1. január

541

Štátny sviatok – Deň vzniku SR

1949 – vyhlásili Tatranský národný park (TANAP), ktorý je dnes jedným z deviatich národných parkov v SR. Je rozdelený na Západné a Východné Tatry. Západné Tatry – Osobitá, Roháče, Sivý vrch, Liptovské Tatry, Liptovské kopy, Východné Tatry – Vysoké Tatry a Belianske Tatry. Najvyšším vrcholom TANAP je Gerlachovský štít – 2 655 m. Na území TANAP je sprístupnená Belianska jaskyňa v Tatranskej Kotline.

1977 – hnutie Charta 77 vydalo Vyhlásenie Charty 77, v ktorom upozornilo na porušovanie ľudských a občianskych práv a slobôd v Československej socialistickej republike (ČSSR). Charta 77 bola neformálna iniciatíva občanov, inšpirovaná závermi helsinskej konferencie o bezpečnosti. Hovorcami Charty 77 boli český filozof Jan Patočka, český historik Jiří Hájek a český dramatik Václav Havel. Signatárov Charty 77 prenasledoval komunistický režim, v roku 1978 skupina signatárov Charty založila Výbor na obranu nespravodlivo stíhaných (VONS). V novembrovej revolúcii 1989 aktivisti Charty spoluzakladali Občianske fórum.

1993 – vznikla samostatná Slovenská republika. Po voľbách 1992 a rokovaní politických reprezentácií víťazných strán sa rozdelilo Československo a vznikla samostatná Česká republika a samostatná Slovenská republika.

2002 – začala platiť spoločná európska mena euro.

2009 – spoločná európska mena euro začala platiť aj na Slovensku.

Ilustračné foto: Pixabay.com