10. marec

610

1535 – narodil sa Vilém z Rožmberka, významný český politik a predstaviteľ českých stavov zo šľachtického rodu Rožmberkovcov. Vodca umiernených katolíkov. Jeho mladší brat Petr Vok z Rožmberka bol posledným mužským príslušníkom rodu. O význame Viléma z Rožmberka svedčí kandidatúra na poľský trón, ktorú mu ponúkli poľské stavy v roku 1573 a najvyššie ríšske vyznamenania Rád Zlatého rúna, ktoré získal v roku 1585 ako jediný Rožmberk a štvrtý nositeľ rádu z českého kráľovstva (po Jindřichovi IV. z Plavna, Vratislavovi z Pernštejna a Jáchymovi z Hradca). Zomrel 31. augusta 1592 v Prahe.

1796 – v Rimavskej Píle sa narodil národný buditeľ Matej Hrebenda. Už v detstve oslepol, napriek tomu sa stal významným zberateľom ľudových piesní a kolportérom slovenských a českých kníh a kalendárov. Svoje životné osudy opísal vo Vlastnom životopise. Zomrel 16. marca 1880 v Hačave, teraz časť Hnúšte.

1849 – v Zemianskom Podhradí sa narodil zakladateľ slovenskej bibliografie Ľudovít Vladimír Rizner. Bol učiteľom a jeho najdôležitejším dielom je Bibliografia písomníctva slovenského na spôsob slovníka od najstarších čias do konca roka 1900. Pripojil k nej historickú, miestopisnú, archeologickú a prírodovedeckú bibliografiu. Autor básnickej zbierky Od srdca k srdcu a kníh pre deti. Zomrel 7. októbra 1913.

1888 – v Liptovskom Mikuláši sa narodil dramatik, lekár Ivan Stodola. Bol hlavným župným lekárom, inšpektorom a úradníkom na ministerstve zdravotníctva. Pracoval v oblasti sociálneho a preventívneho lekárstva, založil Masarykovu ligu proti tuberkulóze. Začiatkom 50. rokov 20. storočia ho protiprávne väznili. Autor divadelných komédií Náš pán minister, Čaj u pána senátora, Jožko Púčik a jeho kariéra, Cigánča, Keď jubilant plače a Mravci a svrčkovia, tragédie Bačova žena a historických hier Kráľ Svätopluk, Marína Havranová, Básnik a smrť. Tiež napísal memoárové knihy Bolo, ako bolo, Náš strýko Aurel, Smutné časy, smutný dom, V šľapajach Hippokrata. Zomrel 26. marca 1977 v Piešťanoch.

1920 – narodil sa francúzsky spisovateľ, hudobník, vynálezca a herec Boris Vian. Jeho literárna tvorba je ovplyvnená existencializmom. Dielo: Pena dní, Jeseň v Pekingu, Mravce, Červená tráva. Zomrel 23. júna 1959.

1940 – zomrel ruský spisovateľ a lekár Michail Afanasievič Bulgakov. Autor románu Biela garda, zbierky poviedok Zápisky mladého lekára a noviel Psie srdce, Diaboliáda alebo Osudné vajcia. Vo svojich dielach často kritizoval brutalitu totalitného myslenia. Až v 60. rokoch minulého storočia vyšlo jeho vrcholné dielo, satirický román Majster a Margaréta. Narodil sa 15. mája 1891 v Kyjeve.

1946 – v Demänovej sa narodil akademický maliar Igor Rumanský. Vyštudoval VŠVU, oddelenie voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u prof. Vincenta Hložníka. Venoval sa grafike a známkovej tvorbe. Zomrel 10. augusta 2006.

1948 – zomrel čs. diplomat a politik Jan Masaryk, syn Tomáša G. Masaryka. Od roku 1919 v diplomatických službách ČSR a počas 2. svetovej vojny popredný predstaviteľ zahraničného odboja. Minister exilovej vlády, minister obrany a podpredseda exilovej vlády. Vo februári 1948 odmietol rezignovať na post ministra zahraničia vo vláde Klementa Gottwalda. Zomrel za dosiaľ neobjasnených okolností, našli ho mŕtveho v Prahe pod oknom jeho bytu. Narodil sa 14. septembra 1886.

 

1973 – v Prahe zomrel politik Ivan Dérer, spoluautor Martinskej deklarácie v roku 1918. Stúpenec čechoslovakizmu, po vzniku Československa bol členom vlády, funkciu ministra vykonával v rôznych úradoch. Poslanec Národného zhromaždenia. Počas 2. svetovej vojny v odboji, 1944-45 bol väznený. V rokoch 1946-48 predseda Najvyššieho súdu, v rokoch 1954-55 väznený komunistickým režimom, v roku 1968 bol rehabilitovaný. Narodil sa 2. marca 1884 v Malackách.

1982 – v Bratislave zomrel prozaik Milo Urban. Redaktor v časopisoch Slovenský národ a Slovák a počas 2. svetovej vojny šéfredaktor profašistického denníka Gardista. V roku 1945 emigroval do Rakúska, kde bol internovaný a odsúdili ho na verejné pokarhanie. Autor poviedok a noviel zo života horalov Za vyšným mlynom – námet pre Suchoňovu operu Krútňava, Výkriky bez ozveny, Z tichého frontu a románov z obdobia 2. sv. vojny Zhasnuté svetlá, Kto seje vietor, Železom po železe. Trilógia Živý bič, Hmly na úsvite a V osídlach je o živote obyvateľov hornej Oravy v 20. a 30. rokoch 20. storočia. Autor pamätí Zelená krv. Narodil sa 24. augusta 1904 v Rabčiciach na Orave.

2018 – vo veku 91 rokov zomrel v Paríži Hubert de Givenchy, francúzsky aristokrat, módny návrhár, kostýmový výtvarník a návrhár kozmetiky. Od roku 1952 pracoval vo svojom dome módy Givenchy na Plaine Monceau v Paríži. Patril medzi najúspešnejších svetových módnych návrhárov. Jeho blízkou osobnou priateľkou a zákazníčkou bola herečka Audrey Hepburnová, neskôr medzi jeho prominentné zákazníčky patrila Jacqueline Kennedyová-Onassisová alebo monacká kňažná Grace Kellyová. Narodil sa 20. februára 1927 vo Francúzsku.

Ilustračné foto: Pixabay.com