10. november

633

1483 – narodil sa nemecký kazateľ, zakladateľ protestantizmu Martin Luther. Myšlienku reformy cirkvi sformuloval v 95 tézach a tie pribil 31. októbra 1517 na dvere kostola v nemeckom meste Wittenberg. Vyvolal tým začiatok reformácie. V roku 1529 na ríšskom sneme predložili vyznávači Lutherových zásad protest proti zákazu reformácie (protestanti) a predložili ho aj cisárovi na ríšskom sneme v Augsburgu (augsburské vyznanie je základom cirkvi luteránskej). Preklad Biblie Martina Luthera bol základom spisovnej nemčiny. Zomrel 18. februára 1546 v Eislebene.

1759 – narodil sa nemecký básnik a dramatik Friedrich Schiller. Profesor na univerzite v Jene, preslávila ho dráma Zbojníci. Neskôr žil vo Weimare. Ďalšie drámy: Úklady a láska, Don Carlos, Mária Stuartová, Panna Orleánska, Messinská nevesta, Viliam Tell. Óda na radosť je známa z Beethovenovej 9. symfónie. Zomrel 9. mája 1805.

1891 – zomrel francúzsky básnik Jean-Arthur Rimbaud. Významný predstaviteľ prekliatych básnikov, jeho tvorba ovplyvnila symbolistov a surrealistov. Priateľ básnika Paula Verlaina. Vrcholom jeho tvorby je zbierka Sezóna v pekle. V slovenčine vyšla aj zbierka jeho básní Moje malé milenky v preklade Ľubomíra Feldeka a zbierka Opitá loď. V češtine vyšli jeho básne napr. v zbierkach Iluminace, Já je někdo jiný. Narodil sa 20. októbra 1854.

1928 – narodil sa taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone. Preslávil sa ako autor filmovej hudby a aranžér pre westerny Sergia Leoneho: Pre hrsť dolárov, Pre niekoľko dolárov navyše, Dobrý, zlý a škaredý, Vtedy na Západe i pre filmy ďalších talianskych, francúzskych, nemeckých a ďalších režisérov. Napísal hudbu pre viac ako 500 filmov a seriálov, napríklad Lolita, Misia na Mars, Neznáma. Postaral sa napríklad aj o hudbu k televíznemu seriálu Marco Polo. V roku 2007 mu udelili čestného Oscara za celoživotný prínos.

Ilustračné foto: Pixabay.com