11. marec

704

1782 – narodil sa v Modre Samuel Libai tiež Samuel Libay, slovenský zlatník. Po vyučení u Johanna Tirtscha v Bratislave a tovarišstve vo Viedni v roku 1807 vstúpil ako člen do zlatníckeho cechu v Banskej Bystrici, kde sa spomína v rokoch 1833, 1835, 1845, a 1858 ako cechmajster a čestný člen zlatníckeho cechu v Budapešti a vo Viedni. V Banskej Bystrici vyrábal tepané strieborné pokály, neskôr filigránske (jemné) práce. Vynikol v technike filigránskej čipkoviny, ktorú uplatnil v úžitkových a ozdobných predmetoch (tabatierky, gombíky) a v roku 1847 pri veľkých plastikách Napoleona I. a roku 1841 cisára Františka I. (obe sú v zbierkach Národného múzea vo Viedni). Jeho diela sú aj v múzeu a v evanjelickom kostole v Banskej Bystrici a SNM v Bratislave. Zomrel v Banskej Bystrici 20. novembra 1869.

1893 – narodil sa v Bešeňovej Gustáv Nedobrý, slovenský turistický a športový činovník, horolezec a aktívny lyžiarsky pretekár. V Spišskej Novej Vsi založil odbor Klubu československej turistiky. So svojimi priateľmi sprístupnili prírodné krásy Slovenského raja, založili horolezecký spolok JAMES a pomáhal pri zakladaní Klubu tatranských lyžiarov. Predsedom Slovenskej komisie Klubu československých turistov bol od roku 1928. Počas SNP spolupracoval s kpt. Jánom Rašom, kpt. Štefanom Morávkom, Jozefom Sokolom, ktorí bojovali v partizánskom oddiely Vysoké Tatry, pomáhal poľským občanom, ktorí utekali do Maďarska pred nemeckými vojskami, pri prechode cez tatranské doliny a sedlá. Horolezecký klub JAMES ho ocenil zlatým odznakom. Zomrel 10. marca 1966 v Novom Smokovci.

1913 – narodil sa v Uherskom Brode Ivan Haluzický. V období 2. svetovej vojny bol veliteľom letiska v Piešťanoch. V auguste 1944 s piešťanskou posádkou prebehol na letisko Sliač. Po potlačené SNP pôsobil v Sovietskom zväze ako veliteľ 1. československej zmiešanej leteckej divízie. Po skončení vojny pôsobil ako veliteľ leteckého pluku v Piešťanoch. V roku 1950 ho zatkli a politicky prenasledovali. Svojej rehabilitácii ako plukovníka letectva v roku 1968 sa nedožil. Zomrel 11. marca 1965 v Bratislave. Pochovaný je v Piešťanoch na cintoríne na Bratislavskej ceste. V Piešťanoch je po ňom pomenovaná jedna z ulíc – Haluzického ulica.

1908 – zomrel taliansky spisovateľ Edmondo De Amicis, autor románov a kníh pre mládež. Veľa cestoval a knihy z jeho ciest boli v Taliansku novým žánrom. Napísal napríklad knihy Na oceáne a Román učiteľa a jeho kniha pre mládež Srdce sa stala známou na celom svete. Narodil sa 31. októbra 1846.

1911 – narodil sa slovenským vysťahovalcom v New Yorku Jozef Hašto, podnikateľ, obchodník, továrnik. V roku 1922 sa vrátil na Slovensko spolu so svojimi rodičmi na gazdovstvo v Búči pri Štúrove, ktoré si zakúpili z ušetrených peňazí. V roku 1938 rodinu napadli horthyovskí vojaci a vyhnali z gazdovstva. Po skončení baťovskej školy v Zlíne sa zamestnal v Erdöšovej obuvníckej továrni v Banskej Štiavnici. Majiteľ, ktorý počas druhej svetovej vojny emigroval do USA, ho požiadal o spravovanie svojej továrne a predajne s obuvou a textilom. Továreň prosperovala a zamestnávala okolo 50 pracovníkov. Hašto súčasne otvoril i predajne v Bratislave a Myjave. V roku 1958 Jozefa Hašta odsúdili na šesť rokov väzenia a prepadnutia majetku v prospech československého štátu. Po návrate z väzenia bol plne rehabilitovali. V Banskej Štiavnici bol Jozef Hašto známy ako úspešný podnikateľ, ktorý sa orientoval na kvalitu vo výrobe a čestnosť v obchode. Zomrel 27. apríla 1970 v Banskej Bystrici.

1952 – narodil sa britský spisovateľ sci-fi Douglas Adams. Autor románu Stopárov sprievodca galaxiou. Ďalšie diela: Život, vesmír a všetko, Zväčša neškodná, Zbohom a ďakujeme za ryby!, Reštaurácia na konci vesmíru. Zomrel 11. mája 2001.

1955 – zomrel britský bakteriológ Sir Alexander Fleming. Spolu s Howardom Walterom Floreym a Ernstom Borisom Chainom získal v roku 1945 Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za objav penicilínu a jeho antibiotických účinkov na baktérie. Narodil sa 6. augusta 1881.

1957 – zomrel americký letec a polárnik Richard Evelyn Byrd. Ako prvý dosiahol lietadlom severný pól (9. mája 1926) a južný pól (29. novembra 1929). Narodil sa 25. októbra 1888.

2014 – zomrela v Bratislave Jarmila Košťová, herečka, hlásateľka, jedna z významných osobností Československej televízie. Od roku 1951 do roku 1958 účinkovala v Lúčnici, pôsobila aj ako modelka, neskôr v časopise o móde Móda a textil. V roku 1959 začala pôsobiť ako hlásateľka slovenského vysielania v Československej televízii. Moderovala hudobný festival Bratislavská lýra, medzinárodný galakoncert v Cannes, v roku 1966 sa stala držiteľkou ceny Zlatý krokodíl. Po roku 1968 v období okupácie Československa nemohla vykonávať svoje povolanie. V roku 1990 ju Slovenská televízia rehabilitovala. Prezident Rudolf Schuster v roku 2003 ocenil Jarmilu Košťovú Krížom prezidenta II. stupňa. Narodila sa 10. augusta 1932 v Bratislave.

Ilustračné foto: Pixabay.com