12. apríla

601

1684 – zomrel taliansky barokový husliar Nicolo Amati. Potomok slávnej husliarskej rodiny, jeho model huslí Grand Amati sa vyrovná najlepším stradivárkam. Narodil sa 3. decembra 1596.

1823 – narodil sa ruský dramatik Alexander Nikolajevič Ostrovskij. Tvorca klasického repertoáru ruských divadiel: Výnosné miesto, Búrka, Vlci a ovce a i. Zomrel 14. júna 1886.

1903 – v Skalici sa narodil operetný spevák a herec František Krištof Veselý. Začínal v operete v Budapešti a angažmán získal i v ďalších maďarských divadlách. V roku 1931 prišiel do Bratislavy, bol sólistom operety SND. Pôsobil aj v Prahe a po vojne bol hercom a režisérom bratislavskej Novej scény. Populárny interpret šlágrov Gejzu Dusíka, napr. Dedinka v údolí, Prečo sa máme rozísť. Zomrel 13. marca 1977 v Bratislave.

1933 – narodila sa katalánska operná speváčka, sopranistka Montserrat Caballé. Naspievala široké spektrum operných postáv, bola významná hlavne ako interpretka bel cantového repertoáru. Sú to najmä diela Rossiniho, Belliniho, Donizettiho a Giuseppe Verdiho. Pre letné olympijské hry v roku 1992 v Barcelone naspievala hymnu s britským spevákom Freddiem Mercurym, frontmanom legendárnej skupiny Queen. Zomrela 6. októbra 2018 v Barcelone.

1938 – v Paríži zomrel ruský operný spevák, bas Fjodor Ivanovič Šaľapin. Bol jedným z najvýznamnejších spevákov na prelome 19. a 20. storočia. Od roku 1922 žil v zahraničí. Narodil sa 13. februára 1873.

1944 – narodil sa český pesničkár a básnik Karel Kryl. Svojou tvorbou zameranou proti totalitnej ideológii ovplyvnil generáciu folkových pesničkárov. Od roku 1969 žil v Mníchove. Koncertoval v Nemecku, Škandinávii a USA, po novembri 1989 opäť v Československu na revolučných zhromaždeniach. Albumy: Bratříčku, zavírej vrátka, Rakovina, Maškary, Karavana mraků, Dopisy a i. Zbierky textov a básní: Kníška Karla Kryla, Pochyby, Slovíčka a ďalšie. Zomrel 3. marca 1994.

1944 – v Malackách sa narodil herec, politik Ľubo Roman. Bol členom Novej scény v Bratislave. Aktívny rozhlasový herec, tiež pôsobil v dabingu, filme a v televízii. Bol ministrom kultúry i predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).

1945 – zomrel americký politik Franklin Delano Roosevelt, v rokoch 1933-45 prezident USA, zvolený bol štyrikrát. V 30. rokoch začal protikrízový program reforiem Nový údel. V zahraničnej politike stál na strane európskych demokracií. Po japonskom útoku na Pearl Harbor v decembri 1941 uzatvoril spojenectvo s Veľkou Britániou a ZSSR (člen Veľkej trojky) a zaslúžil sa o víťazstvo protifašistickej koalície. Konca 2. svetovej vojny sa nedočkal. Narodil sa 30. januára 1882.

2011 – zomrel hudobník a hlasový pedagóg František Tugendlieb. Začínal ako sólista opery v Banskej Bystrici, v druhej polovici 60. rokov dostal ako džezmen angažmán v Západnom Nemecku a bol aj hudobníkom v bratislavskej Tatra Revue. Zaoberal sa hlasovou výchovou spevákov populárnej hudby. Medzi jeho žiakov patrili napr. Hana Hegerová, Darina Rolincová, Marika Gombitová, Miroslav Žbirka, Karel Gott a džezmen Peter Lipa. Koncom 70. rokov pôsobil aj ako liečiteľ a terapeut. Narodil sa 20. júla 1929 v Hraniciach na Morave.

Ilustračné foto: Pixabay.com