12. november

499

1840 – narodil sa francúzsky sochár Auguste Rodin. Významný predstaviteľ symbolizmu, v raných dielach ovplyvnený romantizmom. V roku 1876 vytvoril sochu nahého mladého muža Kovový vek, ktorá sa stala medzníkom vo vývoji európskeho sochárstva. Ďalšie dielo: napr. pomník Honoré de Balzaca, Pekelná brána, socha Občania z Calais či svetoznámy Mysliteľ. Zomrel 17. novembra 1917.

1918 – v Krompachoch sa narodil skladateľ a dirigent Bartolomej Urbanec. Skladal štylizovanú folklórnu hudbu pre SĽUK a Lúčnicu. Autor opier, napr.: Tanec nad plačom a Majster Pavol, symfonických básní a oratórií. Písal scénickú hudbu pre rozhlas a ku krátkometrážnym filmom. Zomrel 2. júla 1983 v Bratislave.

1938 – narodila sa Viera Juríčková, slovenská prekladateľka a redaktorka. Pôsobila ako redaktorka v knižných vydavateľstvách, prekladala najmä nemeckú literatúru. Známe sú jej preklady diel Karla Maya, Patricka Süskinda – Parfum: príbeh vraha, Šeď Karolín od Klausa Modicka a od Johannesa Maria Simmela Aj klauni prinášajú slzy. Od roku 1990 bola aktívnou členkou znovuobnovenej Živeny. Zomrela 31. mája 2017 vo veku 78 rokov po dlhej chorobe.

1939 – v Záhorskej Vsi sa narodila operná speváčka, sopranistka Lucia Poppová. Pôsobila v zahraničí, získala angažmán vo Viedenskej štátnej opere a tiež bola členkou operného súboru v Kolíne nad Rýnom. Hosťovala v La Scale v Miláne, v Covent Garden v Londýne, v Zürichu i v Metropolitan Opera v New Yorku. Držiteľka mnohých ocenení, v Rakúsku a Bavorsku jej udelili titul Kammersängerin. Po novembri 1989 nadviazala spoluprácu medzi Bratislavou a Viedňou a v novembri 1990 spievala pre bratislavské publikum Beethovenovu Ódu na radosť. Bolo to jej posledné vystúpenie na Slovensku, zomrela v Mníchove 16. novembra 1993.

1945 – narodil sa herec a režisér Emil Horváth ml. Po vyštudovaní herectva na VŠMU v Bratislave bol členom Divadla SNP v Martine, neskôr Novej scény v Bratislave, od roku 1984 pôsobí v Činohre Slovenského národného divadla (SND). K jeho najvýraznejším divadelným postavám patria: Rómeo, Don Carlos, Macbeth, Salieri, Richard III., Jožko Púčik. Ako režisér má na konte inscenácie v Divadle P. O. Hviezdoslava, na Novej scéne, v Divadle West i v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. Je tiež profesorom na VŠMU. Pred kamerou debutoval v roku 1965 vo filme Každý mladý muž. Z ďalšej filmografie: Sladké starosti, Južná pošta, Prokletí domu Hajnů, Jaškov sen a i.

1960 – zomrel vo veku 33 rokov Ernest Špitz, slovenský maliar. Bol protagonistom bratislavskej generácie výtvarníkov, ktorá túžila prekročiť hranice socialistického realizmu. Jeho vrcholným dielom je obraz Rozzúrený Jób (1959 – 1960), ktorý maľoval počas choroby. Študoval na Vysokej škole výtvarného umenia v Bratislave na oddelení figurálneho maliarstva u profesora Jána Mudrocha. Inicioval vznik Galérie mladých, ktorá od prvej výstavy Cypriána Majerníka niesla jeho meno. V roku 1956 pripravoval projekt „Divadlo videnia“ (predobraz laterny magiky) a zúčastňoval sa na príprave spoločného vystúpenia mladej generácie na výstave v Bratislave a Prahe. Spolupracoval s redakciou časopisu Mladá tvorba. Ťažiskom jeho tvorby boli figurálne práce, zobrazoval aj prírodné a mestské motívy, liptovskú krajinu, práce na vidieku, zátišia. Protivojnové diela s výjavmi z koncentračných táborov sú poznamenané skúsenosťami z vojnových rokov, vyjadrujú strach, úzkosť, žalujú. Pôsobivé sú jeho zobrazenia výjavov zo sveta divadiel a cirkusov. Narodil sa 16. júla 1927 v Trnave.

Ilustračné foto: Pixabay.com