13. apríla

622

1846 – narodil sa v Hlohovci Július Szalavský, slovenský barón, verejný činiteľ, politik. Pričinil sa o založenie Muzeálnej spoločnosti župy Trenčianskej v roku 1911. O rok neskôr, keď vznikol v Trenčíne Župný spolok uhorského kráľovského Červeného kríža, stal sa jeho predsedom. Po vzniku Československej republiky sa vzdal funkcie predsedu v Červenom kríži, finančný zostatok spolku odovzdal do úschovy mesta Trenčína s tým, aby boli peniaze použité na podporu vojnových invalidov, vdov a sirôt. Zaslúžil sa o založenie cukrovaru v Trenčianskej Teplej. Zomrel 7. marca 1936 v obci Melčice-Lieskové. Pochovaný je v Adamovských Kochanovciach.

1900 – v Myjave sa narodila prozaička Zuzka Zguriška, vl. m. Ľudmila Dvořáková. Povolaním učiteľka. Preslávila sa najmä “kopaničiarskym” románom Bičianka z doliny. Ďalšie dielo: románová trilógia Metropola pod slamou, Mestečko na predaj, Zbojnícke chodníčky, poviedkové súbory Obrázky z kopaníc, Dvanásť do tucta, Ženích s mašinou, divadelná hra Mor na farme, pamäti Strminou liet. Z češtiny preložila Osudy dobrého vojaka Švejka. Zomrela 24. septembra 1984 v Prahe.

1906 – narodil sa francúzsky dramatik írskeho pôvodu Samuel Barclay Beckett. Autor románov Murphy, románovej trilógie Molloy, Malone umiera, Nepomenovateľný. Napísal uznávanú absurdnú drámu Čakanie na Godota a mnoho ďalších hier, napr. Koniec hry, Posledná páska, Šťastné dni. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1969). Zomrel 22. decembra 1989.

1937 – zomrel ruský spisovateľ Iľja Iľf, vl. m. Iľja Arnoľdovič Fajnziľberg. Spoločne s Jevgenijom Petrovom napísali humoristické romány Dvanásť stoličiek a Zlaté teľa. Narodil sa 15. októbra 1897.

1963 – narodil sa ruský šachista a politik Garri Kasparov. V roku 1985 sa stal najmladším šachovým majstrom sveta. V roku 2005 ohlásil ukončenie šachovej kariéry, rozhodol sa venovať politike a písaniu.

1963 – v Zlatých Moravciach sa narodil jeden z najúspešnejších slovenských športovcov, zápasník vo voľnom štýle Jozef Lohyňa. Mnohonásobný medailista z majstrovstiev Európy, na majstrovstvách sveta vybojoval bronz (1986), zlato (1990) i striebro (1991). Na olympiáde v Soule (1988) vybojoval bronz.

1971 – zomrel maliar a grafik Ľubomír Kellenberger. Ilustrátor kníh pre deti Robinson Crusoe, Gulliverove cesty, Zbojnícka mladosť a i. Venoval sa tiež tvorbe grafiky a tapisérií. Narodil sa 23. novembra 1921 v Bratislave.

1977 – zomrela Anna Kafendová – Zochová, slovenská klavírna umelkyňa, hudobná pedagogička, muzikologička, zakladateľka slovenskej hudobnej pedagogiky. Počas svojho pedagogického účinkovania na Vysokej škole múzických umení v Bratislave vychovala celý rad významných slovenských klaviristov. Narodila sa 24. júna 1895 v Záriečí v okrese Púchov.

2015 – zomrel nemecký spisovateľ Günter Grass. Počas druhej svetovej vojny slúžil v nacistickej jednotke SS, k čomu sa verejne priznal v roku 2006 v knihe spomienok Beim häuten der Zwiebel (v češtine vyšla pod názvom Při loupání cibule). V roku 1945 ho zajali Američania. Po prepustení na slobodu pracoval na farme a v bani. Ako spisovateľ začínal poéziou, prvá zbierka básní mu vyšla v roku 1956. V roku 1959 vydal román Plechový bubienok, ktorý mu priniesol medzinárodné uznanie a bol aj úspešne sfilmovaný. Išlo o prvý diel trilógie, na ktorý nadviazal románmi Mačka a myš a Psie roky. Medzi jeho ďalšie diela patria napríklad Potkanka, Široké pole či Moje storočie. Bol tiež autorom divadelných hier. V roku 1999 získal Nobelovu cenu za literatúru. Narodil sa 16. októbra 1927.

2018 – zomrel v USA Miloš Forman, režisér, scenárista a herec českého pôvodu žijúci v Spojených štátoch. Bol dvojnásobným držiteľom Oscara za réžiu filmov Prelet nad kukučím hniezdom (1975) a Amadeus (1984). Vyštudoval scenáristiku na pražskej Filmovej a televíznej fakulte AMU. Do roku 1968 natočil niekoľko úspešných filmov s čierno-humorným pohľadom na spoločnosť (Černý Petr, Hoří, má panenko, Lásky jedné plavovlásky). Narodil sa 18. februára 1932 v mestečku Čáslav v okr. Kutná Hora.

Ilustračné foto: Pixabay.com