13. december

563

1797 – narodil sa nemecký romantický spisovateľ a básnik Heinrich Heine. Žil v Paríži. Dielo: prózy Obrazy z ciest, Salón, Francúzske pomery, filozofické práce: K dejinám náboženstva a filozofie v Nemecku. Vrcholom jeho tvorby sú zbierky básní Kniha piesní a Zimná rozprávka. Zomrel 17. februára 1856.

1816 – narodil sa nemecký vynálezca a podnikateľ Ernst Werner von Siemens. Prvý pruský patent dostal v roku 1842 za objav princípu galvanického postriebrovania a pozlacovania. V roku 1847 založil s Johannom Georgom Halskem firmu Siemens a Halske – továreň na telegrafy. Firma v roku 1848 vybudovala prvú diaľkovú telegrafnú linku z Berlína do Frankfurtu nad Mohanom, neskôr telegrafné linky v Británii a v Rusku. V roku 1867 firma dokončila telegrafnú linku z Londýna do Kalkaty. V roku 1887 otvorila zastúpenie aj v Japonsku. V roku 1890 sa Siemens z vedenia firmy stiahol a vedenie prenechal synom Arnoldovi a Wilhelmovi. Ernst Werner von Siemens zomrel 6. decembra 1892 v Berlíne.

1920 – v Hlohovci sa narodil filmový a televízny režisér Jozef Zachar. Profesionálnu kariéru začínal v Ústave pre školský a osvetový film. Do polovice 60. rokov nakrúcal dokumentárne a populárno-náučné filmy. Medzi jeho najvýznamnejšie snímky patria Neprebudený, Zmluva s diablom, Niet inej cesty, Rekviem za rytierov, Očovské pastorále, Sebechlebskí hudci, Vynes na horu svoj hrob, Demokrati či Lampáš malého plavčíka. Zomrel 1. januára 2013.

1944 – zomrel ruský maliar Vasilij Kandinskij. Zakladateľ abstraktného umenia, inšpirovaný ľudovým umením. Maliarstvo študoval v Mníchove, kde sa stal vedúcou postavou avantgardy. Spoluzakladateľ skupiny Der Blaue Reiter (Modrý jazdec), pôsobil v Bauhause. Po októbrovej revolúcii 1917 žil Rusku, v roku 1921 sa ale vrátil do Nemecka a neskôr sa stal občanom Francúzska. Narodil sa v decembri 1866.

1961 – v Bratislave zomrel maliar a grafik Karol Ondreička, jeden zo zakladateľov moderného slovenského výtvarného umenia. Jeho vrcholné diela vznikli v 30. rokoch. Venoval sa tiež ilustrácii detskej literatúry. Narodil sa 23. februára 1898 v Dubnici nad Váhom.

1980 – v Spojenom kráľovstve zomrel Michal Vyšný, slovenský evanjelický kňaz, novinár a československý dôstojník. V roku 1940 sa stal vojenským duchovným 1. československej divízie vo Francúzsku. Po porážke Francúzska sa mu podarilo dostať sa do Británie. Pôsobil ako hlásateľ vysielania do okupovaného Československa. V roku 1945 sa s československou vládou vrátil do Košíc. V roku 1962 odišiel do Británie, kde sa stal pracovníkom slovenskej redakcie BBC. Rozhodnutím ministra obrany SR z mája 2010 bol poručík Michal Vyšný povýšený do vojenskej hodnosti kapitána in memoriam a priznali mu štatút vojnového veterána. Taktiež mu udelili pamätnú medailu Za účasť v boji proti fašizmu a za oslobodenie vlasti. Narodil sa 14. januára 1915.

2001 – v Bratislave zomrel literárny vedec, prekladateľ Dušan Slobodník. Pôsobil v SAV ako odborný, neskôr vedecký pracovník, bol riaditeľom Ústavu svetovej literatúry SAV. Člen Medzinárodnej asociácie literárnych kritikov, Európskej únie spisovateľov, umelcov a vedcov a Svetovej organizácie science fiction. V roku 1992 sa stal vo vláde Vladimíra Mečiara ministrom kultúry. Poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR i Národnej rady SR. Narodil sa 11. apríla 1927 v Pezinku.

Ilustračné foto: Pixabay.com