13. január

626

1851 – v Modre zomrel Karol Štúr – slovenský básnik, kňaz a učiteľ, brat národného buditeľa Ľudovíta Štúra. Pôsobil ako profesor a rektor evanjelického gymnázia v Modre, kde v roku 1843 prijal aj niekoľko študentov, ktorí odišli z bratislavského lýcea na protest proti zbaveniu jeho brata Ľudovíta profesúry. Priamo sa nezúčastnil na revolučnom hnutí v rokoch 1848 – 1849, no často bol perzekvovaný pre činnosť brata Ľudovíta. Zomrel ako 40-ročný, ostala po ňom vdova a sedem detí, o ktoré sa staral ďalej jeho brat Ľudovít. Básne začal písať už ako študent. Medzi jeho diela patrí i časomerný žalospev na smrť profesora S. Zsigmondyho, žalospev na pamiatku smrti Karla Hynka Máchu. Svoje diela publikoval v almanachu Plody a vo viacerých časopisoch. Okrem vlastnej tvorby sa tiež venoval prekladom z gréčtiny, najmä Platóna a Aristofana. Narodil sa 25. marca 1811 v Trenčíne.

1897 – vo Viedni zomrel David Schwarz, chorvátsky priekopník letectva. Hoci nemal žiadne zvláštne technické vzdelanie, zaoberal sa vývojom technických vylepšení drevoobrábacích strojov. V roku 1896 postavil prvú celokovovú vystuženú vzducholoď. Návrh vzducholode ponúkol rakúsko-uhorskému ministerstvu vojny, ale pre nedostatok financií ministerstvo projekt nepodporilo. Vynálezca zomrel na infarkt myokardu vo Viedni. Krátko pred smrťou obdržal správu o tom, že vzducholoď je pripravená k naplneniu, ale výsledok prvého letu sa už nedozvedel. Prvý let vzducholode sa nakoniec skončil neúspešne, pilot však prežil bez vážnejších zranení. Manželka Davida Schwarza nepresadila ďalšie pokračovanie projektu. Očitý svedok prvého letu Ferdinand von Zeppelin kúpil od vdovy patenty a plány, a sám začal rozvíjať vývoj a výrobu vzducholodí, ktoré neskôr niesli jeho meno. David Schwarz sa narodil 20. decembra 1852 v Maďarsku.

1924 – v Dobšinej zomrel banský inžinier Eugen Ruffinyi, odborník na otváranie nových šácht. V roku 1870 v Slovenskom raji v doline Hnilca objavil Dobšinskú ľadovú jaskyňu, najväčšiu zaľadnenú jaskyňu na Slovensku. Sprístupnená bola už v roku 1871 a v roku 1887 bola elektricky osvetlená. Narodil sa 1. marca 1846 v Dobšinej.

1928 – v Malackách sa narodil herec Karol Machata. Dlhoročný popredný protagonista Činohry Slovenského národného divadla, vynikol v shakespearovských postavách i v dielach ruských autorov. Hral napr. vo filmoch Drevená dedina, Zemianska česť, Posledná bosorka, Prerušená pieseň, Polnočná omša, Prípad pre obhajcu, Skrytý prameň, Hriech Kataríny Padychovej, Červené víno I-II, Neďaleko do neba. Významné je jeho pôsobenie v rozhlasovej dramatickej tvorbe.

1929 – vo Zvolenskej Slatine sa narodil huslista Rinaldo Oláh. Dlhoročný koncertný majster SĽUK-u, v ktorom začal hrať ako 20-ročný. Od roku 1971 bol vedúcim ľudovej hudby v Čs. rozhlase v Bratislave. Venoval sa aj upravovaniu ľudových piesní a skladbe. Zomrel 1. júna 2006.

1941 – zomrel írsky spisovateľ James Joyce, ktorého prózy naznačili nové možnosti v literárnej tvorbe. Napísal napr. zbierku poviedok Dublinčania, román Portrét umelca, drámu Vyhnanci. V románe Odysseus (Ulysses) spojil antický príbeh s vyobrazením jedného dňa obyvateľov Dublinu (16. jún 1904). Narodil sa 2. februára 1882.

1961 – zomrel český fotograf František Drtikol, klasik českej fotografie. Venoval sa krajine, aktu a portrétu v secesnom štýle. Tiež autor portrétnych fotografií, napr. T. G. Masaryka, E. Beneša. Narodil sa 3. marca 1883.

2002 – zomrel filmový a televízny scénograf Anton Krajčovič, zakladateľ slovenskej filmovej scénografie. Začínal ako asistent architekta vo Filmovom studiu Barrandov Praha. Neskôr pracoval na Kolibe, spolupracoval so Slovenskou televíziou. Z filmografie: Mladé srdcia, Posledná bosorka, Organ, Námestie svätej Alžbety, Živý bič, Drak sa vracia, Rok na dedine, 322, Nevesta hôľ, Pacho, hybský zbojník, Kosenie jastrabej lúky, Pásla kone na betóne, Sedím na konári a je mi dobre. Narodil sa 23. júna 1928 v Malých Bieliciach.

2008 – zomrel svetoznámy tenorista Sergej Larin, sólista Opery Slovenského národného divadla (SND). Rodák z Lotyšska s ruskými koreňmi vystupoval na svetových javiskách. Jeho repertoár tvorili hlavné tenorové party v talianskych a francúzskych romantických operách. Sólistom Opery SND bol od roku 1992 a medzi jeho posledné úlohy patrili postavy vo Verdiho Aide a Donovi Carlosovi, v Bizetovej Carmen, v Pucciniho Turandot i v jednoaktovke Pietra Mascagniho Sedliacka česť. Narodil sa 9. marca 1956.

Ilustračné foto: Pixabay.com