14. november

553

1719 – v Salzburgu sa narodil Johann Georg Leopold Mozart, hudobný skladateľ, huslista, hudobný pedagóg a otec Johanna Chrysostoma Wolfganga Gottlieba (1756), známeho pod menom Wolfgang Amadeus Mozart. V roku narodenia svojho syna vydal školu husľovej hry Versuch einer gründlichen Violinschule, ktorá ho preslávila po celej hudobnej Európe a ovplyvnila generácie hudobníkov. Je autorom viac ako 250 skladieb, z toho 70 symfónií. Písal hudbu na objednávku pri rôznych príležitostiach. Po narodení syna Wolfganga zanechal svoju kariéru a naplno sa mu venoval. Johann Georg Leopold Mozart zomrel 28. mája 1787 a je pochovaný na Cintoríne sv. Sebastiána v Salzburgu. Niektoré jeho práce boli omylom pripisované synovi a naopak.

1778 – v Bratislave sa narodil hudobný skladateľ, pedagóg a predstaviteľ hudobného klasicizmu a počiatkov romantizmu Ján Nepomuk Hummel. Jeho štýl ovplyvnil najmä Wolfgang Amadeus Mozart, významná bola jeho klavírna škola. Autor opier, klavírnych skladieb, kantát, piesní a zborov. Zomrel 17. októbra 1837 vo Weimare.

1831 – zomrel nemecký filozof Georg Wilhelm Friedrich Hegel. Predstaviteľ nemeckej klasickej filozofie, dospel k filozofii absolútneho idealizmu. Dielo: Filozofia dejín, Logika ako veda. Narodil sa 27. augusta 1770.

1840 – narodil sa francúzsky maliar Claude Monet, významný predstaviteľ impresionizmu, ktorý získal meno podľa jeho obrazu Impresia, východ slnka. Autor rozsiahlych monotematických cyklov, napr.: Stanica v Saint-Lazare, Katedrála v Rouene. Zomrel 6. decembra 1926.

1907 – narodila sa švédska spisovateľka Astrid Lindgrenová, svetoznáma autorka kníh pre deti Pippi Dlhá Pančucha, Detektív Kalle Blomquist, Deti z Bullerbynu, Emil z Lönnebergy, Emil ešte žije, Bratia Levie srdce, Ronja, zbojnícka dcéra a ďalších približne 70 publikácií. Za svoju tvorbu získala mnoho ocenení, napr. cenu H. Ch. Andersena – IBBY (1958). Mnohé z jej kníh boli sfilmované a poznajú ich deti na celom svete. Zomrela 28. januára 2002 v Štokholme.

1913 – v Klenovci sa narodila herečka Mária Bancíková. Dlhoročná členka Činohry Slovenského národného divadla. Stvárnila úlohy v inscenáciách Herodes a Herodias, Cyrano z Bergeracu, Tanec nad plačom, Pygmalion a mnohé ďalšie. Pôsobila na Novej scéne v Bratislave a učila na konzervatóriu. Hrala vo filmoch Jánošík, Drevená dedina, Jerguš Lapin. Zomrela 7. januára 1962 vo Zvolene.

1992 – v Bratislave zomrel maliar Jozef Šturdík. Hlavným znakom jeho štýlu je poetizácia. Venoval sa krajinomaľbe, kresbe, ilustrácii. V 50. rokoch sa zúčastnil na výzdobe bratislavského Divadla P. O. Hviezdoslava. Autor básnickej zbierky Polokružie. Narodil sa 13. marca 1920 v Križovanoch nad Dudváhom.

Ilustračné foto: Pixabay.com