15. marec

519

44 p. n. l. – zomrel rímsky politik, vojvodca a spisovateľ Gaius Iulius Caesar. Narodil sa 13. júla 100 p. n. l.

1854 – narodil sa nemecký lekár, bakteriológ a imunológ Emil von Behring. Objavil, že ľudský organizmus si vytvára vlastné obranné látky – protilátky. Laureát Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu z roku 1901. Zomrel 31. marca 1917.

1947 – v Prešove sa narodil herec Juraj Kukura. Od roku 1971 účinkoval na Novej scéne v Bratislave, v rokoch 1976-84 bol členom Činohry Slovenského národného divadla a od roku 1985 žil v Nemecku, kde pôsobil ako divadelný, televízny i filmový herec. Z filmov a úloh v televízii: Tri gaštanové kone, Zbehovia a pútnici, Katakomby, Othello, Piková dáma, Netrpezlivosť srdca, Straty a nálezy, Kean, Mário a kúzelník, Koncert pre pozostalých, Vládca Oidipus, Stíny horkého léta, Božská Ema, Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, Tábor padlých žien, Sokoliar Tomáš, Posledný vlak, Máj a i. Od roku 2002 je riaditeľom Divadla Aréna v Bratislave, kde tiež účinkuje v niekoľkých predstaveniach. V roku 2015 si na Art Film Feste prevzal ocenenie Hercova misia.

1963 – narodila sa zjazdárka, paralympionička Iveta Chlebáková. V mladosti utrpela ťažký úraz a športovú kariéru začala až po tridsiatke. Úspešná reprezentantka Slovenska, zatiaľ najväčším úspechom sú bronzové medaily z paralympiád – dve zo Salt Lake City v roku 2002 a jedna z Turína v roku 2006.

1974 – zomrel v Mníchove Ferdinand Ďurčanský, slovenský právnik, pedagóg, politik a novinár. Významný predstaviteľ Hlinkovej slovenskej ľudovej strany, minister v slovenskej autonómnej vláde a vlády Slovenskej republiky (1939-1945). Národný súd ho ako vojnového zločinca odsúdil na trest smrti. Ušiel do zahraničia, kde naďalej politicky pôsobil. Narodil sa v Rajci 18. decembra 1906.

1997 – zomrel maďarsko-francúzsky maliar, sochár a grafik Victor Vasarely, vl. m. Vásárhelyi Győző. Predstaviteľ op-artu a kinetizmu. Pôsobil v Paríži. Ovplyvnil vývoj módy, dekoratívneho umenia, reklamy a architektúry. Narodil sa 9. apríla 1906.

2004 – zomrela autorka literatúry pre deti a mládež Mária Ďuríčková, vl. m. Mária Masaryková. Pôvodne učiteľka, neskôr redaktorka časopisov Zornička, Slniečko a vydavateľstva Mladé letá. Napísala knihy My z ôsmej A, Danka a Janka, O Guľkovi Bombuľkovi, Biela kňažná, Dunajská kráľovná, Prešporský zvon, Majka Tárajka a ďalšie. Autorka televíznych a rozhlasových relácií a hier. Prekladala z ruštiny, češtiny a nemčiny. Narodila sa 29. septembra 1919 vo Veľkej Slatine.

2015 – zomrel sochár Ján Kulich. Študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Sochár, portrétista, tvorca komorných i monumentálnych prác a medailér pôsobil ako profesor a rektor Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave, získal veľa ocenení, vrátane národného umelca. Z tvorby: monument na Dukle, súsošie na bratislavskom Slavíne, socha Juraja Jánošíka vo Vrátnej doline, pamätník Ľudovíta Štúra a SNP vo Zvolene, jazdecká socha Svätopluka na Bratislavskom hrade. Stála expozícia jeho diel je na hrade Ľupča. Narodil sa 31. decembra 1930 vo Zvolenskej Slatine.

Ilustračné foto: Pixabay.com