15. november

531

1630 – zomrel nemecký astronóm Johannes Kepler, matematik na dvore cisára a kráľa Rudolfa II. v Prahe. Pôsobil tiež v Tübingene a v Grazi. Zástanca heliocentrizmu, matematicky formuloval zákony pohybu nebeských telies – tri Keplerove zákony. Skonštruoval astronomický ďalekohľad. Narodil sa 27. decembra 1571.

1670 – zomrel český pedagóg, jedna z najvýznamnejších osobností svetovej pedagogiky Jan Amos Komenský. Biskup Jednoty bratskej. Napísal diela Labyrint sveta a raj srdca, Veľká didaktika, Brána jazykov otvorená, Informatorium školy materskej, Svet v obrazoch, Všeobecná porada o náprave vecí ľudských, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské. Po bitke na Bielej hore v roku 1620 žil v emigrácii. Narodil sa 28. marca 1592 na Morave. Zomrel v Amsterdame, pochovaný je v Naardene.

1916 – zomrel poľský spisovateľ Henryk Sienkiewicz. Svetovo známym sa stal po vydaní historických románov, trilógie Ohňom a mečom, Potopa, Pán Wołodyjowski a kníh Quo vadis? – o prenasledovaní prvotných kresťanov v Ríme počas vlády cisára Nerona a Križiaci – o vojnách Poľska v 14. a 15. stor. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1905). Narodil sa 5. mája 1846.

1933 – vo Velkom Meziříčí sa narodila slovenská spisovateľka, autorka kníh pre deti Jaroslava Blažková. V roku 1968 emigrovala do Kanady. Medzi jej najvýznamnejšie diela patria Nylonový mesiac, Jahniatko a grandi, Môj skvelý brat Robinzon, Svadba v Káne Galilejskej, Ohňostroj pre deduška, Tóno, ja a mravce, Ostrov kapitána Hašašara, Mačky vo vreci, Minka a pyžaminka, Rozprávky z červenej ponožky, Happyendy a To decko je blázon (Zo spomienok rozmaznanej dcérušky). Za tvorbu pre deti dostala cenu UNESCO H. Ch. Andersena. Za celoživotné dielo získala v roku 1999 Cenu Bibiany Trojruža. Zomrela 20. februára 2017 vo veku 83 rokov v Kanade.

2011 – zomrel v Bratislave Ladislav Deák, popredný slovenský historik, odborník na dejiny strednej Európy a Balkánu v medzivojnovom období. Narodil sa 13. januára 1931 v obci Markovce (okr. Michalovce).

Ilustračné foto: Pixabay.com