16. apríla

572

1828 – zomrel španielsky maliar a grafik Francisco José de Goya y Lucientes, ktorý mal výrazný vplyv na umenie 19. a 20. stor. Dvorný portrétista španielskych kráľov, v roku 1792 po vážnej chorobe ohluchol. Najvýznamnejšie diela: Nahá Maja, Oblečená Maja. Na napoleonské vojny reagoval grafickým cyklom Hrôzy vojny. Narodil sa 30. marca 1746.

1844 – narodil sa francúzsky spisovateľ Anatole France, vl. m. Francois-Anatole Thibault. Humanistický filozof, autor humoristicko-satirického románu, ktorý bol preložený do češtiny – Zločin Silvestra Bonnarda, člena Institutu. Ďalšie dielo: Ostrov Tučniakov, Červená ľalia, História našich čias, Epikurova záhrada, Jana z Arku. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1921). Zomrel 12. októbra 1924.

1889 – narodil sa britský herec a režisér Sir Charles Chaplin. Legenda svetovej kinematografie a priekopník filmovej grotesky. Na filmové plátno priviedol tuláka Charlieho. Nakrútil celovečerné filmy Kid, Zlaté opojenie, Svetlá veľkomesta, Moderná doba, Diktátor a i. Po 2. sv. vojne sa objavil vo filmoch Monsieur Verdoux či Svetlá rámp. V 50. rokoch ho prenasledovali za tzv. neamerickú činnosť a nový domov našiel vo Švajčiarsku. V roku 1957 nakrútil satiru Kráľ v New Yorku. Oxfordská univerzita mu udelila čestný doktorát, v roku 1972 dostal Oscara za celoživotné dielo a v 70. rokoch mu britská kráľovná udelila šľachtický titul Sir. Zomrel 25. decembra 1977.

1896 – vo Viedni zomrel stredoeurópsky sochár Viktor Tilgner. Koncom 19. stor. prispel k dotvoreniu reprezentatívnych priestorov a budov Viedne. Vytvoril tiež mnohé súsošia pre Bratislavu, napr. Ganymedovu fontánu pred SND. Narodil sa 25. októbra 1844 v Bratislave.

1922 – narodil sa anglický prozaik Sir Kingsley Amis. Autor svetoznámeho humoristického románu Šťastný Jim a ďalších kníh, ktoré vyšli v češtine: Jake má problém, Konečná, Manuál každodenního pijáka a i. Zomrel 22. októbra 1995.

1927 – narodil sa nemecký kňaz Joseph Ratzinger, ktorý sa v roku 2005 stal 265. pápežom rímskokatolíckej cirkvi a prijal meno Benedikt XVI. Vo februári 2013 na túto funkciu rezignoval.

1938 – v Devínskej Novej Vsi sa narodil prozaik, básnik, dramatik Rudolf Sloboda. Pracoval vo vydavateľstve Smena, v Slovenskej filmovej tvorbe, vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, v Ústave umeleckej kritiky a divadelnej dokumentácie a od roku 1988 bol v slobodnom povolaní. V jeho prozaickej tvorbe sa odzrkadlili najmä jeho vlastné zážitky. Napísal napr. knihy Narcis, Britva, Uhorský rok, Šedé ruže, Hlboký mier, Hudba, Rozum, Stratený raj, Uršuľa, Rubato, Krv, Jeseň a i. Prerozprával Homérov epos Ilias a napísal aj zbierku básní Večerná otázka vtákovi. Podľa románu Vernosť bol nakrútený film režiséra Vladimíra Kavčiaka Karline manželstvá. Pre divadlo Astorka Korzo ’90 napísal divadelné hry Armagedon na Grbe a Macocha. Posmrtne vyšli poviedky Herečky, knihu Pamäti nedokončil. Svoj život ukončil samovraždou 6. októbra 1995.

1960 – narodil sa operný spevák, tenorista Miroslav Dvorský. Vyštudoval bratislavské Konzervatórium a VŠMU, kde bola jeho učiteľkou spevu Ida Černecká. Absolvoval študijný pobyt v milánskej Scale. V roku 1983 debutoval v Opere Slovenského národného divadla postavou Nemorina v Donizettiho Nápoji lásky. Víťaz viacerých medzinárodných súťaží, pravidelne vystupuje v zahraničí. Brat operného speváka Petra Dvorského.

1975 – v Košiciach sa narodil divadelný režisér Martin Čičvák. Absolvoval réžiu na JAMU v Brne a ako režisér pôsobil na rôznych divadelných scénach – v Košiciach, vo vojvodinskom Novom Sade, v Martine, Brne i Prahe. Nositeľ Ceny A. Radoka (2000) – talent roka. Za inscenáciu hry R. Schimmelpfenniga Arabská noc, ktorú uviedla Činohra Slovenského národného divadla (SND), bol ocenený za najlepšiu réžiu sezóny cenou DOSKY 2003/2004. V Bratislave režíruje v Slovenskom národnom divadle a tiež v Divadle Aréna.

2009 – zomrel v Ríme Jozef Heriban, slovenský saleziánsky kňaz, polyglot, medzinárodne uznávaný biblista, náboženský spisovateľ, misionár. Vďaka jeho dielu v oblasti biblistiky sa slovenská biblická veda dostala na medzinárodnú úroveň. Príručný lexikón biblických vied prekladajú zo slovenčiny do svetových jazykov. Za významné zásluhy o kultúrno-duchovný rozvoj Slovenskej republiky obdržal 1. januára 2005 Pribinov kríž III. triedy. Narodil sa 7. mája 1925 v obci Šelpice, kde je aj pochovaný.

Ilustračné foto: Pixabay.com