16. december

481

1857 – narodil sa americký astronóm Edward Emerson Barnard. Objavil šestnásť komét, piaty mesiac Jupitera a v roku 1916 hviezdu s najväčším vlastným pohybom, ktorú na jeho počesť pomenovali Barnardova hviezda. Zomrel 6. februára 1923.

1859 – zomrel literárny vedec, prozaik Wilhelm Grimm, jeden z dvojice bratov, nemeckých zberateľov a vydavateľov povestí a rozprávok. Ľudové rozprávky a povesti vyšli pod názvom Rozprávky bratov Grimmovcov. Narodil sa 24. februára 1786.

1898 – v Zemianskom Lieskovom sa narodil básnik Ján Smrek, vl. m. Ján Čietek, v slovenskej poézii predstaviteľ vitalizmu. Debutoval v roku 1922 zbierkou Odsúdený k večitej žízni. V medzivojnovom období žil v Prahe, kde vydával literárny mesačník Elán (1930-39). Ďalšie zbierky: Cválajúce dni, Božské uzly, Iba oči, Básnik a žena, Hostina, Studňa. Neskôr sa ohlásil zbierkami Obraz sveta a Struny. Pôvodnú tvorbu zavŕšil zbierkou Nerušte moje kruhy. Pre deti napísal verše Maľovaná abeceda, Machule. Venoval sa prekladu z francúzskej, maďarskej a ruskej literatúry. V roku 1966 dostal titul národný umelec. Zomrel 8. decembra 1982 v Bratislave.

1899 – v Záturčí sa narodila herečka Oľga Borodáčová-Országhová, manželka režiséra Janka Borodáča. Študovala v Prahe a takmer celý život bola členkou Činohry SND v Bratislave. Patrila k zakladateľom slovenského profesionálneho divadelníctva, vytvorila veľké postavy slovenskej klasickej tvorby: Maru v Tajovského Ženskom zákone, Máliku v Stodolovej Maríne Havranovej, Evu v Stodolovej Bačovej žene, kráľovnú Tamaru vo Hviezdoslavovej tragédii Herodes a Herodias. Zomrela 13. septembra 1986 v Bratislave.

1915 – narodil sa Georges Barazer de Lannurien, počas Slovenského národného povstania sa v hodnosti kapitána stal veliteľom francúzskeho oddielu Prvej československej partizánskej brigády M. R. Štefánika. Jednotka významne zasiahla do bojov v oblasti Strečna, o Vrútky a prístupy k Hronskému Svätému Krížu. Po vojne sa vrátil do vlasti. V roku 1995 mu mesto Žilina udelilo Čestné občianstvo mesta Žilina in memoriam. Na jeho pamiatku a pamiatku francúzskych vojakov bola v Žiline po ňom pomenovaná ulica, odhalené pamätné tabule v Žiline, Sklabini, na Sliači a vo francúzskom Roscoffe, kde prežil väčšinu života a kde je aj pochovaný. Zomrel 1. marca 1988.

1917 – narodil sa anglický spisovateľ sci-fi Arthur Charles Clarke. Velikán vedeckej fantastiky, napísal viac ako sto kníh a preslávil ho román 2001: Vesmírna Odysea, úspešne sfilmovaný Stanleym Kubrickom. V roku 1945 predpovedal vznik satelitov ako aj pristátie človeka na Mesiaci. Zomrel 19. marca 2008.

1972 – zomrel v Martine Ferdinand Čatloš, slovenský generál, minister národnej obrany vojnovej Slovenskej republiky, neskôr pôsobil ako úradník. V roku 1941 pripravil armádu na boje proti ZSSR, vypracoval kontroverzný plán vojenského prevratu na Slovensku a nastolenie vojenskej diktatúry. Po vypuknutí SNP v prejave, ktorý napísal ideológ a politik Tido J. Gašpar, žiadal od vojenských posádok, aby nekládli odpor Nemcom obsadzujúcim územie Slovenska. Na rozkaz Jána Goliana ho zatkli a odovzdali partizánom P. A. Velička, ktorí zabezpečili jeho odlet so spoluinternovaným generálom Turancom do partizánskeho štábu v Kyjeve, odkiaľ ho neskôr previezli do Moskvy. Národný súd v Bratislave ho po vojne odsúdil na päť rokov väzenia. Neskôr, od roku 1948 až do svojej smrti, pracoval ako úradník v Martine. Narodil sa 7. októbra 1895 v obci Liptovský Peter.

1990 – v Bratislave zomrela operná speváčka, sopranistka Anna Martvoňová. Začínala v zbore, v rokoch 1951-85 bola sólistkou Opery Slovenského národného divadla (SND). Vynikala v lyrickom repertoári. Narodila sa 3. októbra 1922 v Nitre.

2016 – vo veku 101 rokov zomrel generál Imrich Gablech, patril do prvej skupiny letcov, ktorá odletela 7. júna 1939 z Piešťan do poľského Dęblinu, aby bojovali proti Hitlerovi. Po obsadení Poľska ho zajali príslušníci Červenej armády a pre údajnú špionáž skončil v gulagu. Po prepade Sovietskeho zväzu Nemeckom ho prepustili a podarilo sa mu dostať sa do Spojeného kráľovstva. V britskom letectve RAF pôsobil ako dispečer, pre podlomené zdravie nemohol lietať. Bol jediným Slovákom, ktorý dostal štyri najvyššie štátne vyznamenania – britské, poľské, české a slovenské. Narodil sa 4. novembra 1915 v Hrachovišti.

Ilustračné foto: Pixabay.com