16. marec

549

1828 – v Slavošovciach sa narodil slovenský folklorista, literárny historik, pedagóg, rozprávkar, prekladateľ, evanjelický kňaz v Drienčanoch (okr. Rimavská Sobota), autor reprezentatívneho diela slovenskej folkloristiky Pavol Dobšinský. Venoval sa zbieraniu rozprávok. S Augustom H. Škultétym vydal súbor rozprávok Slovenské povesti. Výsledkom jeho zberateľskej práce je osemzväzkové dielo Prostonárodné slovenské povesti. Zomrel 22. októbra 1885 v Drienčanoch.

1880 – v Hačave, dnes časť Hnúšte, zomrel národný buditeľ Matej Hrebenda. Už v detstve oslepol, napriek tomu sa stal významným zberateľom ľudových piesní a kolportérom slovenských a českých kníh a kalendárov. Svoje životné osudy opísal vo Vlastnom životopise. Narodil sa 10. marca 1796 v Rimavskej Píle.

1921 – v Hontianskych Nemcoch sa narodil herec Gustáv Valach. Dlhoročný člen Činohry SND, vynikol v rázovitých, psychologicky zložitých postavách. Hral vo filmoch i televízii: Rodná zem, Senzi mama, Drak sa vracia, Biela tma, Stíny horkého léta, Javor a Juliana, Pod jezevčí skálou, Ženský zákon, Kohút nezaspieva. Dlhoročný rozhlasový interpret. Zomrel 27. apríla 2002 v Bratislave.

1927 – narodil sa český bábkoherec Miloš Kirschner. Desaťročia pracoval v svetoznámom pražskom Divadle Spejbla a Hurvínka, kde okrem interpretovania oboch postavičiek pôsobil tiež ako riaditeľ a autor. Zomrel 2. júla 1996 v Prahe.

1935 – zomrel škótsky fyziológ a biochemik John James Rickard Macleod. Pôsobil v Kanade a USA, skúmal problémy cukrovky. Ako spoluobjaviteľ inzulínu získal v roku 1923 spolu s Frederickom Bantingom Nobelovu ceny za medicínu. Narodil sa 6. septembra 1876.

1940 – zomrela švédska prozaička Selma Lagerlöfová, predstaviteľka švédskeho novoromantizmu. Debutovala románom Gösta Berling a napísala aj svetoznámu rozprávku Zázračná cesta Nilsa Holgerssona s divými husami po Švédsku. Po ceste do Palestíny napísala vysťahovalecký román Jeruzalem. Autorka rodovej trilógie Löwensköldov prsteň, Charlotte Löwensköldová, Anna Swärdová. Ako prvá žena dostala Nobelovu cenu za literatúru (1909). Narodila sa 20. novembra 1858.

1943 – narodil sa džezový hudobník Jozef “Dodo” Šošoka. Začiatkom 60. rokov založil Slovenské džezové kvinteto aj kvarteto, spolupracoval s mnohými svetovými džezmenmi a s hudbou precestoval veľkú časť sveta. Jeho zbierka bubnov, perkusií, hrkálok, ozvučných paličiek a ďalších bicích nástrojov patrí k najväčším na svete. Žil v Piešťanoch, kde v roku 2005 založil medzinárodný festival International Jazz Piešťany. Zomrel 21. novembra 2008.

1961 – zomrel český huslista, dirigent Václav Talich. Osobnosť pražského hudobného života z muzikantskej dynastie Talichovcov. Pôsobil v Českej filharmónii a v Opere Národného divadla a založil Český komorný orchester. V rokoch 1949-52 dirigent Slovenskej filharmónie v Bratislave, kde sa venoval aj pedagogickej činnosti. Jeho žiakom bol napr. dirigent Ladislav Slovák. Narodil sa 28. mája 1883.

2004 – v Bratislave zomrela prozaička a autorka literatúry pre mládež Hana Zelinová. Redaktorka vo vydavateľstve Svojeť a v časopise Zornička. Debutovala knihou poviedok Zrkadlový most. Napísala trojgeneračný román Prístav pokoja, román Diablov čardáš, historickú trilógiu turčianskej rodiny Alžbetin dvor, Volanie vetra, Kvet hrôzy a trilógiu o liptovských garbiaroch Hodvábna cesta, Smäd, Kľukatý let motýľa. Tvorba pre deti: Do videnia, Zuzanka, Jakubko a i. Autorka rozhlasových a divadelných hier. Narodila sa 20. júla 1914 vo Vrútkach, kde je i pochovaná.

Ilustračné foto: Pixabay.com