16. november

534

Medzinárodný deň tolerancie – OSN, UNESCO, vyhlásený v roku 1996, od nasledujúceho roka sa oslavuje každoročne. V ten deň v r. 1995 členské štáty UNESCO prijali Deklaráciu princípov tolerancie

1932 – vlna odporu na Slovensku proti exekúciám vyústila v obci Polomka streľbou četníkov, ktorá pripravila o život troch ľudí. Dav odmietol vydať organizátorov protestu, ktorý vypukol pre exekúciu domu chudobnej vdovy.

1989 – v predvečer Medzinárodného dňa študentstva sa konalo zhromaždenie bratislavských študentov. Z Mierového námestia sa sprievod pohol smerom k ministerstvu školstva. S jeho predstaviteľmi hovorili študenti o potrebe demokratizácie školstva. Demonštrácia prerástla do diskusie na Hviezdoslavovom námestí. Cieľom demonštrácie bol protest proti vtedajšiemu návrhu vysokoškolského zákona a za akademické slobody, rečníci žiadali prepustenie Jána Čarnogurského, skutočnú demokraciu, slobodu cestovania. Zhromaždenie i udalosti nasledujúceho dňa v Prahe, kde demonštrovali pražskí študenti na Národnej tříde, boli začiatkom nežnej revolúcie v Československu.

Ilustračné foto: Pixabay.com