17. apríla

555

1718 – v Terchovej sa narodil historik a právnik Adam František Kollár. Správca dvornej knižnice vo Viedni, neskôr jej riaditeľ. Poradca panovníčky Márie Terézie, napr. pri príprave reformy školstva. Autor príležitostnej poézie, pedagogických a historických prác. Zomrel 10. júla 1783 vo Viedni.

1837 – narodil sa v Hartforde (USA) John Pierpont Morgan, americký podnikateľ a bankár. V roku veľkej krízy (1907) zabránil ochromeniu finančného systému USA, keď dokázal získať milióny dolárov zo zahraničia na vybudovanie železničnej siete v USA, pomohol splatiť štátny dlh a spolufinancoval založenie US Steel. Zaslúžil sa o zrušenie 20-percentného cla na dovoz umeleckých predmetov v čase, keď bol správcom Metropolitan Museum of Art a podnietil vyššie vrstvy zaujímať sa o financovanie umenia. Zomrel 31. marca 1913 v Ríme.

1885 – v Kochanovciach sa narodil básnik moderny Vladimír Roy. Prvé básne publikoval v periodikách, knižne vyšli v zbierkach Rosou a tŕním, Keď miznú hmly, Peruťou sudba máva, Cez závoj. Prekladal z angličtiny, francúzštiny i nemčiny. Vnuk Jozefa Miloslava Hurbana. Zomrel 6. februára 1936 v Novom Smokovci.

1919 – vo Viedni zomrel slovenský maliar Ladislav Medňanský (Mednyánszky), krajinár európskeho významu. Tvoril v Paríži i vo Viedni. Maľoval melancholické a nostalgické obrazy. Tiež autor portrétov a figurálnych kompozícií, počas 1. sv. vojny frontový maliar. Slovenská národná galéria (SNG) zriadila jeho galériu v rodinnom kaštieli v Strážkach, v okrese Kežmarok. Narodil sa 23. apríla 1852 v Beckove.

1921 – vo Veľkom Ruskove sa narodil slovensko-kanadský priemyselník a podnikateľ Štefan Bohuslav Roman. V Kanade, kde emigroval, ťažil a spracovával uránovú rudu, ale venoval sa aj chovu dobytka. V rokoch 1970-88 prvý predseda Svetového kongresu Slovákov. Zomrel 23. marca 1988 v Unionsville, Kanada.

1928 – sa narodila v Nemyrynciach na Ukrajine poetka a prozaička Katarína Hudecová. Jej rodičia (otec Slovák a mama Ukrajinka) sa na Slovensko presťahovali, keď mala tri roky. Tvorila texty piesní a posielala ich do Slovenského rozhlasu. Na jej texty vytvorili hudbu Pavol Zelenay, Karol Elbert, Andrej Lieskovský, Igor Bázlik, Zdeněk Cón, Ján Siváček. Známe sú texty piesní Ako mám žiť bez teba, Chlieb a soľ, Evergreen, Láska je maliar, Vítam dúhu, Vzdušný hrad, Tú mi hraj, Hravá polka a ďalšie v interpretácii Evy Pilarovej, Ivana Krajíčka, Marcely Laiferovej, Evy Mázikovej, Jany Kociánovej a ďalších. Prvú básnickú zbierku s názvom Hosť na deň vydala ako 65-ročná. Nasledovali epigramy Maximum z minima, prózy Z lanských snehov, Služobné tajomstvá, Pozbierané pri cestách a ďalšie. Zomrela 22. januára 2017 v Trenčianskych Tepliciach.

1946 – v Žiline sa narodil akademický maliar Rudolf Sikora. Ukončil štúdium na VŠVU v Bratislave. Venuje sa maľbe, grafike a fotografii.

1952 – narodila sa herečka Zuzana Kronerová. Dlhoročná členka bratislavského Divadla Astorka Korzo ’90. Českého leva získala v roku 2001 za vedľajšiu úlohu v českom filme Divoké včely, ktorý režíroval Bohdan Sláma a za rok 2017 za hlavnú úlohu vo filme Baba z ľadu tiež režiséra Bohdana Slámu, za túto úlohu získala aj slovenskú cenu Slnko v sieti. Z ďalších filmov: Nevera po slovensky, Lea, Pupendo, Štěstí, Václav, Venkovský učitel, Cinka panna, Hodinu nevíš…, Mamas & Papas, Anjeli, Domácí péče, Červený kapitán. Dcéra legendy slovenského herectva Jozefa Kronera a herečky Terézie Hurbanovej-Kronerovej.

1988 – zomrel v Bratislave Daniel Rapant, slovenský historik, archivár a univerzitný profesor. Slovenskú historiografiu pozdvihol z vlastivednej polohy na vedeckú úroveň. Jeho hlavným dielom bol 12 zväzkový dokument, v ktorom sú chronologicky usporiadané všetky udalosti na Slovensku súvisiace s revolučnými rokmi. Písal práce týkajúce sa aj iných historických období, najmä veľkomoravského a stredovekého. Ako prvý vedecky vyvrátil názor o neosídlení prevažnej časti územia Slovenska pred 13. storočím (O Starý Liptov). Za svoju prácu získal mnohé ocenenia, napr. v roku 1991 Rád Tomáša Garrigua Masaryka 1. triedy (in memoriam). Narodil sa 17. apríla 1897 v Holíči.

2014 – zomrel kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez, celým menom Gabriel José de la Concordia García Márquez. Predstaviteľ magického realizmu je považovaný za jedného z najvýznamnejších autorov 20. storočia. Kariéru začínal ako novinár. V roku 1955 mu vyšlo dielo Opadané lístie. Svetoznámym sa stal vďaka románu Sto rokov samoty z roku 1967. Autor noviel, románov a kníh poviedok, napríklad Plukovníkovi nemá kto napísať, Kronika vopred ohlásenej smrti, Láska v čase cholery, O láske a iných démonoch, Správa o jednom únose či Spomienka na moje smutné pobehlice. V roku 1982 mu udelili Nobelovu cenu za literatúru. Narodil sa 6. marca 1927.

Ilustračné foto: Pixabay.com