17. marec

587

1896 – narodil sa český fotograf Josef Sudek, významný predstaviteľ českej a svetovej fotografie 20. storočia. Autor lyrických cyklov, zátiší, portrétov i reklamnej fotografie. Autor tematických fotografických kníh. Zomrel 15. septembra 1976.

1915 – v Lábe sa narodila operná speváčka, sopranistka Mária Kišonová-Hubová. Od roku 1937 bola až do odchodu na dôchodok sólistkou Opery SND. Po 2. svetovej vojne pôsobila vo Veľkej opere 5. května v Prahe. Venovala sa koncertnému spevu a učila spev na VŠMU v Bratislave. Manželka herca Mikuláša Hubu, matka herca Martina Hubu. Zomrela 11. augusta 2004.

1927 – narodil sa architekt Dušan Kuzma. Absolvent Fakulty architektúry a pozemného staviteľstva SVŠT v Bratislave. V roku 1960 založil na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) študijný odbor architektúra, kde vychoval desiatky tvorcov. Podieľal sa na formovaní slovenskej architektúry 20. storočia a verejnosti je známy najmä ako tvorca pamätníka SNP v Banskej Bystrici, ktorý vznikol v rokoch 1964-69 v spolupráci s Jozefom Jankovičom. Spolupracoval na budove Matice slovenskej v Martine, dôležité sú jeho diela v oblasti pamätníkovej tvorby i projekty rodinných domov. Zomrel 17. júna 2008.

1936 – narodil sa český astronóm Jiří Grygar. Autor mnohých vedeckých prác z odboru astrofyzika. Hlavné dielo: Vesmír je náš svět, Sejdeme se v nekonečnu, Vesmír, jaký je, O vědě a víře, Trialog o životě ve vesmíru, Trialog o mimozemšťanech. Známy popularizátor astronómie, tvorca obľúbeného televízneho cyklu Okná vesmíru dokorán, ktorý vznikal v Slovenskej televízii.

1936 – v Bratislave sa narodil huslista, dirigent a hudobný skladateľ Ladislav Kupkovič. Účinkoval v sláčikovom triu KAF – Ladislav Kupkovič, Ján Albrecht, Miroslav Filip, dirigoval orchester maďarského súboru Ifjú szívek, bol členom Slovenskej filharmónie. Neskôr bol hudobným skladateľom v slobodnom povolaní. V roku 1969 emigroval do Nemecka, pôsobil v Kolíne nad Rýnom a v Hannoveri.

1938 – narodil sa ruský tanečník a choreograf Rudolf Ňurejev, jeden z najvýznamnejších tanečných umelcov Ruska. Člen baletu Kirovovho divadla v Leningrade, Veľkého divadla v Moskve, od roku 1961 žil v emigrácii. V Londýne vynikol ako sólista Royal Ballet, neskôr bol šéfom baletu Opery v Paríži, kde 6. januára 1993 zomrel.

1951 – zomrel v Bratislave Jozef Kello, slovenský herec a spoluzakladateľ Slovenského národného divadla. Andrej Bagar, Ján Borodáč, Oľga Borodáčová-Országhová, Gašpar Arbét a Jozef Kello patria medzi prvými slovenskými profesionálnymi hercami Slovenského národného divadla. V činohre pôsobil vyše 30 rokov a zahral si temer 300 postáv. Ako prvý hral, jemu ako na mieru šitú, postavu Jožka Púčika. Najznámejšie postavy: Pán z Chudobíc (Ján Chalupka: Kocúrkovo), Voňavka (Jozef Hollý: Geľo Sebechlebský), Baltazár Slivka (Ivan Stodola: Čaj u pána senátora), Jano Malecký (Jozef Gregor Tajovský: Ženský zákon), Jožko Púčik (Ivan Stodola: Jožko Púčik a jeho kariéra), Paučo (Ivan Stodola: Kráľ Svätopluk), Jano Ľavko (Jozef Gregor Tajovský: Statky-zmätky). Narodil sa 18. októbra 1889 v Bobrovci.

1956 – zomrela francúzska fyzička a chemička Irene Joliot-Curie, dcéra Pierra Curie a Márie Curie-Skłodowskej. Profesorka na parížskej Sorbonne, zaoberala sa výskumom neutrónov, objavila nový typ jadrových reakcií. Spolu s manželom Frédéricom Joliot-Curie nositeľka Nobelovej ceny za chémiu (1935). Narodila sa 12. septembra 1897.

2012 – zomrel Anton Straka, slovenský básnik, prozaik, autor literatúry pre mládež. Jeho debutom bola v roku 1970 bibliofília Raz každému nad hrobom kohút zakikiríka, ktorú venoval Jánovi Harantovi, predstaviteľovi slovenskej katolíckej moderny. Normalizátorská dobová tlač ju označila za protištátny čin. Nasledoval zákaz publikovania a osobná perzekúcia. K literárnej tvorbe sa Anton Straka vrátil až po roku 1998. Jeho diela: 1970 – Raz každému nad hrobom kohút zakikiríka, bibliofília, 2001 – S krajinou v srdci, básnická zbierka, 2002 – S rukami v rieke, básnická zbierka, 2002 – S tebou uprostred slnka, básnická zbierka, 2003 – Starý otec, Džony a ja, knižka realistických rozprávok pre deti, 2006 – S Ježišom na slovo, básnická zbierka, 2010 – Chvatom, básnická zbierka – označená za Knihu roka, 2010 – Príbehy o Ježišovi – ako po Kysuciach putoval. Narodil sa 22. septembra 1942 v Krásne nad Kysucou.

Ilustračné foto: Pixabay.com