17. november

645

Štátny sviatok – Deň boja za slobodu a demokraciu

Medzinárodný deň študentstva, ktorý vyhlásil Medzinárodný zväz študentstva (1941) na pamiatku fašistického teroru rozpútaného proti českým vysokým školám a ich študentom (1939) Sviatok sv. Alžbety Bratislavskej, patrónky charity, Svetový deň pamiatky na obete dopravných nehôd.

1939 – po pohrebe študenta Jana Opletala 15. novembra, ktorý sa stal posledným prejavom manifestačného odporu proti nemeckej okupácii Čiech a Moravy v roku 1939, nariadil Hitler, aby akékoľvek ďalšie demonštrácie boli ihneď potlačené vojenskou silou. České vysoké školy zatvorili, vedúcich predstaviteľov vysokoškolákov zatkli a deviatich popravili (Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šaffránek a Jan Weinert), 1 200 českých študentov skončilo v koncentračných táboroch. V roku 1941 bol v Londýne 17. november vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva.

1970 – na Mesiaci pristál sovietsky Lunochod-1, prvý prístroj riadený zo Zeme, ktorý sa pohyboval po inom vesmírnom telese. Vedecký výskum robil do 4. októbra 1971.

1989 – pražskí študenti zorganizovali spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939. Brutálny policajný zákrok proti nim na pražskej Národnej tříde vyvolal rozhorčenie celej verejnosti a ďalšie protesty. K štrajku na vysokých školách v Československu sa pridali herci a od 20. do 26. novembra sa konali stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN). 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk, 29. novembra Federálne zhromaždenie zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú však verejnosť odmietla. 10. decembra prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom a v ten istý deň prezident Gustáv Husák odstúpil. 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.

Ilustračné foto: pixabay.com