18. apríla

525

1687 – zomrel Juraj Radvanský, statkár a krajinský hodnostár. Angažoval sa v správe Zvolenskej stolice, ktorú zastupoval na uhorských stavovských snemoch a v evanjelickej cirkvi, jeden z popredných predstaviteľov hornouhorského protestantského zemianstva. Účastník Vešeléniho sprisahania uhorskej šľachty proti Habsburgovcom, Tököliho stavovského povstania. Roku 1687 si písal s Tököliho manželkou Helenou Zrínskou, brániacou poslednú pevnosť povstalcov Mukačevo. Cisársky generál Caraffa túto korešpodenciu hodnotil ako velezradu a postavil ho pred mimoriadny súd v Prešove. Zahynul na mučidlách pri výsluchu. V rukopise zanechal denníky z uhorských a stoličných snemov. Narodil sa v Prešove r. 1645.

1857 – vo Zvolenskej Slatine sa narodila spisovateľka Terézia Vansová, predstaviteľka realizmu v slovenskej literatúre, redaktorka prvého slovenského časopisu pre ženy Dennica. Debutovala cyklom básní, ktoré vyšli časopisecky, neskoršie verše boli reakciou na smrť malého syna. Zaujala románom Sirota Podhradských. Ďalšie dielo – dráma Svedomie, romány Kliatba, Sestry, krátke prózy Nové šatočky, Julinkin prvý bál, Prsteň, cestopis Pani Georgiadesová na cestách. Pre deti napísala novely Paľko Šuška a Danko a Janko. Zomrela 10. októbra 1942 v Banskej Bystrici.

1900 – zomrel v Maďarsku Rudolf (Rezsö) Charousek, maďarský šachista, veľký talent konca 19. storočia. Detstvo prežil v Košiciach. Študoval právo v Košiciach a Budapešti. Na svojom prvom veľkom turnaji v Norimbergu v r. 1896 skončil síce až 12., ale porazil víťaza turnaja, majstra sveta, nemeckého šachistu Emanuela Laskera, ktorý ho považoval za jedného z vážnych kandidátov na titul majstra sveta. Charouskovu sľubne sa rozbiehajúcu kariéru však ukončila predčasná smrť na tuberkulózu. Narodil sa 19. septembra 1873 v Prahe.

1937 – narodil sa český architekt Jan Kaplický. Vyštudoval VŠUP v Prahe, v roku 1968 emigroval, žil v Londýne, kde v roku 1979 založil štúdio Future Systems. Za stavbu Lord´s Media Centrum v Londýne bol ocenený prestížnou Stirling Prize, zaujal aj obchodným centrom Selfridges Building v Birminghame a mnohými ďalšími stavbami. Autor návrhu budovy Národní knihovny v Prahe, nazývanej chobotnica alebo blob, ktorá vyvolala búrlivé reakcie Pražanov i v celej Českej republike. Zomrel 14. januára 2009.

1947 – v Bratislave bol popravený kňaz a politik Jozef Tiso. Rímskokatolícky kňaz, v rokoch 1930-38 podpredseda, 1938-45 predseda Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS), v roku 1939 predseda slovenskej vlády a v rokoch 1939-45 prezident Slovenskej republiky. Po vojne utiekol do Rakúska, v júni 1945 bol internovaný Američanmi a od roku 1946 súdený Národným súdom v Bratislave. Narodil sa 13. októbra 1887 vo Veľkej Bytči.

1955 – zomrel nemecko-švajčiarsko-americký teoretický fyzik Albert Einstein. Je považovaný za najvýznamnejšieho vedca 20. storočia. Sformuloval teóriu relativity a významne prispel k rozvoju kvantovej mechaniky, štatistickej mechaniky a kozmológie. V roku 1921 mu udelili Nobelovu cenu za fyziku za vysvetlenie fotoelektrického javu a zásluhy v oblasti teoretickej fyziky. Narodil sa 14. marca 1879.

1960 – v Bratislave zomrel právnik Igor Daxner. Účastník občianskeho odboja v 2. svetovej vojne, predseda Národného súdu. Autor publikácie Ľudáctvo pred Národným súdom 1945-47. Narodil sa 26. septembra 1893 v Tisovci.

1994 – v Starom Smokovci tragicky zahynul spisovateľ Belo Kapolka. Pracoval ako chatár vo Vysokých Tatrách. Knižne debutoval zbierkou poviedok z vysokohorského prostredia Kanadské smreky. Ďalšie knihy: Strecha, Chodníky bez značiek, Mesiac nad prostredným hrotom. Narodil sa 22. apríla 1935 v obci Hostie.

2002 – zomrel nórsky archeológ, etnograf, režisér a zoológ Thor Heyerdahl. V roku 1947 na lodi Kon-Tiki z balzového dreva za 101 dní prekonal 4 900 kilometrov medzi Peru a Polynéziou a dokázal, že dávni predkovia mohli prekonať obrovské vzdialenosti medzi kontinentmi. Producent Olle Nordemar získal v roku 1951 Oscara za dokumentárny film Kon-Tiki, ktorý Heyerdahl režíroval. On sám bol v roku 1972 nominovaný na cenu americkej filmovej Akadémie za dokument Ra. Tiež podnikol plavby na rákosových člnoch podľa staroegyptských plánov i v oblasti Perzského zálivu na člne Tigris a na Veľkonočnom ostrove spolu s českým inžinierom Pavlom Pavlom navrhli postup, akým transportovali a usadzovali dávni obyvatelia ostrova gigantické hlavy. Narodil sa 6. októbra 1914 v Larviku.

Ilustračné foto: Pixabay.com