18. február

675

1546 – zomrel nemecký kazateľ, zakladateľ protestantizmu Martin Luther. Myšlienku reformy cirkvi sformuloval v 95 tézach a tie pribil 31. októbra 1517 na dvere kostola v nemeckom meste Wittenberg. Vyvolal tým začiatok reformácie. V roku 1529 na ríšskom sneme predložili vyznávači Lutherových zásad protest proti zákazu reformácie (protestanti) a predložili ho aj cisárovi na ríšskom sneme v Augsburgu (augsburské vyznanie je základom cirkvi luteránskej). Preklad Biblie Martina Luthera bol základom spisovnej nemčiny. Narodil sa 10. novembra 1483.

1564 – zomrel taliansky sochár, maliar, staviteľ i básnik Michelangelo Buonarroti, popri Leonardovi da Vincim najväčšia umelecká osobnosť obdobia renesancie. Sochy: Dávid, Pieta, Pieta Palestrina, Pieta Rondanini. Maľby: Sixtínska kaplnka vo Vatikáne – výjavy zo Starého zákona, Posledný súd. V roku 1546 ho poverili viesť stavbu chrámu sv. Petra. Autor ďalších chrámových a palácových stavieb: Medicejská kaplnka a knižnica kostola San Lorenzo a i. Narodil sa 6. marca 1475.

1745 – narodil sa taliansky fyzik Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta. Autor prvých zdrojov elektrického prúdu, zakladateľ elektrodynamiky, konštruktér prvého zdroja galvanickej elektriny – Voltovho stĺpa. Je podľa neho pomenovaná jednotka elektrického napätia – volt. Zomrel 5. marca 1827.

1825 – narodil sa maďarský romantický spisovateľ Mór Jókai. Autor románov Zoltán Kárpáthy, Synovia muža kamenného srdca, Nový statkár, Čierne diamanty, Levočská biela pani, Zlatý človek a i. Spolu so Sándorom Petőfim v roku 1848 vodca revolučnej mládeže. Zomrel 5. mája 1904.

1838 – narodil sa rakúsky fyzik, filozof Ernst Mach, spoluzakladateľ empiriokriticizmu. Venoval sa problémom nadzvukovej rýchlosti (mach – jednotka rýchlosti zvuku). Zomrel 19. februára 1916.

1883 – narodil sa grécky spisovateľ Nikos Kazantzakis. Autor románu Alexis Zorbas, ktorý sa stal slávnym vďaka muzikálu i filmu Grék Zorba. Ďalej napísal knihu Kristus znovu ukrižovaný, podklad pre operu Bohuslava Martinů Grécke pašije a epos Odysseia, moderné pokračovanie Homérovho diela. Zomrel 26. októbra 1957.

1931 – narodila sa americká spisovateľka Toni Morrison, vl. m. Chloe Ardelia Wofford. Autorka esejí a románov Najmodrejšie oči, Džez, Láska, Pieseň o Šalamúnovi a i. Svetoznámy je jej román Milovaná, inšpirovaný životom otrokyne Margaret Garner, za ktorý získala v roku 1988 Pulitzerovu cenu. Laureátka Nobelovej ceny za literatúru z roku 1993.

1932 – narodil sa v meste Čáslav (okr. Kutná Hora) americký režisér českého pôvodu Miloš Forman. Na konte má dva Oscary za réžiu – z roku 1976 za Prelet nad kukučím hniezdom a z roku 1985 za Amadea. Vyštudoval FAMU v Prahe, bol dramaturgom Čs. televízie, Laterny magiky a režisérom Filmového štúdia Barrandov. V roku 1968 emigroval do USA, kde v roku 1977 získal občianstvo. Predstaviteľ novej vlny českého filmu nakrútil snímky Konkurs, Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, na ktoré v USA nadviazal snímkou Taking off. Svetový úspech mu priniesli spomínané filmy Prelet nad kukučím hniezdom, ocenený piatimi Oscarmi, Amadeus, ktorý získal osem Oscarov, a tiež Vlasy, Ragtime, Valmont, Ľud verzus Larry Flynt, Muž na Mesiaci alebo Goyove prízraky. Zomrel 13. apríla 2018 v Connecticut, USA.

1937 – v Scrantone (USA) zomrel americko-slovenský bankár a krajanský pracovník Michal Bosák. Od roku 1886 žil v USA, kde pracoval ako robotník, neskôr podnikal vo veľkoobchode s vínom. Od roku 1897 pôsobil v bankovníctve. Podpis Michala Bosáka ako prezidenta First National Bank je na 10-dolárovej bankovke, vydanej 25. júna 1907. Signatár Pittsburskej dohody, v roku 1920 založil Americko-slovenskú banku v Bratislave. Narodil sa 10. decembra 1869 v Okruhlom.

1964 – v Bratislave zomrel divadelný režisér a herec Ján Borodáč, zakladateľská osobnosť slovenského divadelníctva. Od roku 1924 člen Činohry Slovenského národného divadla, tiež dramaturg a šéf. Po vojne pôsobil v Štátnom divadle v Košiciach. Bol dekanom Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Manžel herečky Oľgy Borodáčovej-Országhovej. Narodil sa 18. júna 1892 v Prešove.

1967 – zomrel americký atómový fyzik Julius Robert Oppenheimer. Od roku 1943 viedol práce na výrobe atómovej bomby. Narodil sa 22. apríla 1904.

1975 – v Bratislave zomrel maliar, grafik a krajinár Michal Tillner, inšpirovaný oblasťou Záhoria. Narodil sa 25. mája 1895 v Malackách.

2008 – zomrel francúzsky spisovateľ, scenárista a filmový režisér Alain Robbe-Grillet. Predstaviteľ a teoretik nového románu, o čom napísal esej Za nový román. Napísal romány Gumy, Žiarlivosť, filmové scenáre Vlani v Marienbade, Nesmrteľná. Na Slovensku nakrútil s režisérom Martinom Hollým film Muž, ktorý luže. Narodil sa 18. augusta 1922.

2016 – zomrel v Bratislave slovenský maliar Ľubo Zelina. Venoval sa komornej a monumentálnej maľbe u profesora Petra Matejku a patril medzi významných predstaviteľov tzv. Matejkovej školy. Svoje umelecké diela dotváral okrem štetcov priamo rukami. Pôsobil a tvoril aj v Paríži a Benátkach. Svoje diela vystavoval vo Francúzsku, v Taliansku, Španielsku, Nemecku, Rakúsku, Rusku, vo Veľkej Británii, v USA, Kanade, Mexiku, Poľsku, Maďarsku, vo Švajčiarsku i v Spojených arabských emirátoch. V roku 2013 získal cenu Spolku výtvarníkov Slovenska za výnimočný prínos v oblasti umeleckej tvorby a podporu spolkových aktivít a cenu za celoživotné dielo mu v roku 2014 udelil Fond výtvarných umení. Narodil sa 16. apríla 1943 v Tajove.

Ilustračné foto: Pixabay.com