19. apríla

471

1588 – zomrel taliansky maliar Paolo Veronese, vl. m. Paolo Caliari, predstaviteľ neskorej renesancie. Žil v Mantove, Trevise a Benátkach. Autor monumentálnych malieb s biblickými a mytologickými námetmi. Zdobil palácové interiéry, kostoly a kláštory. Narodil sa v roku 1528.

1824 – v Grécku, kde sa zúčastnil na protitureckom povstaní, zomrel anglický básnik lord George Gordon Noël Byron. Predstaviteľ romantizmu, medzi jeho najznámejšie diela patrí epos Childe Haroldova púť. Napísal aj exotické básnické poviedky Džaur, Nevesta z Abydu, Korzár, Lara, Hebrejské melódie, Parisina, Obliehanie Korintu. V Benátkach napísal satiru s karnevalovými prvkami Beppo. Bojovník proti útlaku, pomáhal napr. talianskym revolucionárom. Narodil sa 22. januára 1788 v Londýne.

1841 – narodil sa v Krompachoch gróf Albín Čáki, spišský a šarišský župan, minister kultúry a vzdelania, liberálny politik, od roku 1894 predseda hornej snemovne uhorského parlamentu a v rokoch 1880 – 1892 predseda Uhorského karpatského spolku. Presadzoval vo Vysokých Tatrách výstavbu vozovky medzi Štrbským Plesom a Tatranskou kotlinou, stavbu turistických chodníkov medzi Štrbským Plesom a Popradským plesom, vo Velickej doline a v okolí Zeleného plesa. V čase jeho predsedníctva vyrástla v Poprade budova Karpatského múzea, vyšla publikácia o desaťročnej organizovanej turistike a bol schválený štatút horských vodcov. Zomrel 15. decembra 1912 v Budapešti, pochovali ho v obci Bijacovce v okrese Levoča.

1882 – zomrel britský prírodovedec a zakladateľ evolučnej biológie Charles Darwin. V rokoch 1831 až 1836 podnikol na lodi Beagle cestu okolo sveta, ktorá ho inšpirovala k napísaniu knihy O pôvode druhov. Narodil sa 12. februára 1809.

1906 – zomrel francúzsky fyzik a chemik Pierre Curie. Objaviteľ piezoelektrického javu. S manželkou Mariou Curie-Skłodowskou sa venoval výskumu rádioaktivity a jej účinkom. V roku 1898 spoločne objavili rádium a polónium. Nositeľ Nobelovej ceny za fyziku (1903) za výskum prirodzenej rádioaktivity. Narodil sa 15. mája 1859.

1949 – narodila sa francúzsko-španielska výtvarníčka, módna návrhárka Paloma Picasso, dcéra maliara Pabla Picassa. Známa je najmä návrhmi šperkov a parfumami.

2012 – zomrel lekár Ján Kovalčík, šíriteľ osvety v oblasti záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. Pedagogickou i publikačnou činnosťou sa zapísal ako inovátor a vizionár. Aktívnu prácu vo výjazdoch záchrannej zdravotnej služby ukončil v roku 2004 a na sklonku kariéry pracoval ako lekár operátor. Držiteľ množstva ocenení, napr. Modrej hviezdy, ktorá patrí medzi najvyššie ocenenia práce záchranárov. Narodil sa 24. apríla 1946.

Ilustračné foto: Pixabay.com