19. november

551

1711 – narodil sa ruský vedec a osvietenský mysliteľ Michail Vasilievič Lomonosov. Patrí k zakladateľom fyzikálnej chémie, ovplyvnil ruskú vedu i kultúru. Autor projektov hospodárskeho rozvoja Ruska. V roku 1755 inicioval založenie Moskovskej univerzity. Zomrel v roku 1765.

1841 – narodil sa botanik, archeológ, etnograf Andrej Kmeť, organizátor vedeckého života na Slovensku. Vynikajúci botanik. Vytvoril herbár, ktorý je uložený v SNM v Bratislave, s cieľom zobraziť čo najkomplexnejšiu zbierku pre ďalší rozvoj slovenskej botaniky. Zaslúžil sa o založenie Muzeálnej slovenskej spoločnosti v Martine, o postavenie budovy múzea, ktorému venoval väčšinu svojich zbierok a knižnicu. Zomrel v roku 1908.

1916 – narodil sa činoherný a spevoherný herec František Dibarbora. Vyštudoval Hudobnú a dramatickú akadémiu v Bratislave, bol členom Novej scény, Operety SND a Činohry SND. Najvýznamnejšie inscenácie: Bratia Karamazovci, Revízor, Jožko Púčik a jeho kariéra, Inkognito, Veselé panie z Windsoru, Kým kohút nezaspieva. Filmy: Vlčie diery, Katka, Štvorylka, Posledná bosorka, Zemianska česť, Šťastie príde v nedeľu, Skalní v ofsajde, Jánošík, Smrť prichádza v daždi, Majster kat, Smrť šitá na mieru a i. Uplatnil sa tiež v televízii a v rozhlase. Zomrel v roku 1987.

1924 – narodil sa český spisovateľ a scenárista Jan Otčenášek, autor próz s tematikou vojny a povojnovej doby, napríklad Občan Brych, Romeo, Julie a tma, Kulhavý Orfeus. Román Když v ráji pršelo zachytil citový vzťah mladej dvojice na šumavskej samote. Písal scenáre pre televíziu a film Občan Brych, Romeo a Julie na konci listopadu, Byl jednou jeden dům, Milenci v roce jedna, Lásky mezi kapkami deště. Zomrel v roku 1979.

1929 – narodil sa herec Jozef Dóczy, jeden z najvýznamnejších členov umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde vytvoril viac ako 170 postáv. Do sŕdc divákov sa zapísal predovšetkým ako komik a jeho poslednou divadelnou postavou na nitrianskom javisku bol Firs v Čechovovom Višňovom sade. Účinkoval vo filmoch, televíznych filmoch a inscenáciách a zábavných programoch. Diváci si ho obľúbili napríklad v populárnom Svákovi Raganovi alebo vo filmovej verzii Adama Šangalu. Zomrel v roku 2013.

1933 – narodil sa americký televízny a rozhlasový moderátor Larry King, vl. m. Lawrence Leibel Harvey Zeiger. Začínal ako novinár a rozhlasový redaktor. V rokoch 1985 až 2010 mal na CNN talkšou, v ktorej počas svojej kariéry vyspovedal každého amerického prezidenta od čias, keď stál na čele Bieleho domu Gerald Ford (1974 – 1977). Relácia skončila v decembri 2010 po viac ako šesťtisíc epizódach a 50-tisíc rozhovoroch.

Ilustračné foto: Pixabay.com