2. marec

488

1824 – narodil sa český hudobný skladateľ, zakladateľ českej národnej hudby Bedřich Smetana. Dirigent, zbormajster, organizátor hudobného života. Ochorenie ho v roku 1874 pripravilo o sluch. Autor opier Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství, Čertova stěna, symfonických básní, cyklu Má vlast a mnohých iných diel. Zomrel 12. mája 1884.

1884 – v Malackách sa narodil politik Ivan Dérer, spoluautor Martinskej deklarácie v roku 1918. Stúpenec čechoslovakizmu, po vzniku Československa bol členom vlády, funkciu ministra vykonával v rôznych úradoch. Poslanec Národného zhromaždenia. Počas 2. svetovej vojny v odboji, 1944-45 bol väznený. V rokoch 1946-48 predseda Najvyššieho súdu, v rokoch 1954-55 väznený komunistickým režimom, v roku 1968 bol rehabilitovaný. Zomrel 10. marca 1973 v Prahe.

1890 – v Modre sa narodil prof. PhDr. Ján Bakoš, DrSc., slovenský semitológ, arabista, vysokoškolský pedagóg a prekladateľ, zakladateľ modernej slovenskej orientalistiky. Vychoval prvú generáciu slovenských arabistov. Komentoval a prekladal diela starých sýrskych, arabských a hebrejských filozofov. Preložil z arabčiny do francúzštiny dielo Ibn Sínu (Avicena). V roku 1960 založil Kabinet orientalistiky SAV. Zomrel 24. januára 1967 v Kolíne.

1895 – zomrela francúzska maliarka Berthe Morisotová, predstaviteľka impresionizmu. Obrazy: Mladá žena pri toalete, Kolíska. Narodila sa 14. januára 1841.

1927 – zomrel priekopník českej aviatiky Jan Kašpar, najznámejší z prvých českých leteckých konštruktérov a pilotov. 13. mája 1911 podnikol pamätný diaľkový let z Pardubíc do Prahy. Let trval hodinu a 32 minút. Narodil sa 20. mája 1883.

1930 – zomrel anglický realistický spisovateľ David Herbert Lawrence. Jeho najznámejším románom je Milenec Lady Chatterleyovej (1928), ktorý bol v Anglicku zakázaný ako nemravný a vyšiel tu až v 60. rokoch 20. stor. Ďalšie dielo: Synovia a milenci, Dúha. Narodil sa 11. septembra 1885.

1940 – v Brekove sa narodila herečka Adela Gáborová. Dlhoročná členka Divadla Andreja Bagara v Nitre, svoje herecké umenie rozvíjala pod vedením viacerých uznávaných režisérov – Jozefa Bednárika, Pavla Haspru, Karola Spišáka, ale aj Jana Antonína Pitínskeho a Vladimíra Morávka. Účinkovala napríklad vo filmoch Nevera po slovensky, Iná láska, Nemožná, Neha, Jaškov sen a v mnohých televíznych filmoch a inscenáciách. Zapájala sa do alternatívnych projektov, učila na VŠMU, pracovala aj s poslucháčmi kňazského seminára, ochotníkmi a recitátormi. V roku 1999 získala ocenenie Dosky za stvárnenie Lady Macbeth v hre Williama Shakespeara. Zomrela v Nitre 12. júla 2007.

1942 – narodil sa americký prozaik John Irving. Autor románov Modlitba za Owena Meanyho, Syn cirkusu, Štvrtá ruka, Posledná noc na Twisted River. Viaceré jeho knihy sfilmovali, napríklad Svet podľa Garpa, Hotel New Hampshire, Rok vdovou (snímka Dvere v podlahe) alebo Pravidlá muštárne, ktorá mu v roku 2000 vyniesla Oscara za najlepší adaptovaný scenár.

1944 – narodil sa herec Pavol Mikulík. Už v detstve hrával v rozhlasovej detskej družine. Bol členom Činohry SND, Divadla na Korze, Novej scény v Bratislave. Patril medzi najobsadzovanejších hercov v divadle, rozhlase i televízii, bol tiež prorektorom VŠMU. Z filmografie: Tisícročná včela, Putování Jana Amose, O sláve a tráve, Perinbaba, Južná pošta. V júli 1993 prekonal mozgovú porážku, no v roku 2000 sa vrátil na javisko v hre Simona Graya Na konci hry a získal ocenenie Krištáľové krídlo. Zomrel 27. novembra 2007.

1951 – v Novom Meste nad Váhom zomrela poetka, autorka literatúry pre deti Ľudmila Podjavorinská, vl. m. Riznerová. Autorka básnických zbierok Z vesny života, Balady, Piesne samoty, próz z dedinského a malomestského života V otroctve, Blud, Žena. V literatúre pre deti sa zamerala na rozvíjanie ich duševných schopností: Veršíky pre maličkých, Medový hrniec, Baránok boží, Zajko Bojko, Čin-čin. Narodila sa 26. apríla 1872 v Horných Bzinciach.

2016 – v Bratislave zomrel maliar Mikuláš Klimčák. Podieľal sa na výzdobe mnohých gréckokatolíckych chrámov na Slovensku tvorbou ikon a krížov, majster vitráže, sakrálnej a svetskej architektúry, autor poštových známok. Práce Mikuláša Klimčáka sa nachádzajú v slovenských múzeách, galériách, súkromných zbierkach. Gobelíny a obrazy zdobia priestory vrcholných inštitúcií Slovenskej republiky. Pápež Benedikt XVI. ho menoval za rytiera Rádu sv. Silvestra, čo je cirkevné vyznamenanie pre laikov. Narodil sa v Humennom 16. novembra 1921.

Ilustračné foto: Pixabay.com