20. január

464

1612 – zomrel rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ Rudolf II. Habsburský, syn Maximiliána II. Habsburského. Jeho sídlom sa stala v roku 1583 Praha. Podporoval umelcov, zhromažďoval rozsiahle zbierky výtvarného umenia a venoval sa aj alchýmii a astrológii. Matematikmi a astronómami na jeho dvore boli Tycho de Brahe a Johannes Kepler. Narodil sa 18. júla 1552.

1700 – narodil sa v Skalici Pavel Doležal, slovenský jazykovedec, pedagóg, prekladateľ a evanjelický farár, zaujímal sa o biblickú češtinu na Slovensku. Študoval na gymnáziu v Rábe a na univerzite vo Wittenbergu. Autor duchovných piesní a slovensko-českej gramatiky Grammatica Slavico-Bohemica, v ktorej opisuje pravopisnú a jazykovú normu biblickej češtiny v porovnaní so slovakizovanou češtinou, respektíve bohemizovanou slovenčinou. Zomrel 29. novembra 1778 vo Vyšnej Boci.

1793 – narodil sa Tomáš Červeň alebo Tomáš Červen (Cherven), cirkevný hodnostár, národnokultúrny pracovník a mecén. Pôsobil ako vychovávateľ v rodine Kvassayovcov v Brodzanoch, neskôr ako biskupský tajomník a notár v Banskej Bystrici, riaditeľ biskupskej kancelárie, bol generálnym vikárom a v r. 1865 veľprepoštom banskobystrickej kapituly. Ako člen budínskeho Spolku milovníkov reči literatúry slovenskej sa staral o rozvoj banskobystrického gymnázia, kde začas pôsobil aj ako profesor. Zakladateľ a podporovateľ Spolku sv. Vojtecha, gymnázia v Kláštore pod Znievom a 1863-1874 pokladník Matice Slovenskej. Po jeho smrti v závete zanechal Matici slovenskej 60 000 zlatých, ktoré však po jej zrušení v roku 1874 maďarskou vládou zmizli. Zomrel 27. apríla 1876 v Banskej Bystrici.

1873 – narodil sa dánsky prozaik Johannes Vilhelm Jensen, ústredná osobnosť dánskej literatúry 20. storočia. Autor románového cyklu Dlhá cesta o sťahovaní európskych národov. V Poviedkach z Himmerlandu zobrazil rodný kraj na Jutskom polostrove. Autor historických štúdií, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1944). Zomrel 25. novembra 1950.

1922 – v meste Boržomi, Gruzínsko, sa narodil slovenský letecký stíhač, dôstojník Otto Smik, jeden z najlepších československých letcov vo Veľkej Británii, veliteľ perute Royal Air Force (RAF). Ocenený najvyšším britským leteckým vyznamenaním DFC a tiež nositeľ čs. vojenských vyznamenaní a francúzskeho vyznamenania Croix de Guerre (in memoriam). 28. novembra 1944 zahynul v Holandsku.

1927 – v Hriňovej sa narodil tanečník a choreograf, priekopník v scénickej štylizácii ľudového tanca Štefan Nosáľ. Bol dlhoročným umeleckým vedúcim súboru Lúčnica, v ktorej začínal v roku 1949 ako sólista a o dva roky neskôr ako choreograf a vedúci tanečného súboru. Absolvoval Stavebnú fakultu v Bratislave a tiež štúdium choreografie na VŠMU, kde neskôr pôsobil ako pedagóg. Vytvoril viac ako 200 choreografických diel pre súbor Lúčnica, tvoril tiež pre film a televíziu. Bol autor učebnice Choreografia ľudového tanca a spomienkovej knihy Môj život Lúčnica. Nositeľ mnohých domácich i medzinárodných cien a vyznamenaní, medzi inými titul národný umelec (1989) a Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, ktorý mu prepožičal prezident Michal Kováč. Zomrel 22. júla 2017.

1930 – narodil sa český filozof a spisovateľ, predstaviteľ disentu Egon Bondy, vlastným menom Zbyněk Fišer. Vyštudoval filozofiu a psychológiu na Univerzite Karlovej v Prahe, no pôsobil ako strážnik v Národnom múzeu a ako bibliograf v Štátnej knižnici v Prahe. Jeho diela až do roku 1990 vychádzali v samizdate alebo v exile, niektoré jeho básne zhudobnila undergroundová česká rocková skupina The Plastic People of the Universe. Od polovice 90. rokov žil v Bratislave, učil na Filozofickej fakulte UK a iných vysokých školách. Zaoberal sa ontológiou, medzi jeho najvýznamnejšie diela patria Útěcha z ontologie, Otázky bytí a existence, Buddha, Poznámky k dějinám filosofie, Filosofické eseje. Beletria a poézia: Básnické dílo Egona Bondyho, Nepovídka, Bezejmenná, Týden v tichém městě. Zomrel 9. apríla 2007.

1930 – narodil sa bývalý americký astronaut Buzz Aldrin, vl. m. Edwin Eugene Aldrin Jr. Bol členom misie Apollo 11 a 21. júla 1969 po Neilovi Armstrongovi ako druhý človek vystúpil na povrch Mesiaca.

1994 – v Bratislave zomrel astronóm Ľubor Kresák. Bol viceprezidentom Medzinárodnej astronomickej únie. Objavil dve kométy, jeho meno nesie asteroid č. 1849. Narodil sa 23. augusta 1927 v Topoľčanoch.

1997 – v Bratislave zomrel grafik a ilustrátor Albín Brunovský. Študoval na VŠVU v Bratislave u prof. Vincenta Hložníka, od roku 1967 pôsobil na VŠVU ako pedagóg. Patril k najvýznamnejším slovenským grafikom a ilustrátorom konca 20. stor. Zaoberal sa maľbou na drevo, používal techniku farebného leptu a akvatinty. Ilustroval knihy pre dospelých i pre deti. Narodil sa 25. decembra 1935 v Zohore.

2011 – zomrel prozaik, publicista, dramatik a scenárista Ladislav Ťažký. Po štúdiách na pražskej Vysokej škole politických a hospodárskych vied pracoval na oddelení kultúry ÚV KSS v Bratislave a na Inštitúte spoločenských vied ÚV KSČ v Prahe. V rokoch 1967-68 bol novinárom v denníku Smena. Po auguste 1968, keď bol vylúčený z KSS a zo Zväzu slovenských spisovateľov, pracoval v ÚĽUV-e. Debutoval v roku 1962 zbierkami poviedok Vojenský zbeh a Hosť majstra Čerta. Zážitky z 2. sv. vojny opísal v novele Dunajské hroby. Napísal romány Amenmária, Pivnica plná vlkov, Evanjelium čatára Matúša, Aj na nebi je lúka, Pred potopou. Tiež autor filmových scenárov, divadelných hier, literatúry pre mládež, cestopisov. Po vzniku samostatnej SR dostal ponuku kandidovať za prezidenta, čo odmietol. Bol externým poradcom prezidenta Rudolfa Schustera. Narodil sa 19. septembra 1924 v Čiernom Balogu.

2011 – zomrel výtvarník Vladimír Kompánek. Absolvent Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, študoval tiež na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v sochárskom ateliéri profesora Jozefa Kostku. V roku 1957 spoluzakladal Skupinu Mikuláša Galandu a zúčastnil sa na prelomovej výstave mladej generácie v Bratislave, ktorá predznamenala 60. roky v slovenskom umení. V rokoch 1964 a 1966 reprezentoval Slovensko na Bienále umenia v Benátkach, neskôr na EXPO ´67 v Montreale a na EXPO ´70 v Osake. V roku 1993 spoluzakladal Spolok výtvarníkov Slovenska, podieľal sa na založení Nadácie Mikuláša Galandu a na vzniku Ateliéru slovenských umelcov v Cité Internationale des Arts v Paríži. Narodil sa 28. októbra 1927 v Rajci.

2012 – zomrel v Novom Jičíne český skokan na lyžiach Jiří Raška. Preslávil sa olympijským prvenstvom v Grenobli 1968. V roku 1970 skončil na majstrovstvách sveta na Štrbskom Plese na 2. mieste a v roku 1971 vyhral Turné štyroch mostíkov. Šesťnásobný majster Československa pôsobil v reprezentácii 16 rokov, naposledy skákal v roku 1979. Narodil sa 4. februára 1941 vo Frenštáte pod Radhoštěm.

2012 – zomrel v Bratislave Viliam Malík, slovenský fotograf, priekopník žurnalistickej fotografie na Slovensku, predstaviteľ slovenskej medzivojnovej fotografickej moderny. So žurnalistickou fotografiou začínal v bratislavskom mládežníckom fotoklube YMCA. V roku 1938 pripravil s Milošom Dohnánym, ďalším z predstaviteľov slovenskej fotografickej moderny, veľkú výstavu Slovensko vo fotografii v dnešnom Slovenskom národnom múzeu. Vo veku 95 rokov sa v roku 2007 stal Osobnosťou slovenskej fotografie a získal cenu za celoživotné dielo v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave. Narodil sa 21. novembra 1912 v Bratislave.

Ilustračné foto: Pixabay.com