21. január

501

1832 – zomrel osvietenský básnik a evanj. kňaz Bohuslav Tablic. V nemeckej Jene, kde študoval, založil Societas slavica a neskôr v Kostolných Moravciach založil Učenú spoločnosť banského okolia. Vydal básne starších slovenských básnikov Slovenští veršovci a štyri zväzky Pamětí česko-slovenských básnířů. Tiež autor didaktických básní, prekladov nemeckej a anglickej poézie. Napísal teologické, historické, hospodárske a právne knihy. Narodil sa 6. septembra 1769.

1862 – zomrela česká spisovateľka Božena Němcová. Autorka poézie a próz, napísala napríklad poviedky Chyže pod horami, V zámku a podzámčí a romány ako Pohorská vesnice a i. Najväčšiu popularitu si však získalo dielo Babička inšpirované jej detstvom v Ratibořiciach a jej skutočnou babičkou. Poviedku z roku 1855 s podtitulom Obrazy z venkovského života preložili do vyše 20 jazykov a vzniklo viacero jej filmových i divadelných spracovaní. Němcová bola tiež zberateľkou českej a slovenskej ľudovej slovesnosti. Vydala napríklad zbierku Slovenské pohádky a pověsti. Božena Němcová sa narodila 4. februára 1820.

1885 – narodil sa taliansky letec a konštruktér vzducholodí Umberto Nobile. V roku 1926 preletel s nórskym bádateľom Roaldom Amundsenom a Američanom Lincolnom Ellsworthom na vzducholodi Norge severný pól. V roku 1928 dosiahol na vzducholodi pól opäť, na spiatočnej ceste však havaroval a časť posádky zahynula. Pri hľadaní členov výpravy zahynul Roald Amundsen. Nobile zomrel 29. júla 1978.

1905 – narodil sa v Granville vo Francúzsku Christian Dior, jeden z najvplyvnejších francúzskych a svetových módnych návrhárov. Narodil sa do rodiny obchodníka s hnojivami. V roku 1946 pomocou textilného magnáta Marcela Boussaca založil v Paríži svoj módny dom. Za 12 rokov sa mu podarilo rozšíriť jeho podnikateľské aktivity do ďalších 15 krajín a zamestnať vyše 2 000 ľudí. Christian Dior sa zapísal do sŕdc ľudí svojou výnimočnosťou, citom pre módu a takisto vôňami. Jeho prvú vôňu inšpirovala prvá módna kolekcia, ktorá sa vznikla v roku 1947. Úspech tejto kolekcie predurčil vznik prvej vône Miss Dior. Ďalšou vôňou bola Diorama a ďalšie vône. Výročie narodenia Christiana Diora sa stala vhodná príležitosť na znovuzrodenie Miss Dior s novým názvom Miss Dior Chérie. Zomrel 24. októbra 1957 v talianskej Montecatini.

1912 – narodil sa americký biochemik nemeckého pôvodu Konrad Emil Bloch. Spolu s Feodorom Lynenom získal v roku 1964 Nobelovu cenu za medicínu alebo fyziológiu za objavy týkajúce sa mechanizmov premeny cholesterolu a mastných kyselín v ľudskom organizme. Zomrel 15. októbra 2000.

1913 – v Clevelande, USA, zomrel vydavateľ, evanj. farár a osvetový pracovník Karol Salva. Vo svojej tlačiarni v Ružomberku tlačil ľudovýchovné a náboženské publikácie, kalendáre i diela slovenských autorov. Od roku 1909 žil v USA, v Pittsburghu bol redaktorom Amerikánsko-slovenských novín i Slovenského denníka. Narodil sa 11. augusta 1849 v Liptovskej Sielnici.

1930 – zomrel český literárny historik Jaroslav Vlček. Profesor FF UK v Prahe. Autor diel o dejinách českej a slovenskej literatúry 19. stor.: Prehľad dejín literatúry českej, Literatúra na Slovensku, jej vznik, rozvoj, význam a úspechy, Dejiny literatúry slovenskej, První novočeská škola básnická. Narodil sa 22. januára 1860 v Banskej Bystrici.

1950 – zomrel anglický prozaik George Orwell, vl. m. Eric Arthur Blair. Autor alegoricko-satirických románov o totalitných režimoch Zvieracia farma a 1984. Ďalšie diela: Barmské dni, Ako som strieľal slona a iné eseje, Nad vodu a chytiť dych, Farárova dcéra. Narodil sa 25. júna 1903.

1984 – zomrel austrálsky prozaik Alan Marshall, zakladateľ austrálskej poviedkovej prózy a literatúry pre mládež. Autobiografický román z detstva, keď ho postihla obrna Už zasa preskakujem kaluže, ho preslávil na celom svete. Narodil sa 2. mája 1902.

2013 – zomrel herec Jozef Dóczy, jeden z najvýznamnejších členov umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde vytvoril viac ako 170 postáv. Do sŕdc divákov sa zapísal predovšetkým ako komik a jeho poslednou divadelnou postavou na nitrianskom javisku bol Firs v Čechovovom Višňovom sade. Účinkoval vo filmoch, televíznych filmoch a inscenáciách a v zábavných programoch. Diváci si ho obľúbili napríklad v populárnom Svákovi Raganovi alebo vo filmovej verzii Adama Šangalu. Narodil sa 19. novembra 1929 v Nitre.

2014 – v Pukanci zomrel spisovateľ Andrej Chudoba, vl. m. Ondrej Hudoba. Pôsobil ako učiteľ na základnej škole v Pukanci, kde žil až do smrti. Debutoval básnickou zbierkou Letokruh srdca a zaujal knihou noviel Kde pijú dúhy. Novely a romány Pustý dvor, Miesto pre dvoch, Leto s pehavou pannou, Nákaza, Stopárka, Zázrak na konci sveta, Krásne poškodená slečna, Zbohom, Cyrano, Hlinené husle, Konečne bude mier a i. Narodil sa 21. novembra 1927 v Krškanoch.

Ilustračné foto: Pixabay.com