21. marec

554

1685 – narodil sa nemecký skladateľ Johann Sebastian Bach, vrcholný predstaviteľ barokovej hudby. Uznávaný bol predovšetkým ako organista, jeho dielo spopularizoval začiatkom 19. storočia nemecký skladateľ Felix Mendelssohn-Bartholdy. Bach pôsobil vo Weimare, Köthene a Lipsku. V roku 1749 oslepol. Z diela: chrámové kantáty (dochovalo sa ich asi 200), Matúšove a Jánove pašije, Vianočné oratórium, Omša h mol, svetské kantáty, organové skladby, klavírne sonáty, sonáty pre husle a violončelo, inštrumentálne koncerty, šesť Brandenburských koncertov. Zomrel 28. júla 1750.

1839 – narodil sa ruský skladateľ Modest Petrovič Musorgskij, predstaviteľ skupiny Mocná hŕstka, ktorá rozvíjala ruskú národnú hudbu. Napísal opery Boris Godunov, Ženba, Soročinský jarmok, orchestrálne a klavírne skladby, napr. cyklus Obrázky z výstavy. Zomrel 28. marca 1881.

1936 – v Bratislave sa narodil horolezec a cestovateľ František Kele. Geograf, horolezec a cestovateľ, bol najaktívnejším slovenským cestovateľom, uskutočnil vyše 70 veľkých výprav, navštívil všetky kontinenty a trikrát absolvoval cestu okolo sveta. Bol tiež publicistom a spisovateľom. Na konte má niekoľko publikácií o svojich cestách ako autor alebo ako spoluautor. Zahynul vo Vysokých Tatrách 19. októbra 2014.

1942 – zomrel český výtvarník Jindřich Štyrský, predstaviteľ českého surrealizmu. Žil v Paríži, kde bol s českou maliarkou Toyen spolutvorcom artificializmu – štýlu imaginatívnej abstrakcie. Člen Devětsilu a Spolku výtvarných umelcov Mánes. Venoval sa tiež scénografii, bol napr. šéfom výpravy Osvobozeného divadla v Prahe. Narodil sa 11. augusta 1899.

2004 – zomrela maliarka Kveta Gandlová. Študovala na Pedagogickej fakulte v Brne a na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave pod vedením Ľudovíta Fullu a Jána Želibského. V tvorbe reagovala na kubizmus, fauvizmus, symbolizmus a secesiu. Bola manželkou maliara Ladislava Gandla. Narodila sa 27. mája 1926 v Košiciach.

2004 – zomrel herec a skladateľ Ján Melkovič. Absolvoval štúdium kompozície a hry na flaute na konzervatóriu v Bratislave. Bol dramaturgom Hlavnej redakcie zábavných programov Československej televízie a v roku 1970 stvárnil jednu z hlavných postáv vo filme Juraja Jakubiska Dovidenia v pekle, priatelia! Po roku 1968 bol v slobodnom povolaní a učil v ĽŠU v Holíči. V roku 1983 sa stal členom Radošinského naivného divadla, kde bol výhradným skladateľom hudby, hral napr. v predstaveniach Nevesta predaná Kubovi, Pavilón B, Nebo, peklo, raj, Ženské oddelenie, Kino Pokrok, Súpis dravcov, Ako som vstúpil do seba, Kronika komika. Účinkoval vo filmoch Ľalie poľné, Montiho čardáš, Záhrada, Krajinka. Narodil sa 24. apríla 1939 v Spišskej Novej Vsi.

Ilustračné foto: Pixabay.com