22. marec

490

1599 – narodil sa flámsky maliar Anthonis van Dyck, pôsobil v Anglicku i Taliansku. Maliar anglického kráľa Karola I., autor reprezentačných portrétov talianskej šľachty. Autor krajinárskych akvarelov z Anglicka. Zomrel 9. decembra 1641.

1832 – zomrel nemecký básnik a spisovateľ Johann Wolfgang Goethe, predstaviteľ nemeckej klasiky. Priateľ s filozofom Johannom von Herderom, s ktorým patrili k preromantickému literárnemu hnutiu Sturm und Drang (Búrka a vzdor). Autor básne Prométheus i románu v listoch Utrpenie mladého Werthera. Ďalšie diela: Rímske elégie, Ifigénia v Tauride, Torquato Tasso, Faust. Narodil sa 28. augusta 1749.

1921 – narodila sa vo Veľkom Šariši Elena Lacková (rodená Doktorová), slovenská spisovateľka a dramatička, autorka literatúry pre deti a mládež. Písala verše, rozprávky, poviedky a divadelné hry v rómčine, čím sa stala prvou rómskou spisovateľkou na Slovensku. V roku 2000 jej prezident Rudolf Schuster prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy. Zomrela 1. januára 2003 v Košiciach.

1923 – narodil sa francúzsky mím Marcel Marceau. Bol jedným zo zakladateľov modernej pantomímy. Vytvoril osobitý štýl – imaginárnu pantomímu. Základom jeho repertoára boli sólové výstupy Motýľ, Dávid a Goliáš, Mladosť, dospelosť, staroba a smrť, Výrobca masiek, Plášť. Autor knihy Svetové umenie pantomímy. Tvorca klauna Bipa – novodobej lyrickej obdoby Pierota. Zomrel 22. septembra 2007.

1953 – narodila sa česká herečka Dagmar Veškrnová-Havlová. Začínala v Divadle na provázku v Brne, neskôr hrala v pražskom Divadle na Vinohradoch, kam sa nedávno opäť vrátila. Z filmografie: Holky z porcelánu, Holka na zabití, Zajtra to roztočíme, miláčik…!, Trhák, Upír z Feratu, Buldoci a třešně, Ohnivé ženy, Komediant, Můj hříšný muž, Dedičstvo alebo Kurvahošigutntag, Odcházení. Zakladateľka Nadácie Dagmar a Václava Havlovcov Vize ’97, ktorá je zameraná na oblasť kultúry, onkológie, vzdelávania mladých ľudí, ľudských práv, boja proti rasovej neznášanlivosti. Založila tiež Cenu Nadácie Dagmar a Václava Havlovcov Vize ’97 pre domácich a zahraničných mysliteľov.

2011 – zomrel prvý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) v ére samostatnosti SR Ján Mitošinka. V najvyššej funkcii v slovenskom hokeji pracoval v rokoch 1992 až 1997, teda po rozdelení Československa, keď sa slovenský hokej prepracovával z C-kategórie majstrovstiev sveta do svetovej špičky. Trénoval Slovan Bratislava, reprezentáciu Československa “B” a Španielska i hokejový klub FC Barcelona. V roku 1994 prevzal od vtedajšieho šéfa Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Juana Antonia Samarancha Trofej k storočnici MOV. Narodil sa 29. júla 1934.

2015 – samovraždu spáchal spisovateľ a scenárista Peter Pišťanek. Vyštudoval dramaturgiu a scenáristiku na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Šéfredaktor niekdajšieho internetového magazínu inZine, autor úspešného románu Rivers of Babylon a jeho pokračovaní Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina a Rivers of Babylon 3 alebo Fredyho koniec. Napísal tiež novelu Muzika, zbierky poviedok Sekerou a nožom, Nové skazky o Vladovi pre malých i veľkých, knihy Traktoristi a buzeranti, Neva či Rukojemník – Lokomotívy v daždi. Podieľal sa na scenároch filmov Rivers of Babylon a Rukojemník. Narodil sa 28. apríla 1960 v Devínskej Novej Vsi.

Ilustračné foto: Pixabay.com