22. november

641

1877 – narodil sa maďarský básnik, tvorca maďarskej literárnej moderny Endre Ady. Najznámejšie sú jeho zbierky: Verše, Nové verše, Krv a zlato, Bol by som rád, keby ma milovali, Verše všetajomstiev, Na čele mŕtvych. Zomrel 27. januára 1919.

1913 – narodil sa britský hudobný skladateľ Benjamin Britten. Autor orchestrálnych diel, napr. Simple Symphony, opier Sen noci svätojánskej, Smrť v Benátkach, Peter Grimes a i. Vytvoril aj piesňové cykly a oratóriá, celosvetový ohlas vzbudilo najmä jeho Vojnové requiem. Klavirista a organizátor hudobného života. Zomrel 4. decembra 1976 v Aldenburghu.

1916 – zomrel americký spisovateľ Jack London, vl. m. John Griffith Chaney. Vo svojej tvorbe využil skúsenosti z niekoľkých povolaní, ktoré v mladosti vystriedal (v konzervárni, u pobrežnej hliadky, lovec tuleňov, kurič v elektrárni, zlatokop). Z jeho diela sú najvydarenejšie poviedky z Aljašky Odysea severu, Láska k životu a romány so zvieracími hrdinami Volanie divočiny, Biely tesák. Ďalšie romány: Morský vlk, Martin Eden. Narodil sa 12. januára 1876.

1932 – v obci Hybe sa narodil spisovateľ a prekladateľ Jozef Marušiak. Prekladal z ruštiny, ukrajinčiny a poľštiny. Za umelecký preklad v rokoch 1989, 2001, 2007 a 2010 získal Cenu Jána Hollého, za odborný preklad v roku 1991 cenu Mateja Bela. Na festivale Svetový deň poézie UNESCO v roku 2011 vo Varšave mu odovzdali cenu ministra kultúry Poľskej republiky za popularizáciu poľskej literatúry na Slovensku a prekladateľskú činnosť. Zomrel 7. januára 2018.

1944 – vo Vysokej nad Uhom zomrela Anna Kolesárová, obeť zločinu spáchaného vojakom Červenej armády počas druhej svetovej vojny. Mladé dievča zomrelo, aby si zachovalo svoju nevinnosť. Svätý Otec František 6. marca 2018 prijal na audiencii kardinála Angela Amata, prefekta Kongregácie pre kauzy svätých. Počas audiencie pápež schválil, aby Kongregácia vydala dekrét o mučeníctve Božej služobnice Anny Kolesárovej, narodenej vo Vysokej nad Uhom na Slovensku 14. júla 1928 a zavraždenej z nenávisti k viere 22. novembra 1944. Anna Kolesárová bola vyhlásená za blahoslavenú 1. septembra 2018 v Košiciach. Pápež stanovil deň liturgickej spomienky na blahoslavenú Annu na 20. november.

1969 – v Prievidzi zomrel Koloman Novacký, prvý podpredseda Spolku včelárov. Pričinil sa o rozvoj plemenného chovu včiel na Slovensku, bol významným organizátorom kurzov chovu včelích matiek a propagátor progresívnych zmien v chove včelstva. Bol zanieteným včelárom a všetku svoju energiu vynakladal v prospech včelárov a na zveľadenie včelárstva na Slovensku. Odchoval kmeň Elena. Od roku 1929 sa usiloval o založenie výskumného ústavu včelárskeho na Slovensku. Narodil sa 24. mája 1897 v Tvrdošíne vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku, dnešnom Slovensku.

2016 – v Skalici zomrel Juraj Meliš, slovenský sochár, grafik, jeden zo zakladateľov združenia Gerulata. Svoj vlastný ateliér si zariadil v roku 1976 v Bratislave. Mal viacero samostatných výstav doma i v zahraničí. O jeho tvorbe vyšli monografie od Kataríny Bajcúrovej a Ivana Jančára a jeho diela sú zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie v Bratislave, Galérii mesta Bratislavy, Galérii Júliusa Jakobyho v Košiciach, Štátnej galérii Banská Bystrica, ale aj v Národní galerie Praha, Gallery Nebty Haag v Holandsku a Arizona University Art Museum v USA. Narodil sa 13. júla 1942 v Nových Zámkoch.

Ilustračné foto: Pixabay.com