23. november

473

1572 – zomrel taliansky maliar Bronzino, vl. m. Angolo di Cosimo Allori. Predstaviteľ manierizmu, dvorný maliar na mediciovskom dvore. Maľoval portréty, známe sú jeho alegorické kompozície, napr. Venuša, Kupido, Pochabosť a Čas. Narodil sa 17. novembra 1503.

1870 – v Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič. V rokoch 1907-20 žil v USA. Tam zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal, keď zoskočil zo strechy washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný už počas 1. svetovej vojny. Štefan Banič zomrel 2. januára 1941 v Smolenickej Novej Vsi.

1931 – sa narodila v Tvrdošíne na Orave Darina Laščiaková, rodená Gažová (88), rozhlasová redaktorka, etnografka, interpretka ľudových piesní. Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave študovala hudobnú vedu a národopis, počas štúdia sa stala členkou Lúčnice. Pracovala ako redaktorka v Československom rozhlase, kde vytvorila množstvo relácií mapujúcich tradičnú kultúru slovenského ľudu. Spomienky na cesty za ľudovou piesňou zachytila aj v publikácii Život s piesňou. V rozhlase nahrala ako speváčka nemalé množstvo ľudových piesní, absolvovala aj verejné koncerty či už ako sólistka Lúčnice, Orchestra ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu alebo iných hudobných telies. Za celoživotné dielo v roku 2009 dostala Krištáľové krídlo, v r. 2012 Cenu Pavla Straussa a v roku 2013 jej odovzdal exprezident Ivan Gašparovič Pribinov kríž I. triedy za mimoriadny prínos do slovenskej kultúry.

1945 – zomrel v Šoproni (Maďarsko) Móric Krippel, lesný inžinier, vysokoškolský pedagóg. Študoval lesníctvo na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. Od r. 1908 pôsobil ako vedúci katedry lesníckej ťažby a lesného priemyslu Vysokej školy baníckej a lesníckej v Banskej Štiavnici, na ktorú sa v r. 1904 premenovala akadémia, bol autorom vysokoškolských učebníc a príručiek o meračských prístrojoch, lesnej ťažbe, priemyselnom spracovaní dreva a poľovníckych zbraniach. Narodil sa 5. septembra 1867 v obci Kátlovce v okrese Trnava.

1987 – v Bratislave zomrel publicista a spisovateľ Daniel Okáli. Ľavicový politik, patril k davistom. V rokoch 1948-51 povereník vnútra, neskôr odsúdený v procese s tzv. buržoáznymi nacionalistami a väznený. V roku 1963 ho rehabilitovali, pracoval v Ústave slovenskej literatúry SAV. Autor zbierky básní, literárnych statí a kritík. Narodil sa 9. marca 1903 v Liptovskom Mikuláši.

Ilustračné foto: Pixabay.com