24. apríla

685

1731 – zomrel anglický spisovateľ, novinár Daniel Defoe, zakladateľ realistického románu. Vydával časopis The Review a písal príbehy, z ktorých najznámejší je román Robinson Crusoe z roku 1719 vychádzajúci z pamätí námorníka Alexandra Selkirka. Ešte v tom istom roku vyšlo aj pokračovanie s názvom Ďalšie dobrodružstvá Robinsona Crusoa. Ďalšie diela: Moll Flandersová, Roxana. Narodil sa pravdepodobne v roku 1660.

1822 – narodil sa romantický básnik, revolucionár Janko Kráľ. Študoval v Kežmarku a Bratislave. Patril k radikálnejším príslušníkom štúrovského hnutia, počas revolúcie 1848 bol zatknutý. Po prepustení bol dobrovoľníkom a po revolúcii štátnym úradníkom. Autor balád a piesní Zverbovaný, Zakliata panna vo Váhu a divný Janko, Skamenelý, Kvet, Duma bratislavská. Zomrel 23. mája 1876 v Zlatých Moravciach.

1905 – narodil sa americký básnik a prozaik Robert Penn Warren. Vrcholom jeho literárneho diela sú politické romány, ktoré boli preložené do češtiny U nebeských bran a Všichni jsou zbrojnoši královi. Zomrel 15. septembra 1989.

1939 – narodil sa herec a skladateľ Ján Melkovič. Absolvoval štúdium kompozície a hry na flaute na konzervatóriu v Bratislave. Bol dramaturgom Hlavnej redakcie zábavných programov Československej televízie a v roku 1970 stvárnil jednu z hlavných postáv vo filme Juraja Jakubiska Dovidenia v pekle, priatelia! Po roku 1968 bol v slobodnom povolaní a učil v ĽŠU v Holíči. V roku 1983 sa stal členom Radošinského naivného divadla, kde bol výhradným skladateľom hudby a hral napr. v predstaveniach Nevesta predaná Kubovi, Pavilón B, Nebo, peklo, raj, Ženské oddelenie, Kino Pokrok, Súpis dravcov, Ako som vstúpil do seba, Kronika komika. Účinkoval vo filmoch Ľalie poľné, Montiho čardáš, Záhrada, Krajinka. Zomrel 21. marca 2004 v Bratislave.

1960 – zomrel nemecký teoretický fyzik Max Theodor Felix von Laue. Prispel k rozpracovaniu teórie relativity, zaoberal sa optikou, kvantovou a jadrovou fyzikou. Laureát Nobelovej ceny za fyziku za objav difrakcie RTG-žiarenia na kryštáloch z roku 1914. Narodil sa 9. októbra 1879.

1981 – v Bratislave zomrel operný spevák, tenor Janko Blaho. Sólista Opery SND, vytvoril viac ako 150 operných a operetných postáv. Tiež hudobný pedagóg na VŠMU v Bratislave a zberateľ a obľúbený interpret a propagátor slovenských ľudových piesní – najmä záhoráckych. Narodil sa 15. septembra 1901 v Skalici.

1997 – v Bratislave zomrel výtvarník a filmový režisér Viktor Kubal, zakladateľ slovenského animovaného filmu. Jeho štýl bol charakteristický skratkovitou kresbou. Vytvoril seriál Janko Hraško, filmy Zbojník Jurko, Krvavá pani. Autor večerníkových seriálov Puf a Muf, Panák z križovatky. Narodil sa 20. marca 1923 vo Svätom Jure.

2018 – v Bernolákove zomrela Beatrix Littmannová, rodená Farkašová, slovenská speváčka, zakladajúca členka Slovenského filharmonického zboru (1946). Na vystúpeniach sprevádzala Františka Krištofa Veselého, neskôr spievala v Tatra revue. V roku 1993 vystúpila v hudobnej relácii Repete. Známe jej hity: Najkrajšia hviezdička, Skôr než odídeš, Ružičky červené (pôvodne Viera Racková), Ty opäť prídeš, Diskografia. Narodila sa 4. septembra 1929 v Medených Hámroch, bývalej osade v katastri Borinka, okr. Malacky.

Ilustračné foto: Pixabay.com