25. február

529

1707 – narodil sa taliansky autor divadelných komédií Carlo Goldoni. Pôsobil v Benátkach a neskôr žil v Paríži. Dodnes hrajú v divadlách napr. jeho hry Čertice, Sluha dvoch pánov, Vejár a i. Zomrel 6. februára 1793 v Paríži.

1841 – narodil sa francúzsky impresionistický maliar Pierre-Auguste Renoir. Spočiatku bol ovplyvnený realistami, výborný kolorista, skúmal svetelné efekty. Známe obrazy: Tanec v Moulin de la Galette, Raňajky veslárov, Hojdačka. Zomrel 3. decembra 1919.

1842 – narodil sa nemecký spisovateľ Karl May. Autor obľúbených dobrodružných románov z divokého západu, napríklad Vinnetou, Poklad na Striebornom jazere, napínavých príbehov z Orientu, ako Divokým Kurdistanom. Mnohé jeho diela boli sfilmované. Zomrel 30. marca 1912.

1873 – narodil sa taliansky operný spevák, tenorista Enrico Caruso. Začínal v talianskych divadlách, pôsobil napríklad v La Scale a neskôr i v Londýne. Od roku 1903 vystupoval v Metropolitnej opere v New Yorku. Častý partner českej opernej divy Emy Destinnovej. Zomrel 2. augusta 1921.

1903 – v Kalinčiakove sa narodil právnik a národohospodár Imrich Karvaš, profesor PF UK v Bratislave. Tajomník Obchodnej a priemyselnej komory, Zväzu slovenských bánk, generálny tajomník Národohospodárskeho ústavu pre Slovensko a Podkarpatskú Rus. V roku 1938 sa stal ministrom priemyslu, obchodu a živností čs. vlády a v rokoch 1939-44 bol guvernérom Slovenskej národnej banky. Podieľal sa na hospodárskom zabezpečení SNP a na konci 2. sv. vojny ho väznili v koncentračnom tábore. Po vojne sa podieľal na hospodárskej obnove Slovenska, no po udalostiach vo februári 1948 bol obvinený a v rokoch 1949-51 zatknutý. V roku 1958 ho znovu zatkli na dva roky. V roku 1971 bol rehabilitovaný. Napísal niekoľko monografií, venoval sa hospodárskej konjunktúre. Zomrel 22. februára 1981 v Bratislave.

1909 – v Dolnom Kubíne sa narodil Jozef Dobrovodský, organizátor príprav povstania žilinskej posádky a koordinátor príprav na ozbrojené vystúpenie v posádkach Ružomberok a Martin. Svojím rozhodným konaním zaujať obranné postavenie v oblasti, kde nemecký okupanti prešli slovenskú hranicu, zabránili v oblasti Žiliny v rýchlom prieniku fašistov na stredné Slovensko k Banskej Bystrici. Pod tlakom nepriateľskej presily 30. augusta povstalci ustúpili do priestoru tiesňavy medzi Strečnom a Dubnou skalou. Začiatkom apríla 1945 sa mu podarilo prejsť do Popradu a vstúpiť do 1. Československého armádneho zboru a zúčastnil sa na oslobodzovacích bojov od Vrútok až do Prahy. V r. 1950 sa stal Dobrovodský obeťou represií. Súd ho odsúdil na 18 rokov väzenia. V r. 1964 ho oslobodili spod obžaloby a v r. 1966 rehabilitovali. Za aktívnu činnosť v boji proti fašizmu ho vyznamenali Československým vojnovým krížom z roku 1939, Radom SNP I. triedy, medailami Za víťazstvo nad Nemeckom, Za chrabrosť, Francúzskym vojnovým krížom s palmou, Radom rumunskej hviezdy 2. stupňa a ďalšími vyznamenaniami a medailami. Zomrel 5. augusta 1986 v Bratislave.

1946 – v Košiciach sa narodil básnik Ján Štrasser. Redaktor Mladej tvorby, divadelný dramaturg na Poetickej scéne a v Štúdiu S. Neskôr pôsobil v Slovenských pohľadoch a Domino fóre. Autor básnických zbierok Odriekanie, Podnet, Priamy prenos, Práca na ceste, Staré železo, Hahaiku. Autor textov zábavnej a operetnej hudby. Napísal piesne k muzikálom Cyrano z predmestia, Neberte nám princeznú, Niekto ako ja a tiež texty ku kabaretným piesňam Milana Markoviča. Najnovšie vychádzajú knihy jeho rozhovorov s hercami, spevákmi i spisovateľmi.

1978 – v Bratislave zomrel spisovateľ Ján Rob Poničan, vl. m. Ján Poničan. Počas štúdií v Prahe spoluzakladal revue DAV. Pôsobil ako advokát, neskôr bol riaditeľom Slovenského vydavateľstva krásnej literatúry. Ľavicovo orientovaný autor, v tvorbe debutoval knihou Som, myslím, cítim a vidím, milujem všetko, len temno nenávidím. Jeho medzivojnovú poéziu ovplyvnil poetizmus (Večerné svetlá, Póly, Na tepne čias), symbolizmus (Sen na medzi) i novoromantizmus (Divný Janko). Napísal prózy Stroje sa pohli, Jánošíkovci a napríklad aj drámy Dva svety, Štyria. Venoval sa publicistike, prekladal z francúzskej, nemeckej a ruskej literatúry. Manžel herečky Bety Poničanovej. Narodil sa 15. júna 1902 v Očovej.

1983 – zomrel jeden z najvýznamnejších predstaviteľov americkej drámy 20. storočia Tennessee Williams, vl. m. Thomas Lanier Williams. Takmer všetci jeho hrdinovia, najmä hrdinky čelia ťažkej životnej situácii a unikajú k ilúziám. Autor hier Sklenený zverinec, Električka zvaná Túžba, Leto a dym, Tetovaná ruža, Mačka na horúcej plechovej streche, Zostup Orfea i poviedok a noviel s podobnou tematikou Rímska jar pani Stoneovej. Mnohé jeho diela boli sfilmované. Narodil sa 26. marca 1911.

Ilustračné foto: Pixabay.com