25. január

598

1627 – narodil sa na írskom zámku Lismore britský prírodovedec Robert Boyle, jeden zo zakladateľov Kráľovskej spoločnosti. V roku 1662 objavil tzv. Boyleov-Mariottov zákon – vzťah medzi tlakom a objemom plynov. V knihe Sceptical Chymist (1661) podal základnú definíciu pre chemické pojmy prvok, zlúčenina a zmes. V medicíne a biológii opísal veľa javov (reflexné pohyby, plávaciu blanu a pod.), zaviedol pojem farmakológia a štandardizoval farmaká. V roku 1661 vystúpil s kritikou alchymistov. Zomrel 30. decembra 1691 v Londýne.

1688 – v Terchovej sa narodil zbojník Juraj Jánošík, pôvodne vojak v Rákocziho armáde a tiež cisárskej armáde. Neskôr sa stal vodcom zbojníckej družiny a na Slovensku, v Poľsku i v Čechách bol vnímaný ako hrdina, symbol protestu proti útlaku. Popravili ho 17. marca 1713 v Liptovskom Mikuláši.

1882 – narodila sa britská spisovateľka a esejistka Virginia Woolfová. Členka modernistickej skupiny Bloomsbury Group. V dielach Plavba, Noc a deň, Jakubova izba, Pani Dallowayová, K majáku, Vlny, Roky zobrazila život anglických stredných vrstiev. Autorka fantastického románu Orlando. 28. marca 1941 spáchala samovraždu.

1894 – v Liptovskom Mikuláši sa narodil maliar a publicista Janko Alexy, jeden zo zakladateľov modernej maľby na Slovensku. V diele sa inšpiroval ľudovou tvorbou, legendami, krajinou. Vydal vyše 20 kníh o výtvarníctve a zaslúžil sa o rekonštrukciu Bratislavského hradu. Zomrel 22. septembra 1970 v Bratislave.

1938 – narodil sa ruský herec a pesničkár Vladimir Semionovič Vysockij. Výrazný herecký talent, člen Divadla A. S. Puškina v Moskve a Moskovského divadla drámy a komédie Na Taganke. Autor poézie: Nerv, Kľúč, Básne a piesne, Tri štvrtiny cesty a i. Popularitu získal aj piesňami, ktoré interpretoval osobitým spôsobom. Zomrel 25. júla 1980.

1992 – zomrel  v Banskej Bystrici Oľga Králová-Mistríková, lekárka-anestéziologička, prezidentka a viceprezidentka federálneho výboru ČSČK (1990-1992), členka Horskej služby, zakladateľka integrovaného záchranného systému v Banskej Bystrici, vedúca lekárka Stanice rýchlej zdravotníckej pomoci, prvá primárka prijímacieho oddelenia NsP FDR v Banskej Bystrici (1983-1992), podieľala sa na organizovaní prednemocničnej pomoci aj ako členka Horskej služby a Vodnej záchrannej služby, iniciátorka založenia Leteckej záchrannej služby v Banskej Bystrici (1988). Narodila sa 24. júna 1936 v Banskej Bystrici.

1995 – zomrel v New Jersey Albert William Tucker, kanadsko-americký matematik známy predovšetkým vďaka práci v topológii, teórii hier a nelineárnom programovaní. Bol školiteľom viacerých významných matematikov, napríklad Johna Forbesa Nasha či Marvina Minského. Narodil sa 28. novembra 1905 v Ontáriu.

Ilustračná foto: Pixabay.com