26. február

669

1802 – narodil sa francúzsky spisovateľ Victor Hugo, predstaviteľ romantizmu, jedna z najväčších postáv svetovej literatúry. Člen Francúzskej akadémie, na protest proti politike Napoleona III. žil v exile a do Francúzska sa vrátil takmer po dvadsiatich rokoch. Jeho básnická tvorba vyvrcholila v epopeji, trojdielnom cykle Legenda vekov. Autor divadelných hier Cromwell, Kráľ sa zabáva, Lukrécia Borgia. Romány: Chrám Matky božej v Paríži, Bedári, Robotníci mora, Posledný deň odsúdenca. Zomrel 22. mája 1885.

1878 – narodila sa česká operná speváčka (soprán) Ema Destinnová, vl. m. Emelie Pavlína Kittlová. Svetový úspech dosiahla na scénach v Berlíne, v Covent Garden v Londýne a v Metropolitnej opere v New Yorku, kde vystupovala spolu s Enricom Carusom. Výnimočným hlasom si podmanila celý svet, v Prahe však nezískala trvalé miesto v Národnom divadle. Na začiatku 1. svet. vojny bola pre svoje vlastenectvo a dodnes celkom nevyjasnenú špionážnu aféru internovaná na jej zámočku v Stráži nad Nežárkou. V poslednom roku vojny sa vrátila na javisko. Napísala romány Dr. Casanova, V stínu modré růže. Zomrela 28. januára 1930.

1900 – vo Valaskej sa narodil Anton Augustín Baník, slovenský kultúrny historik, filológ, redaktor, knihovník, archivár, špecializujúci sa na slovenské národné obrodenie. V roku 1938 vstúpil do služieb Matice slovenskej v Martine ako knihovník a neskôr správca Slovenskej národnej knižnice. V roku 1940 sa habilitoval na Slovenskej univerzite v Bratislave na docenta. Od roku 1949 nesmel na univerzite prednášať. Vrátil sa do Matice slovenskej. Neskôr ho obvinili z údajných kontaktov s emigráciou. V Matici pracoval až do odchodu na dôchodok v roku 1971. V posledných rokoch na odpočinku sa venoval usporiadaniu svojho archívu a knižnice v rozsahu 100 000 jednotiek, ktorú daroval Matici slovenskej. Zomrel 29. decembra 1978 v Martine.

1903 – v New Yorku City zomrel Dr. Richard Jordan Gatling, americký vynálezca, autor prvého úspešného mechanického guľometu. Gatling pracoval ako rybár, úradník na súde, učiteľ a obchodník. Vymyslel sejačku a v roku 1862 získal patent na viachlavňový mechanický guľomet. Zdokonalil toaletu, bicykel, vymyslel stroj na parné čistenie surovej vlny, pracoval na pneumatických systémoch a založil firmu na výrobu parných pluhov – traktorov. Narodil sa 12. septembra 1818 vo farmárskej rodine.

1910 – vo Vlkanovej sa narodil literárny vedec Alexander Matuška. Autor štúdie Profily a súboru portrétov Medailóny. Napísal niekoľko monografií: Vajanský prozaik, Človek proti skaze s podtitulom Pokus o Karla Čapka, J. C. Hronský a i. Zomrel 1. apríla 1975 v Bratislave.

1940 – narodil sa český výtvarník Oldřich Kulhánek. Študoval na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe. Venoval sa grafickej tvorbe, leptu, litografii a voľnej kresbe. Ilustroval množstvo kníh. Autor českých bankoviek. Zomrel 28. januára 2013.

1996 – v Bratislave zomrel skladateľ Svetozár Stračina, autor štylizovanej ľudovej hudby. Komponoval pre súbory Lúčnica a SĽUK. Tiež sa zaslúžil o rozvoj filmovej hudby, tvoril scénickú hudbu. Narodil sa 3. decembra 1940 v Martine.

2011 – zomrel český novinár a autor kníh o holokauste Arnošt Lustig. Ako tínedžera ho transportovali do Buchenwaldu a neskôr do Osvienčimu. Keď ho vlak viezol do ďalšieho koncentračného tábora v Dachau, ušiel a na konci 2. svetovej vojny sa vrátil do Prahy. Mnoho diel vrátane kníh Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou či Tma nemá stín napísal počas pobytu v nacistických táboroch alebo krátko po tom. Po vojne študoval žurnalistiku, pracoval v periodikách, rozhlase a ako scenárista. V roku 1968 odišiel z Československa, žil v Izraeli, v Juhoslávii a v USA. Jeho román Krásné zelené oči bol v roku 2003 nominovaný na Pulitzerovu cenu, v roku 2008 mu udelili Cenu Franza Kafku. Mnoho jeho diel bolo sfilmovaných. Narodil sa 21. decembra 1926 v Prahe.

Ilustračné foto: Pixabay.com