28. apríla

778

1881 – v Banskej Bystrici zomrel romantický básnik generácie štúrovcov, národný buditeľ Ján Botto. Študoval v Ožďanoch a Levoči. V Pešti vyštudoval zememeračstvo a pracoval v Martine, Banskej Štiavnici a v Banskej Bystrici. V jeho diele sa odzrkadľuje sklamanie generácie štúrovcov, najvýznamnejšími v jeho tvorbe sú balady Žltá ľalia, Margita a Besná, Smrť Jánošíkova a Ctibor. Narodil sa 27. januára 1829 vo Vyšnom Skalníku.

1908 – narodil sa nemecký továrnik Oskar Schindler, ktorý počas 2. svetovej vojny vo svojich podnikoch zachraňoval Židov pred koncentračnými tábormi. Po vojne emigroval spolu s manželkou do Argentíny, v roku 1958 sa vrátil do Nemecka, kde 9. októbra 1974 zomrel. Pochovaný je v Jeruzaleme. Vo svete je známy aj vďaka filmu Schindlerov zoznam amerického režiséra Stevena Spielberga. Snímka získala v roku 1994 sedem Oscarov vrátane trofeje pre najlepší film.

1922 – v Červenej Skale sa narodila prozaička, spisovateľka pre deti a mládež Klára Jarunková. Pôvodne učiteľka, neskôr úradníčka, mnoho rokov pôsobila v humoristickom časopise Roháč. Debutovala prózou pre deti Hrdinský zápisník. Román Jediná je jej najúspešnejšou prózou. Ďalšie knihy: Brat mlčanlivého vlka, Pomstiteľ, Tulák, Tiché búrky, Nízka oblačnosť. Pre najmladšie deti napísala príbehy O psovi, ktorý mal chlapca, O jazýčku, ktorý nechcel hovoriť, O Tomášovi, ktorý sa nebál tmy. Autorka cestopisov Pár krokov po Brazílii, Obrázky z ostrova, románu z obdobia SNP Čierny slnovrat a ďalších próz. Zomrela 11. júla 2005.

1960 – v Devínskej Novej Vsi sa narodil spisovateľ a scenárista Peter Pišťanek. Vyštudoval dramaturgiu a scenáristiku na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Autor úspešného románu Rivers of Babylon a jeho pokračovaní Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina a Rivers of Babylon 3 alebo Fredyho koniec. Napísal tiež knihu noviel Mladý Dônč, novelu Muzika, zbierky poviedok Sekerou a nožom, Nové skazky o Vladovi pre malých i veľkých, Recepty z rodinného archívu alebo všetko čo viem, ma naučil môj dedo. Ďalšie knihy Traktoristi a buzeranti, Neva či Rukojemník – Lokomotívy v daždi. Podieľal sa tiež na scenároch filmov Rivers of Babylon a Rukojemník. Svoj život ukončil 22. marca 2015 samovraždou.

1964 – v Bratislave sa narodil novinár, fotograf Andrej Bán. Patrí k významným predstaviteľom slovenskej dokumentárnej fotografie. Vystavoval na mnohých výstavách doma i vo svete. Začínal ako reportér v českých a slovenských časopisoch, v súčasnosti sa venuje najmä sociálnej fotografii. Medzi jeho významné publikácie patria Iné Slovensko, Kosovo.

1999 – neďaleko Detvy pri autonehode zahynul básnik Jozef Urban. Debutoval zbierkou básní Malý zúrivý Robinson, ktorou sa zaradil k “rockovej” básnickej generácii. Ďalšie knihy: Hluchonemá hudba, Kniha polomŕtvych, Snežienky a biblie. Pre deti napísal Dobrodružstvá vranky Danky a je tiež autorom rozhlasovej hry Poznáme svojich ľudí a populárno-didaktickej knihy pre začínajúcich poetov Utrpenie mladého poeta. Narodil sa 29. novembra 1964 v Košiciach.

2009 – zomrel Vít Bojňanský, slovenský botanik – fytopatológ. Zaslúžil sa o zníženie intenzity šírenia mnohých ochorení rastlín. Patril medzi prvých absolventov Odboru lesníckeho a poľnohospodárskeho inžinierstva na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Je autorom 31 monografií a 173 vedeckých prác. Jeho zbierka semien dosiahla približne 6000 druhov rastlín. V roku 2007 vyšla v nemeckom vydavateľstve Axel Springer AG publikácia v anglickom jazyku Atlas of Seeds and Fruits of Central and East-European Flora, ktorú napísal spolu s dcérou Agátou Fargašovou, obsahuje opis 4678 druhov rastlín vyskytujúcich sa v oblasti Karpát. Ide o prvú publikáciu tohto druhu. Narodil sa 25. mája 1921 v obci Bojničky.

Ilustračné foto: Pixabay.com