28. marec

578

1592 – na južnej Morave (v Nivnici alebo v Uherskom Brode) sa narodil český pedagóg, jedna z najvýznamnejších osobností svetovej pedagogiky Jan Amos Komenský. Biskup Jednoty bratrské. Napísal diela Labyrint sveta a raj srdca, Veľká didaktika, Brána jazykov otvorená, Informatorium školy materskej, Svet v obrazoch, Všeobecná porada o náprave vecí ľudských, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské. Po bitke na Bielej hore žil v emigrácii. Zomrel 15. novembra 1670 v Amsterdame, pochovaný je v Naardene.

1868 – narodil sa ruský spisovateľ a dramatik Maxim Gorkij, vl. m. Alexej Maximovič Peškov. Kritik ruského provincionalizmu, autor románov Matka, Foma Gordejev, Mestečko Okurov a Život Matveja Kožemiakina i drám o živote ruskej meštiackej vrstvy Meštiaci a Na dne. Vrcholným dielom je životopisný triptych Detstvo, Do sveta, Moje univerzity a napísal aj historické drámy Jegor Bulyčov a tí druhí a Vassa Železnovová. Zomrel 18. júna 1936.

1881 – zomrel ruský skladateľ Modest Petrovič Musorgskij, predstaviteľ skupiny Mocná hŕstka, ktorá rozvíjala ruskú národnú hudbu. Napísal opery Boris Godunov, Ženba, Soročinský jarmok, orchestrálne a klavírne skladby, napr. cyklus Obrázky z výstavy. Narodil sa 21. marca 1839.

1909 – v Sotine, dnes časť Senice, sa narodil maliar Ján Mudroch. Študoval na Súkromnej maliarskej škole G. Mallého v Bratislave a na Uměleckoprůmyslovej škole a AVU v Prahe. Prvý rektor Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. Venoval sa figurálnej maľbe i zátišiu. Zomrel 4. februára 1968 v Bratislave.

1914 – narodil sa český spisovateľ Bohumil Hrabal. Autor svojráznych diel Pábitelé, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Inzerát na dům, ve kterém nechci bydlet, Automat Svět, Morytáty a legendy. Novela Ostře sledované vlaky bola predlohou pre celosvetovo známy film, ktorý režíroval Jiří Menzel a v roku 1968 získal Oscara pre najlepší cudzojazyčný film. V 70. rokoch sa jeho texty šírili v samizdatoch, napríklad Městečko, kde se zastavil čas, Příliš hlučná samota, Něžný barbar. Ďalšie diela: Krasosmutnění, Vita nuova, Proluky, Svatby v domě, Dopisy Dubence. Český režisér Jiří Menzel nakrútil podľa jeho kníh i filmy Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek a Obsluhoval jsem anglického krále. Hrabal zomrel 3. februára 1997.

1928 – narodil sa poľsko-americký politológ Zbigniew Brzezinski. Rodák z Varšavy, pred nástupom J. F. Kennedyho do úradu prezidenta bol jeho poradcom. Bol tiež poradcom prezidenta USA Jamesa Cartera pre otázky národnej bezpečnosti. Profesor zahraničnej politiky.

1941 – samovraždu spáchala britská spisovateľka a esejistka Virginia Woolfová. Členka modernistickej skupiny Bloomsbury Group. V diele Plavba, Noc a deň, Jakubova izba, Pani Dallowayová, K majáku, Vlny, Roky zobrazila život anglických stredných vrstiev. Autorka fantastického románu Orlando. Narodila sa 25. januára 1882.

1943 – narodila sa operná speváčka Magdaléna Blahušiaková. Študovala na bratislavskom Konzervatóriu, na VŠMU, na Bulharskom štátnom konzervatóriu v Sofii a tiež v Benátkach. Bola sólistkou Opery Štátneho divadla v Brne a od roku 1981 je sólistkou Opery Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Vytvorila množstvo postáv, napr. Manon, Desdemonu, Aidu, Toscu a ďalšie.

1943 – v Martine sa narodila prozaička Oľga Feldeková. Vyštudovala žurnalistiku na FF UK v Bratislave. Pracovala v Novom slove mladých, bola scenáristkou a dramaturgičkou v Slovenskom filme. Debutovala cyklom krátkych próz pre deti Rozprávky pre dievčatko. Knihy pre dospelých: Sťahovanie na mieste, Dievča a šťastie, Veverica, Kým som šťastný a i.

1943 – zomrel ruský skladateľ a klavírny virtuóz Sergej Vasilievič Rachmaninov. Dirigent vo Veľkom divadle v Moskve, pôsobil v Drážďanoch. V roku 1917 emigroval a žil v Paríži a USA. Autor klavírnych skladieb, troch symfónií, symfonických básní i opier (Francesca da Rimini, Aleko). Narodil sa 1. apríla 1873.

1960 – v Bratislave zomrel lekár, internista Ladislav Dérer. Jeden z prvých profesorov Slovákov na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Pomenovali po ňom nemocnicu na Kramároch v Bratislave. Narodil sa 11. decembra 1897 v Bratislave.

1985 – zomrel bielorusko-rusko-francúzsky maliar a grafik Marc Chagall, vl. m Mosche Segal. Komisár pre výtvarné umenie vo Vitebsku v dnešnom Bielorusku, kde založil i maliarsku školu, no od roku 1922 žil vo Francúzsku. Autor ilustrácií, divadelných výprav, vitráží v katedrálach a nástenných malieb, v Moskve vyzdobil Židovské divadlo. Charakteristické pre jeho tvorbu je zobrazovanie fantastických výjavov predovšetkým z ruského folklóru. Narodil sa 7. júla 1887.

1994 – zomrel francúzsky spisovateľ rumunského pôvodu Eugene Ionesco. Jeho absurdné drámy sú o strate zmyslu života – Plešatá speváčka, Lekcia, Stoličky, Nosorožec, Kráľ umiera. Narodil sa 26. novembra 1912.

2016 – zomrel Martin Filko, slovenský ekonóm, aktívny vo verejnej politike. V druhej vláde Roberta Fica zastával funkciu hlavného ekonóma Ministerstva financií SR a riaditeľa Inštitútu finančnej politiky. V roku 2006 kritizoval kvalitu slovenského ekonomického vzdelávania, inicioval vznik skupinového blogu Radostná veda. V rokoch 2008 – 2010 bol poradcom ministra financií SR Jána Počiatka, neskôr bol poradcom premiérky Ivety Radičovej. Dňa 28. marca splavoval Filko Dunaj v Bratislave a jeho dvojkanoe sa prevrátilo. Telo Martina Filka našla záchranná služba až 13. apríla počas cvičenia na Dunaji pri obci Dobrohošť. Grant ministerstva školstva na posilnenie analytických kapacít vo verejnej správe, nesie jeho meno – Štipendium Martina Filka. Narodil sa 11. novembra 1980 v Nižnej.

Ilustračná foto: Pixabay.com