29. február

499

1792 – sa v Piibe narodil Karl Ernst von Baer alebo Carl Ernst von Baer alebo Karl Maximovič Baer, prírodovedec, biológ, geológ, meteorológ, geograf a zakladateľ embryológie, člen Ruskej akadémie vied, spoluzakladateľ Ruskej geografickej spoločnosti a prvý prezident ruskej entomologickej spoločnosti, vďaka čomu sa stal významným nemeckým pobaltským vedcom. Posledné roky svojho života strávil v Dorpate, kde sa stal hlavným kritikom Charlesa Darwina. Zomrel 28. novembra 1876 v Dorpate (Estónsko).

1792 – narodil sa v Taliansku Gioacchino Antonio Rossini, taliansky hudobný skladateľ. Ako 18-ročnému uviedli v Benátkach jeho prvú jednoaktovú operu La cambiale di matrimonio. Preslávil sa však až operou Tancredi, ktorá mu priniesla slávu aj v Miláne, Ríme či Neapole. Neskôr sa usadil v Paríži, kde sa stal riaditeľom Théâtre Italien. Skomponoval asi 40 opier, z ktorých najznámejšou sa stala komická opera Barbier zo Sevilly (Il barbiere di Siviglia). Okrem opier komponoval symfónie, kantáty alebo rôzne komorné skladby. Zomrel 13. novembra 1868 v Paríži.

1820 – narodil sa v New Yorku Lewis A. Swift, americký astronóm, objaviteľ a spoluobjaviteľ niekoľkých komét. Bol jedným z mála ľudí, čo mohli počas svojho života dvakrát pozorovať Halleyho kométu. Zomrel 5. januára 1913.

1860 – narodil s v Buffalo (New York) Herman Hollerith, americký vynálezca a inžinier. Pracoval v Štatistickom úrade USA. Pre sčítanie ľudu v USA v roku 1890 zostrojil počítací stroj, ktorý používal dierne štítky a umožňoval tak hromadné spracovanie dát. Jeho vynález stroja na tablovanie dierovaných kariet predstavuje začiatok novej éry systémov poloautomatického spracovania údajov. Bol zakladateľom spoločnosti Tabulat Machine, ktorá sa neskôr zlúčila v roku 1911 s tromi ďalšími spoločnosťami a v roku 1924 premenovanou na IBM. Hollerith patrí medzi hlavné osobnosti vo vývoji spracovania údajov. Zomrel 17. novembra 1929 vo Washingtone.

1868 – zomrel v Nice kráľ Bavorska Ľudovít I, patrón umenia, pod vedením architekta Leo von Klenza sa pričinil o prestavbu Mníchova. Pri príležitosti jeho svadby s Teréziou Sachsen-Hildburghausenskou v r. 1810 sa konal prvý Oktoberfest – slávny festival piva. Narodil sa 25. augusta 1786 v Štrasburgu.

1928 – narodil sa v Prétorii (Južná Afrika) Seymour Papert, americký matematik, informatik a profesor na Massachusetts Institute of Technology, priekopník umelej inteligencie a tvorca programovacieho jazyka Logo. Zomrel 31. júla 2016 v Blue Hill (USA).

Ilustračné foto: Pixabay.com