3. február

533

1468 – zomrel nemecký kovorytec a vynálezca Johannes Gutenberg, vl. m. Johannes Gensfleisch. Vynašiel kníhtlač – odlievanie kovových písmen z matríc. Vynález bol prelomový pre šírenie vzdelania na celom svete. Jeho najslávnejšou tlačou je biblia. Aj keď Gutenberg sám so svojím objavom neprerazil, tento objav sa ukázal byť veľmi dôležitý, lebo odštartoval sériovú výrobu kníh spojenú s informačnou a vedeckou revolúciu a tak rozšíril vzdelanosť medzi širšie vrstvy. V súčasnosti na svete stále existuje 60 Gutenbergových Biblií, ide zrejme o najstaršie knihy vytlačené Gutenbergovou metódou. Narodil sa približne v roku 1400.

1809 – narodil sa nemecký skladateľ Felix Mendelssohn-Bartholdy, predstaviteľ raného romantizmu. Najvýznamnejšie diela – 5. symfónia Reformačná a Husľový koncert e-mol. Zomrel 4. novembra 1847.

1812 – v Záborí sa narodil historik, básnik, prozaik a dramatik Jonáš Záborský. Evanjelický kňaz, ktorý konvertoval ku katolicizmu. Dostal sa do sporu s Ľudovítom Štúrom, nesúhlasil s jeho kodifikáciou spisovnej slovenčiny. Autor básnických skladieb Žehry, satirických próz Panslavistický farár, Faustiáda, Chruňo a Mandragora, didaktických humoresiek Dva dni v Chujave, historických poviedok Blud, Svätoplukova zrada. Najviac sa presadila jeho veselohra Najdúch. Zomrel 23. januára 1876 v Župčanoch.

1874 – narodila sa americká spisovateľka a mecenáška Gertrude Steinová. Žila v Paríži, kde v 20. a 30. rokoch 20. storočia viedla salón, v ktorom sa stretávala umelecká avantgarda. Ovplyvnila americkú literatúru po 1. svetovej vojne. Dielo: román Tri životy, spomienková kniha Vlastný životopis Alice B. Toklasovej a i. Zomrela 27. júla 1946.

1891 – narodil sa v Banskej Bystrici Vojtech Bukovčan, lesný inžinier, športový funkcionár a organizátor. Študoval na Vysokej školy baníckej a lesníckej v Banskej Štiavnici, pôsobil na Lesnej správe v Banskej Bystrici a Starých Horách a ako lesný inšpektor pre Horehronie. Priekopník protilavínovej ochrany na Slovensku. V knižných prácach sa zaoberal otázkami rekonštrukcie a obnovy lesa. Uplatňoval progresívne pestovateľské metódy. Zomrel 4. marca 1977 v Banskej Bystrici.

1898 – narodil sa fínsky architekt a dizajnér Alvar Aalto. Tvorca organickej architektúry, autor významných stavieb v Európe aj USA – napr. kongresové centrum Finlandia v Helsinkách. Zomrel 11. mája 1976.

1905 – narodil sa český astronóm Vladimír Guth. Riaditeľ observatória na Skalnatom plese a Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici. Tiež predseda komisie pre meteory a meteority Medzinárodnej astronomickej spoločnosti. Zomrel 24. júna 1980.

1914 – narodil sa v Dolnom Kubíne MUDr. Ivan Chodák, slovenský športovec a lekár. Preslávil sa futbalovým umením a džentlmenským športovým vystupovaním. Prvé ligové stretnutie za klubové farby I. Československý ŠK Bratislava zahral 1. decembra 1935 proti Teplitzer FK. V lige odohral Ivan Chodák 193 zápasov, dal 23 gólov, okrem brankárskeho vystriedal všetky hráčske posty. Aktívnu futbalovú kariéru ukončil v roku 1946. Za postoj k hre, spoluhráčom, rozhodcom, divákom, ale predovšetkým k súperovi mal prívlastok rytier v kopačkách. V roku 1934 získal v behu na lyžiach titul akademického majstra Československa, ktorý mu zabezpečil účasť na zimných svetových hrách študentstva vo švajčiarskom St. Moritzi. V behu na 18 km obsadil 3. mesto. Po príchode Hildy Múdrej do Bratislavy bol jej prvým krasokorčuliarskym partnerom. Počas 25 rokov trénoval všetky družstvá Slovana – od áčka cez dorastencov až po neregistrovaných. Od roku 1994 Slovenský futbalový zväz pravidelne udeľuje Cenu fair play MUDr. Ivana Chodáka. Zomrel 14. februára 1994 v Bratislave.

1922 – v Dubovom sa narodil režisér Andrej Lettrich. Tvoril adaptácie slovenských literárnych diel, napríklad Drevená dedina alebo Červené víno a bol priekopníkom filmovej detektívky na Slovensku: Smrť prichádza v daždi, Vrah zo záhrobia, Prípad krásnej nerestnice, Šepkajúci fantóm a i. Medzi najznámejšie televízne seriály, ktoré režíroval, patria Povstalecká história a Alžbetin dvor. Zomrel 7. septembra 1993 v Bratislave.

1933 – v Bratislave sa narodil divadelný režisér Miloš Pietor. Pôsobil v divadlách v Prešove, Zvolene a Martine a bol členom a aj riaditeľom Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Svojou režijnou tvorbou výrazne ovplyvnil vývoj slovenského divadla, venoval sa tiež práci pre televíziu. Zomrel 25. marca 1991 v Bratislave.

1940 – vo Zvolene sa narodil humorista, dramatik, prozaik, textár, herec a režisér Milan Lasica, osobnosť slovenského kultúrneho života. Spolu s Júliusom Satinským vytvorili legendárnu humoristickú dvojicu. Bol členom Divadla na Korze, Novej scény a v roku 1982 sa stal členom a umeleckým šéfom Štúdia S (v súčasnosti L+S), kde je od roku 1989 riaditeľom. S Júliusom Satinským tu vystupoval v kabaretných a satirických programoch, napríklad Ktosi je za dverami, Všetci sú za dverami a mnohých hrách. Venuje sa aj spevu, s Bratislava Hot Serenaders nahral albumy Ja som optimista a Celý svet sa mračí. Autor piesňových textov, ktoré vyšli knižne, napríklad Bolo nás jedenásť a Piesne o ničom. Z filmografie Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Traja veteráni, Utekajme, už ide!, Saturnin, Výchova dívek v Čechách, Pasti, pasti, pastičky, Konečná stanica, Obsluhoval jsem anglického krále, Rukojemník. Venuje sa tiež divadelnej réžii.

1997 – zomrel v Prahe za tragických okolností český spisovateľ Bohumil Hrabal. Autor svojráznych diel Pábitelé, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Inzerát na dům, ve kterém nechci bydlet, Automat Svět, Morytáty a legendy. Novela Ostře sledované vlaky bola predlohou pre celosvetovo známy film, ktorý režíroval Jiří Menzel a v roku 1968 získal Oscara pre najlepší cudzojazyčný film. V 70. rokoch sa jeho texty šírili v samizdatoch, napríklad Městečko, kde se zastavil čas, Příliš hlučná samota, Něžný barbar. Ďalšie diela: Krasosmutnění, Vita nuova, Proluky, Svatby v domě, Dopisy Dubence. Český režisér Jiří Menzel nakrútil podľa jeho kníh i filmy Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek a Obsluhoval jsem anglického krále. Narodil sa 28. marca 1914 v Konici.

Ilustračné foto: Pixaby.com