3. január

638

1875 – zomrel francúzsky lexikograf Pierre Larousse. Jeho Veľký univerzálny slovník 19. storočia vyšiel v 15 zväzkoch. Vydavateľstvo, ktoré nesie jeho meno, patrí k najväčším vydavateľom encyklopédií na svete. Narodil sa 23. októbra 1817.

1892 – narodil sa anglický spisovateľ John Ronald Reuen Tolkien. Bol profesorom angličtiny v Oxforde. Jeho prvými publikáciami boli Slovník strednej angličtiny a kritické vydanie stredovekej romance Sir Gawain a Zelený rytier. Čitateľský úspech mu však priniesol Hobit, rozprávkový príbeh z fiktívnej Stredozeme. Na toto dielo nadviazal trilógiou Pán prsteňov a eposom Silmarillion. Ďalšie dielo Nedokončené príbehy po autorovej smrti pripravil na vydanie jeho syn Christopher. J. R. R. Tolkien zomrel 2. septembra 1973.

1923 – zomrel svetoznámy český spisovateľ, novinár Jaroslav Hašek. Autor humoristických poviedok Črty, povídky a humoresky, Trampoty pana Tenkráta a Průvodčí cizinců. Svetoznámym dielom je nedokončený protivojnový román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Kniha bola preložená do mnohých jazykov, niekoľkokrát ju sfilmovali a zdramatizovali. Hašek sa narodil 30. apríla 1883.

1924 – zomrel český básnik Jiří Wolker. Debutoval zbierkou Host do domu, po ktorej nasledovala zbierka Svatý kopeček. V zbierke proletárskej poézie Těžká hodina sú sociálne balady – Balada o snu, Balada o nenarozeném dítěti, Balada o očích topičových. Jiří Wolker ochorel na tuberkulózu, ktorú si v lete 1923 liečil i v Tatranskej Polianke. Narodil sa 29. marca 1900.

1939 – zomrel vo Viedni František Jehlička, slovenský rímskokatolícky kňaz, politik, jedna z najkontroverznejších postáv slovenského národného hnutia, poslanec Uhorského snemu za Slovenskú ľudovú stranu, poslanec Revolučného národného zhromaždenia v Prahe a tiež spoluautor Memoranda slovenského národa odovzdaného Parížskej mierovej konferencii 20. septembra 1919. V zahraničí sa od r. 1919 zasadzoval o rozchod s Čechmi a návrat Slovenska pod Svätoštefánsku korunu. Narodil sa 14. januára 1879 v Kútoch.

1955 – v Bratislave zomrel spisovateľ Fraňo Kráľ. Ovplyvnený proletárskou poéziou napísal zbierku Čerň na palete, neskôr symbolizmom a vojnovým utrpením zbierku Z noci do úsvitu. V románoch zachytil spoločenské a politické pomery Slovenska – Cesta zarúbaná, Stretnutie. Pre deti a mládež napísal autobiografickú prózu Jano a tiež knihu Čenkovej deti. Narodil sa 9. marca 1903 v meste Barton (Ohio, USA).

1981 – zomrel v Mníchove Ján Ladislav Kalina (rodený Schwarz), slovenský spisovateľ, scenárista, prekladateľ a humorista. Od roku 1938 pôsobil pod pseudonymom Ján Kalina. Počas vojny ho pred deportáciou zachránili pracovníci bratislavského rozhlasu. Po vojne sa stal umeleckým šéfom filmovej výroby, neskôr dramaturgom Tatra revue, založil a viedol Katedru dramaturgie na VŠMU. Kniha Tisíc a jeden vtip, ktorá vyšla v roku 1969, obsahovala protitotalitné vtipy, karikatúry a politickú satiru. Po vydaní knihy ho vylúčili z VŠMU a v roku 1972 v politickom procese ho odsúdili na dva roky väzenia. Po prepustení nesmel publikovať. V roku 1978 mu dovolili legálne sa vysťahovať do Spolkovej republiky Nemecko. V roku 1990 ho československé súdy rehabilitovali, neskôr mu vyšli spomienkové knihy Obzri sa s úsmevom (1999), Zavinili to židia a bicyklisti (2000), Usmievavé Slovensko (2003). Narodil sa v Košiciach 23. februára 1913.

1988 – zomrel v USA Ján Dopjera, známy neskôr ako John Dopyera, slovensko-americký vynálezca, podnikateľ a výrobca strunových hudobných nástrojov. Medzi jeho vynálezy patrí rezonančná gitara pod názvom dobro. O prvé kusy vyrobené Janom Dopjerom ešte v Dolnej Krupej sa stará jeho syn John Ed Dopyera Jr., ktorý usporiadal výstavu v Pensylvánii a jej časť sa dostala aj na Slovensko. Túto časť exponátov John Dopyera Jr. venoval Slovenskému národnému múzeu, ktoré má depozitár v Dolnej Krupej. Slovenská asociácia hudby country začala od roku 1991 usporadúvať v poslednom augustovom týždni festival na počesť Jána Dopjeru DobroFest, pri zrode ktorého stál aj syn Jána Dopjeru, John Dopyera Jr. Zastupiteľstvo mesta Trnava udelilo v roku 2003 Johnovi Dopyerovi Čestné občianstvo mesta Trnava in memoriam. Narodil sa 6. júla 1893 v obci Stráže (za Rakúsko-Uhorska).

2012 – zomrel český spisovateľ a exilový vydavateľ Josef Škvorecký. Jeho prvý román Zbabělci (1948) kritizoval pomery v povojnovom Československu. Na prvú časť pentalógie nadviazali ďalšie časti – Tankový prapor, Mirákl, Prima sezóna a Příběh inženýra lidských srdcí. Tankový prapor sa dočkal aj filmovej adaptácie. Škvorecký v roku 1969 odišiel do exilu v Toronte, kde založil nakladateľstvo ’68 Publishers. Väčšina jeho kníh vyšla v českom preklade až po roku 1989. Laureát Ceny Jaroslava Seiferta. Narodil sa 27. septembra 1924.

Ilustračné foto: Pixabay.com