3. marec

511

1847 – narodil sa americký fyziológ, vynálezca Alexander Graham Bell, profesor na univerzite v Bostone. Vynašiel mikrofón, telefón a gramofón. Založil koncern Bell Telephone. Zomrel 2. augusta 1922.

1883 – narodil sa český fotograf František Drtikol, klasik českej fotografie. Venoval sa krajine, aktu a portrétu v secesnom štýle. Tiež autor portrétnych fotografií, napr. T. G. Masaryka, E. Beneša. Zomrel 13. januára 1961.

1939 – narodila sa česká architektka Eva Jiřičná. Od roku 1968 žije v zahraničí, v Londýne založila ateliér EJA (Eva Jiricna Architects). K jej úspechom patria napr. prístavba knižnice Kimberlin univerzity De Montfort v Leicesteri, točité schodisko zo skla a ocele domu v londýnskej štvrti Knightsbridge, Oranžéria Kráľovskej záhrady na Pražskom hrade, Univerzitné centrum v Zlíne. Bola predsedníčkou poroty, ktorá pre novú budovu Národnej knižnice v Prahe v roku 2007 vybrala futuristický návrh architekta Jana Kaplického. Venuje sa aj pedagogickej činnosti.

1958 – v Bratislave zomrel básnik, prozaik Ivan Krasko, vl. menom Ján Botto, pseudonym Janko Cigáň. Predstaviteľ slovenskej moderny. Vyštudoval chemické inžinierstvo na ČVŠT v Prahe, kde bol členom spolku Detvan. Pôsobil ako chemik v Čechách, po 1. sv. vojne a vzniku ČSR poslanec i senátor. Od roku 1943 žil v Piešťanoch. Zaujal už prvou básnickou zbierkou Nox et solitudo. Filozofické verše a intímna lyrika vyšla v druhej zbierke Verše. Autor próz Naši, Svadba, Almužna a List mŕtvemu. Prekladal z tvorby rumunského básnika M. Eminesca a z nemeckej literatúry. Narodil sa 12. júla 1876 v Lukovištiach, kde je i pochovaný.

1972 – v New Yorku zomrel operný spevák, tenorista Rudolf Petrák. V 30. a 40. rokoch pôsobil v Opere SND, vo viedenskej Volksoper a v opere v Prahe. V roku 1948 emigroval, bol sólistom v New Yorku. Narodil sa 3. septembra 1917 v Sučanoch.

1996 – zomrela francúzska spisovateľka a režisérka Marguerite Duras. V detstve žila s rodičmi v Indočíne, odkiaľ čerpala námety pre svoje prózy, napríklad Vicekonzul, Milenec, divadelné hry, film India Song, ktorý režírovala i napísala scenár. V roku 1961 ju nominovali na Oscara za scenár romantickej vojnovej drámy Hirošima, moja láska, ktorú režíroval Alain Resnais. Narodila sa 4. apríla 1914.

1994 – zomrel český pesničkár a básnik Karel Kryl. Svojou tvorbou zameranou proti totalitnej ideológii ovplyvnil generáciu folkových pesničkárov. Od roku 1969 žil v Mníchove. Koncertoval v Nemecku, Škandinávii a USA, po novembri 1989 opäť v Československu na revolučných zhromaždeniach. Albumy: Bratříčku, zavírej vrátka, Rakovina, Maškary, Karavana mraků, Dopisy a i. Zbierky textov a básní: Kníška Karla Kryla, Pochyby, Slovíčka a ďalšie. Narodil sa 12. apríla 1944.

2000 – v Bratislave zomrela slovenská architektka Gabriela Cimmermannová. V roku 1963 sa presťahovala do Bratislavy a začala sa venovať hlavne tvorbe interiérov. V žilinskom období sú jej projektantské začiatky charakteristické osadzovaním typových objektov. Pri návrhu Závodného klubu Turčianskych strojární v Martine dostala príležitosť spolu s manželom Antonom Cimmermannom na autorskú tvorbu. Súčasne sa podieľala na dotvorení interiérov na stavbách, ktoré projektoval jej manžel, ako napr. Kultúrny dom v Starom Smokovci. Pracovala na interiéroch Matice slovenskej v Martine, Domu smútku v Žiline, Dolnom Kubíne, spoločenskej časti hotela Slovakia v Žiline a ďalších. Cenu Zväzu slovenských architektov získala v roku 1981. Narodila sa 13. augusta 1934 v Banskej Bystrici.

Ilustračné foto: Pixabay.com