30. apríla

944

1870 – narodil sa rakúsky skladateľ Franz Lehár. Kapelník vojenských orchestrov, skomponoval napríklad operety Veselá vdova, Gróf Luxemburský, Frasquita. Zomrel 24. októbra 1948.

1883 – narodil sa svetoznámy český spisovateľ, novinár Jaroslav Hašek. Autor humoristických poviedok Črty, povídky a humoresky, Trampoty pana Tenkráta a Průvodčí cizinců. Svetoznámym dielom je nedokončený protivojnový román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Kniha bola preložená do mnohých jazykov, niekoľkokrát ju sfilmovali a zdramatizovali. Zomrel 3. januára 1923.

1883 – zomrel francúzsky maliar Edouard Manet. Svojou tvorbou dal podnet na rozvoj impresionizmu. Autor obrazov Raňajky v tráve, Olympia, ktorými vyvolal pohoršenie, i psychologických portrétov, napr. Zola, Mallarmé. Narodil sa 23. januára 1832.

1912 – zomrel český kapelník a skladateľ František Kmoch. Skladateľ pochodov, tanečných skladieb a populárnych piesní pre dychové orchestre. Narodil sa 1. augusta 1848.

1938 – narodil sa filmový režisér Juraj Jakubisko. Réžiu študoval na pražskej FAMU. Nakrútil filmy Kristove roky, Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni, Dovidenia v pekle, priatelia. V 70. rokoch sa venoval krátkemu filmu. Neskôr nakrútil celovečerné filmy Postav dom, zasaď strom, Perinbaba, Sedím na konári a je mi dobre, Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, Nejasná správa o konci sveta, Post Coitum, štvordielny seriál Tisícročná včela alebo historickú snímku Bathory. Žije a pracuje v Prahe.

1975 – zomrel v Divinke (okr. Žilina) Vojtech Križan, včelár, zlepšovateľ úľovej techniky, pozdvihol včelárstvo na európsku úroveň. Autor odborných kníh a organizátor zväzovej činnosti včelárov. Navštevovali ho včelári aj zo západnej Európy. Vo včelárskom skanzene v Kráľovej pri Senci sa nachádzajú niektoré zachované exponáty spojené s Vojtechom Križanom. Narodil sa 1. mája 1908 v Rajci.

2017 – zomrel v Bratislave Michal Šmajda, rusínsky spisovateľ, ktorý žil na východnom Slovensku v obci Krásny Brod v okrese Medzilaborce, kde sa narodil 2. novembra 1920. Medzi jeho najznámejšie diela patria Zväzok kľúčov, Pukajú ľady. Venoval sa hlavne etnografickej tvorbe v rusínskom regióne. V roku 2008 dostal od prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča štátne vyznamenanie Pribinov kríž tretej triedy za celoživotné dielo.

Ilustračné foto: Pixabay.com