30. január

523

1878 – vo Voderadoch sa narodil sochár Ján Koniarek, jeden zo zakladateľov moderného sochárstva na Slovensku. Tvoril komornú i monumentálnu plastiku, napr. Pomník padlým a Pomník A. Bernoláka v Trnave, Pomník P. Blaha v Skalici, Memorandový reliéf v Martine. Profesor na SVŠT v Bratislave. V Trnave po ňom pomenovali galériu. Zomrel 4. mája 1952 v Trnave.

1885 – v Martine sa narodila prozaička Hana Gregorová, pôv. Anna Božena Lilgová, manželka spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského. Pracovala v ženskom hnutí. O emancipácii slovenských žien napísala krátke prózy Ženy a román Vlny duše. Ďalšie dielo: zbierky poviedok Môj svet, Pokorní ľudia, Zo srdca. O osudoch slovenských žien napísala knihu Slovenka pri krbe a knihe. Zomrela 11. decembra 1958 v Prahe.

1898 – narodil sa v Moravskom Lieskovom Ján Magál, slovenský žandár (policajt) a kynológ, účastník SNP. Založil prvú policajnú kynologickú školu na Slovensku a prvý slovenský kynologický klub. Psovodský kurz absolvoval v roku 1932 v Berlíne a získal certifikát oprávňujúci založiť a viesť kynologické stredisko pre psov bezpečnostných zložiek. Po vypuknutí SNP sa doň zapojil ako veliteľ psovodskej jednotky na východnom Slovensku, za čo bol vtedajšou justíciou odsúdený na trest smrti. Po skončení vojny ho rehabilitovali a vyznamenali Rádom SNP II. triedy. Založil Spolok chovateľov ušľachtilých psov a viedol Výcvikové stredisko služobných psov v Bratislave ako prvú policajnú kynologickú školu na Slovensku, položil základy organizovanej civilnej kynológie na Slovensku – Spolok chovateľov – Športový klub psov služobných plemien v Bratislave. Za svoje zásluhy pri zveľaďovaní služobnej kynológie bol povýšený do hodnosti kapitán. V 50. rokoch mu ponúkli členstvo v KSČ, ktoré rázne odmietol, čo viedlo k jeho prepusteniu. Zomrel v roku 1969.

1901 – narodil sa v Ružomberku Anton Hatiar, lesný inžinier, zakladateľ a organizátor hospodárskej úpravy lesov na Slovensku. Venoval sa vypracúvaniu lesných hospodárskych plánov, vypracoval spôsob použitia leteckej snímky a fotogrametrie v lesnej taxácii, spoluautor technickej príručky hospodárskej úpravy lesov, autor smerníc a článkov v odborných časopisoch. Anton Hatiar zomrel 3. júla 1984 v Kováčovej.

1907 – narodil sa prozaik Jozef Horák. Povolaním učiteľ a redaktor časopisu Slniečko. Jeho debutom bola zbierka povestí Sitniansky vartár. Ďalej napísal novely: Biele ruky, Zahmlený návrat a povstalecký román Hory mlčia. Autor historických románov: Zlaté mesto, Smrť kráča k zlatému mestu, Sebechlebskí hudci, Kremnický zlatý človek a rozprávok Zlatá jaskyňa, Pikulík, Veľké dobrodružstvá malej kolobežky. Zomrel 11. júna 1974 v Prešove.

1944 – narodil sa v Strážoch pod Tatrami popredný slovenský horolezec, tréner, skialpinista, horský vodca a člen Horskej služby TANAP Milan Kriššák. Venoval sa najmä extrémnemu horolezectvu. Spolu s Jurajom Weinczillerom v roku 1966 uskutočnil tretí výstup severnou stenou Matterhornu Bonattiho cestou, zliezol Walkerov pilier na Grandes Jorasses, prvý prestup Allainovou cestou na Petit Dru vystúpil na Mont Blanc zo strany Brenvy a Bonattiho cestou na Grand Capucin. Zahynul počas záchrannej akcie 25. júna 1979. V Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách havaroval vrtuľník s tromi členmi posádky a šiestimi záchrancami. Zahynuli šiesti a traja bojovali v nemocnici o život. Milan Kriššák s najľahšími zraneniami zomrel 2. júla 1979 na následky embólie pľúc v nemocnici v Poprade. Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou má pamätnú tabuľu.

1997 – zomrel český lekár, pediater Josef Švejcar. Profesor na Univerzite Karlovej v Prahe, v období medzi vojnami pôsobil v Bratislave, kde budoval modernú pediatriu. Zaoberal sa komplexnou starostlivosťou o matku a dieťa. Narodil sa 20. mája 1897.

Ilustračné foto: Pixabay.com