31. január

471

1797 – narodil sa rakúsky skladateľ Franz Schubert. V diele vychádzal z viedenského klasicizmu. Autor asi 600 piesní, symfónií, komornej, scénickej a chrámovej hudby, omší. Učiteľ u grófa Esterházyho v Želiezovciach. Zomrel 19. novembra 1828 vo Viedni.

1869 – v Tvrdošíne sa narodil Albert Škarvan, slovenský lekár, spisovateľ a prekladateľ. Pracoval ako lekár v Košiciach, neskôr žil v Rusku, Anglicku a vo Švajčiarsku. Okrem vlastnej tvorby sa venoval najmä prekladom z ruštiny a francúzštiny, a tieto preklady uverejňoval v slovenskej tlači vydávanej v Amerike, tak i v slovenských časopisoch Slovenské pohľady, Dennica, Hlas a i. Venoval sa tiež štúdiu esperanta a do slovenčiny preložil jeho gramatiku. Počas pobytu vo Švajčiarsku preložil a na Slovensku vydal v roku 1907 s ruským autorom N. P. Evstifejevom prvú slovenskú učebnicu esperanta Základy medzinárodnej reči esperanto od Dra Zamenhofa, Úplný slovenský preklad, Fundamento de internacia lingvo Esperanto do D-ro Zamenhof, Kompleta slovaka traduko. Zomrel v Liptovskom Hrádku 29. marca 1926.

1923 – narodil sa americký spisovateľ Norman Mailer, predstaviteľ žánru non-fiction. Jeho knihy sa pohybujú medzi reportážou a románom. Počas 2. sv. vojny slúžil v Tichomorí a z tejto skúsenosti vznikol svetoznámy román Nahí a mŕtvi. Ďalšie diela: romány Americký sen, Katova pieseň, biografie Marilyn Monroe, Pablo Picasso, reportáže Armády noci, Oheň na Mesiaci. Zomrel 10. novembra 2007.

1933 – zomrel anglický spisovateľ John Galsworthy. V diele zaznamenal osudy vyššej vrstvy na prelome 19. a 20. storočia, na konci viktoriánskeho obdobia. Napísal napr. romány Ostrov pokrytcov, Patricij a trilógie Sága rodu Forsytovcov a Moderná komédia. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1932). Narodil sa 14. augusta 1867.

1989 – v Bratislave zomrel režisér a herec Jozef Budský. Začínal vo Vinohradskom divadle v Prahe a v zájazdových českých divadlách a od roku 1935 pôsobil v Činohre Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, kde zotrval až do dôchodku v roku 1977. Vytváral postavy výrazných charakterov a režíroval napr. Čapkovu Bielu nemoc, Čechovovho Ivanova. Z filmov, v ktorých hral: Varúj…!, Vlčie diery, Kapitán Dabač, Majster kat, Zločin slečny Bacilpýšky, Nevesta hôľ. Pedagóg na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Narodil sa 11. júna 1911 v Prahe.

Ilustračné foto: Pixabay.com