31. marec

637

1596 – narodil sa francúzsky filozof, matematik a prírodovedec René Descartes, predstaviteľ racionalizmu. Jeden zo zakladateľov analytickej geometrie ovplyvnil francúzsky materializmus 18. stor. Z diela: Rozprava o metóde, Meditácie o prvej filozofii. Zomrel 11. februára 1650.

1732 – narodil sa rakúsky skladateľ Joseph Haydn, spolu s Wolfgangom Amadeom Mozartom dovŕšiteľ hudobného klasicizmu. Autor viac ako 100 symfónií, 83 sláčikových kvartet, oratórií – Stvorenie sveta, Ročné obdobia – opier, piesní a komorných skladieb. Bol kapelníkom v službách rodu Esterházyovcov, niekoľkokrát úspešne vystupoval v Londýne. Zomrel 31. mája 1809.

1855 – zomrela anglická spisovateľka Charlotte Brontëová, sestra spisovateliek Anny a Emily Brontëovej. Autorka románov Profesor a Villette. Jej najvýznamnejším dielom je román Jana Eyrová, životný príbeh mladej ženy. Napísala tiež sociálny román Shirley. Narodila sa 21. apríla 1816.

1859 – v Námestove zomrel Martin Hamuljak, slovenský kultúrny pracovník, organizátor národného kultúrneho života, jazykovedec, redaktor a vydavateľ, vedúca osobnosť mladej bernolákovskej generácie sústredenej v Budíne a v Pešti, spoluzakladateľ Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej, vydavateľ štyroch ročníkov almanachu Zora a súborného diela Jána Hollého, P. J. Šafárika, J. Kollára a B.Tablica. Spolu s Kollárom založil v roku 1826 Slovenský čitateľský spolok. Gymnáziu v Banskej Bystrici daroval svoju osobnú knižnicu s vyše 3 000 zväzkami, okolo 100 obrazov a máp a 100 zlatých. Narodil sa 19. apríla 1789 v Oravskej Jasenici.

1889 – v Brezovej pod Bradlom sa narodil diplomat Štefan Osuský. Od mladosti žil v USA, kde pracoval v krajanskom hnutí, presadzoval vznik československého štátu. Ako vyslanec v Londýne a v Paríži sa podieľal na tvorbe čs. zahraničnej politiky. Po roku 1939 sa zapojil do čs. zahraničného odboja. Zomrel 27. septembra 1973 vo Washingtone.

1895 – narodil sa Aron Grünhut, bratislavský obchodník a funkcionár ortodoxnej židovskej náboženskej obce, ktorý zorganizoval záchranu vyše 1300 rasovo prenasledovaných občanov z územia dnešného Slovenska a okolitých krajín pred a počas trvania druhej svetovej vojny. V roku 1948 sa Grünhut s rodinou presťahoval do Izraela, kde sa spolupodieľal na znovuvybudovaní zaniknutej bratislavskej ješivy a synagógy. Dňa 7. októbra 2015 bola na Heydukovej ulici 8 v Bratislave, na dome v ktorom Aron Grünhut býval, slávnostne odhalená pamätná tabuľa pripomínajúca jeho zásluhy. Počas návštevy Izraela symbolicky odovzdal rodinným príslušníkom Atona Grünhuta prezident Andrej Kiska štátne vyznamenanie. Aron Grünhut zomrel v Tel Avive 6. mája 1974.

1917 – zomrel nemecký lekár, bakteriológ a imunológ Emil von Behring. Objavil, že ľudský organizmus si vytvára vlastné obranné látky – protilátky. Laureát Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu z roku 1901. Narodil sa 15. marca 1854.

1917 – zomrel v Banskej Bystrici Janko Filipča, slovenský básnik. Študoval na gymnáziu a vyššej obchodnej škole v Banskej Bystrici. Organizoval slovenskú mládeže, patril medzi zakladateľov tajného spolku Mor ho!, inicioval a spolupracoval v študentskom časopise Púčky, kde publikoval básne napísane v duchu slovenského romantizmu. Pre národnú činnosť pred maturitou ho vylúčili zo všetkých stredných škôl a banskobystrický trestný súd ho odsúdi na štyri mesiace väzenia a pokutu. Po vypuknutí 1. svetovej vojny sa dobrovoľne prihlásil do armády. Narodil sa 3. decembra 1893 v obci Poníky v okrese Banská Bystrica.

1945 – zomrel nemecký chemik Hans Fischer, laureát Nobelovej ceny za chémiu z roku 1930 za práce o štruktúre krvného farbiva a zelene listovej a za syntézu hemínu. Narodil sa 27. júla 1881.

1948 – zomrel pražský nemecký spisovateľ Egon Erwin Kisch. Zakladateľ ľavicovo orientovanej reportáže: Pražské dobrodružstvá, Zúrivý reportér (zaužívané synonymum pre jeho osobu). Z ciest napísal knihy Cári, pápeži, boľševici, Americký raj. V roku 1939 emigroval do USA: Trhovisko senzácií. Román Pasák je o pražskom podsvetí. Narodil sa 29. apríla 1885.

1953 – zomrel v Partizánskej Ľupči Mikuláš Pružinský, slovenský podnikateľ a verejný činiteľ zemianskeho pôvodu. Poslancom Národného zhromaždenia za HSĽS sa stal v roku 1929. V parlamente zotrval do zániku ČSR v marci 1939. V HSĽS patril ku konzervatívnemu krídlu, uznával československý štát a požadoval autonómiu pre Slovensko, no už začiatkom marca po februárovom rokovaní u nemeckých politikov spolu s Ferdinandom Ďurčanským sa vyslovil za okamžité vyhlásenie slovenskej samostatnosti pod ochranou III. ríše. Slovenská vláda v marci 1945 pred príchodom Červenej armády do Bratislavy odišla do exilu, kde 8. mája 1945 v rakúskom opátstve Kremsmünster podpísala dokument, ktorým sa bezvýhradne podrobila veliteľovi XX. zboru 3. americkej armády, generálovi Waltonovi Walkerovi. Tento dokument, signatárom ktorého bol aj Mikuláš Pružinský, je z hľadiska medzinárodného práva považovaný za formálny deň zániku prvej Slovenskej republiky. Po vojne ho spolu s ďalšími predstaviteľmi Slovenského štátu vydali naspäť do Československa. Odsúdili ho na sedem rokov odňatia slobody. Krátko po prepustení z väzenia zomrel. Mikuláš Pružinský sa narodil 13. decembra 1886 v Liptovskom Mikuláši – Vrbici.

1972 – vo Francúzsku pri automobilovej nehode zahynula česká krasokorčuliarka Hana Mašková. Spolu s Karolom Divínom, Ondrejom Nepelom a súrodencami Romanovcami patrila k vynikajúcim čs. krasokorčuliarom 60. rokov 20. storočia. Majsterka Európy 1968, tretia na ZOH v Grenobli 1968, bronz získala aj na MS 1967 a 1968 a striebro na ME v 1967 a 1969. Neskôr pôsobila v profesionálnej revue. Narodila sa 26. septembra 1949.

1973 – zomrel český prozaik, športový reportér Ota Pavel, vl. m. Ota Popper. Autor kníh so športovou tematikou Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Pohár od Pánaboha, Pohádka o Raškovi. Na motívy jeho lyrických próz Smrt krásných srnců a Zlatí úhoři boli nakrútené úspešné filmy. Narodil sa 2. júla 1930.

Ilustračné foto: Pixabay.com