4. apríl

623

Medzinárodný deň bez násilia

Medzinárodný deň proti nášľapným mínam

1945 – prezident Edvard Beneš v Košiciach vymenoval prvú čs. povojnovú vládu, na jej čele stál sociálny demokrat, český politik Zdeněk Fierlinger.

1945 – sovietske vojská – 2. Ukrajinský front a Dunajská vojnová flotila spolu s rumunskou armádou oslobodili Bratislavu.

1949 – vo Washingtone podpísali Severoatlantickú zmluvu, na základe ktorej vznikla Organizácia Severoatlantickej zmluvy – NATO (North Atlantic Treaty Organization). Cieľom vojenského zoskupenia je obrana demokracie a bezpečnosť. Zmluvu podpísali zástupcovia Belgicka, Dánska, Francúzska, Islandu, Talianska, Kanady, Luxemburska, Holandska, Nórska, Portugalska, USA a Veľkej Británie. V roku 1952 sa pripojilo Turecko a Grécko, v r. 1955 Spolková republika Nemecko, v r. 1982 Španielsko, v r. 1999 Česko, Poľsko a Maďarsko, v r. 2004 Litva, Lotyšsko, Estónsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko a Slovensko a v r. 2009 Albánsko a Chorvátsko. Prvým veliteľom bol americký generál Dwight Eisenhower.

1968 – obeťou atentátu sa stal americký bojovník za rasovú rovnoprávnosť Martin Luther King. Vyštudoval filozofiu a teológiu, bol baptistickým kňazom. V roku 1964 sa stal nositeľom Nobelovej ceny za mier. Narodil sa 15. januára 1929.

2009 – uskutočnili sa tretie priame voľby prezidenta na Slovensku. Víťazom a prvým znovuzvoleným slovenským prezidentom sa stal Ivan Gašparovič, ktorý v druhom kole porazil opozičnú kandidátku Ivetu Radičovú.

2012 – prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval novú vládu pod vedením Roberta Fica.

Ilustračná foto: Pixabay.com