4. február

1508

1808 – narodil sa český dramatik a novinár Josef Kajetán Tyl. Autor textu českej národnej hymny Kde domov můj, ktorá sa spieva v hre Fidlovačka. Autor drám Jan Hus, Paličova dcera, Strakonický dudák a próz, napr. Dekret kutnohorský. Zomrel 11. júla 1856.

1820 – narodila sa česká spisovateľka Božena Němcová. Autorka poézie i próz, napísala napríklad poviedky Chyže pod horami, V zámku a podzámčí a romány ako Podhorská vesnice a i. Najväčšiu popularitu si však získalo dielo Babička inšpirované jej detstvom v Ratibořiciach a jej skutočnou babičkou. Poviedku z roku 1855 s podtitulom Obrazy z venkovského života preložili do vyše 20 jazykov a vzniklo viacero jej filmových i divadelných spracovaní. Němcová bola tiež zberateľkou českej a slovenskej ľudovej slovesnosti. Vydala napríklad zbierku Slovenské pohádky a pověsti. Zomrela 21. januára 1862.

1894 – zomrel belgický staviteľ dychových hudobných nástrojov, vynálezca a konštruktér saxofónu Antoine Joseph Sax. Narodil sa 6. novembra 1814.

1897 – v Banskej Bystrici – Radvani sa narodil Karol Markovič, ekonóm, finančník, bankový úradník v Banskej Bystrici, riaditeľ filiálky SNB v Banskej Bystrici, riaditeľ Oblastného ústavu Štátnej banky československej v Bratislave (1945-1953), účastník ilegálneho protifašistického hnutia, neskôr príprav SNP, podieľal sa na jeho finančnom zabezpečení. Zúčastnil sa na záchrane zlatého pokladu uloženého v trezoroch banky. V novembri 1944 ho zatkli a väznili až do oslobodenia v Banskej Bystrici, Bratislave a v koncentračnom tábore Mauthausen. Po oslobodení sa zúčastnil na príprave nového bankového systému v ČSR. Nespravodlivo ho obvinili a väznili v rokoch 1953 – 1956, neskôr ho rehabilitovali. Zomrel 2. februára 1980, pochovali ho v Kremničke.

1900 – narodil sa francúzsky básnik a filmový scenárista Jacques Prévert. Pri tvorbe ovplyvnený surrealizmom, veľa jeho básní zhudobnili. Najvýznamnejšie filmové diela, pre ktoré vytvoril scenáre: Nábrežie hmiel, Brány noci alebo romantická dráma Deti raja, ktorá mu v roku 1947 vyniesla nomináciu na Oscara. Zomrel 11. apríla 1977.

1901 – zomrel Svetozar Miletić vo Vršaci v dnešnom Srbsku, srbský právnik a novinár, významný politický predstaviteľ Srbov vo Vojvodine, bojovník za práva Srbov i ostatných nemaďarských národov Uhorska. Narodil sa 22. februára 1826 v Mošorine, bývalé Rakúske cisárstvo, dnešné Srbsko.

1902 – narodil sa americký pilot Charles Lindbergh. V dňoch 20. a 21. mája 1927 ako prvý sám a bez prestávky preletel Atlantický oceán. Z New Yorku do Paríža letel 33 a pol hodiny na lietadle Spirit of St. Luis. Jeho sláva a peniaze prilákali okrem osobností i zločincov. V roku 1932 mu uniesli prvorodeného syna, ktorého našli, napriek zaplateniu výkupného, mŕtveho. Napísal autobiografiu Môj let cez oceán. Zomrel 26. augusta 1974.

1909 – v Senici sa narodil textár tanečných piesní a libretista, právnik Pavol Braxatoris, vnuk básnika Andreja Sládkoviča. Napísal libretá k operetám Gejzu Dusíka Modrá ruža, Hrnčiarsky bál a i. Zomrel 19. januára 1980 v Bratislave.

1924 – v Kalinke sa narodil režisér Stanislav Barabáš. Pôsobil v Štúdiu dokumentárnych filmov a v Štúdiu hraných filmov v Bratislave. Ako pomocný režisér spolupracoval na filmoch Štyridsaťštyri, Kapitán Dabač a Posledný návrat. Veľký úspech mala adaptácia poviedky F. M. Dostojevského Krotká, v ktorej hrala hlavnú úlohu Magda Vášáryová. Ďalej nakrútil napríklad filmy Pieseň o sivom holubovi, Zvony pre bosých, Tango pre medveďa. V roku 1968 emigroval do Rakúska, pôsobil i v Kanade a od roku 1969 v Nemecku, kde nakrútil viac ako dvadsať televíznych filmov, medzi inými aj niektoré časti seriálu Miesto činu. Zomrel 1. augusta 1994 v Hamburgu.

1925 – zomrel nemecký architekt a archeológ Robert Koldewey. Preslávil sa objavením starovekého mesta Babylon. Narodil sa 10. septembra 1855.

1968 – v Bratislave zomrel maliar Ján Mudroch. Študoval na Súkromnej maliarskej škole G. Mallého v Bratislave a na Uměleckoprůmyslovej škole a AVU v Prahe. Prvý rektor Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. Venoval sa figurálnej maľbe i zátišiu. Narodil sa 28. marca 1909 v Sotine, dnes časť Senice.

1980 – v Bratislave zomrel fyzik Ján Fischer, zakladateľská osobnosť teoretickej fyziky na Slovensku. Venoval sa využitiu kvantovej mechaniky na riešenie problému interakcie žiarenia s atómami. Profesor na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Narodil sa 5. mája 1905 v Martine.

Ilustračné foto: Pixabay.com