4. november

558

1743 – v Banskej Štiavnici zomrel banský konštruktér Matej Kornel Hell, vynálezca vahadlových čerpacích strojov, ktoré prispeli k záchrane banskoštiavnických baní pred zatopením a umožnili ďalšiu ťažbu. Vodnú energiu na pohon strojov získaval vďaka výstavbe nádrží – tajchov, do ktorých sa zachytávala dažďová a snehová voda. Narodil sa v roku 1653.

1912 – v Budapešti sa narodil slovenský politik Fedor Hodža. Syn politika Milana Hodžu. Počas 2. sv. vojny bol členom čs. štátnej rady v Londýne. Bol generálnym tajomníkom Demokratickej strany, v roku 1948 emigroval do USA, kde bol členom Rady slobodného Československa. Zomrel 17. septembra 1968 v New Yorku.

1915 – v Hrachovišti sa narodil Imrich Gablech, ako príslušník slovenskej armády patril do prvej skupiny letcov, ktorá odletela 7. júna 1939 z Piešťan do poľského Deblinu, aby bojovali proti Hitlerovi. Po obsadení Poľska ho v septembri 1939 zajali vojaci Červenej armády a pre údajnú špionáž sa dostal do gulagu. Po prepade Sovietskeho zväzu Nemeckom v roku 1941 ho prepustili a podarilo sa mu dostať sa do Veľkej Británie, kde slúžil v britskom kráľovskom letectve RAF. Dostal štyri najvyššie štátne vyznamenania – britské, poľské, české a slovenské. V roku 2005 mu vyšla životopisná kniha Spomienky vojnového pilota. Zomrel 16. decembra 2016 vo veku 101 rokov v v Havlíčkovom Brode v Česku.

2005 – 21-ročného študenta Daniela Tupého zavraždili na Tyršovom nábreží v Bratislave. Daniela Tupého, ktorý podľahol zraneniam na mieste, a jeho kamarátov napadla skupina mladíkov. Jeho násilná smrť nebola doposiaľ objasnená.

Ilustračné foto: Pixabay.com