V Trnave pri najstaršej soche velikána

882

Ako uvádza agentúra SITA, už 3. mája si položením vencov k soche generála Milana Rastislava Štefánika v Trnave pripomenuli 100. rokov od jeho úmrtia.  Velikána si uctili poslanci Národnej rady SR, predstavitelia mesta, samosprávneho kraja, Okresného úradu v Trnave, politických strán a ďalších inštitúcií.

Primátor Trnavy Peter Bročka vo svojom príhovore podčiarkol európsky rozmer Štefánika. Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič pripomenul, že Štefánik sa dožil vysneného spoločného štátu Slovákov a Čechov, no práve návrat do vlasti sa mu 4. mája 1919 stal osudným. Jeho predčasnou smrťou Slovensko prišlo o výnimočnú a spájajúcu osobnosť, ktorá potom chýbala pri budovaní novej republiky. Život Štefánika pri jeho najstaršej soche na Slovensku, priblížila riaditeľka Štátneho archívu v Trnava Júlia Ragačová.

Aj keď neexistujú historické záznamy o pobyte Štefánika v Trnave, známy je jeho blízky vzťah k národnému umelcovi Mikulášovi Schneidrovi-Trnavskému a jeho rodine. Hudobný skladateľ, trnavský rodák, vo svojej spomienke opisuje svoj výstup so Štefánikom na vrch Bradlo v roku 1912. Keď prišli na vrchol, Štefánik sa po chvíľke pozorovania celého okolia podelil o svoje myšlienky. “Keď umriem, tu chcem ležať. Odtiaľto uvidím celé moje drahé Slovensko,” zaznamenal do svojich spomienok Schneider-Trnavský.

Práve socha v Trnave je najstaršou sochou M. R. Štefánika na Slovensku. Dielo sochára Jána Koniarka odhalili v októbri 1924, len päť a pol roka po Štefánikovej tragickej smrti.

S myšlienkou uctiť si generála Milana Rastislava Štefánika sochou prišiel mestský výbor Matice slovenskej už v decembri 1923. Matičiari vyhlásili verejnú zbierku, v ďalšom roku už sochu odhaľovali. Na veľkej slávnosti sa okrem Štefánikovej matky Apolónie a ďalších príbuzných zúčastnili predstavitelia československej vlády aj armády a množstvo ľudí.

Začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia sochu odstránili, opäť ju, ale už na inom mieste, odhalili až v roku 1969. V období „normalizácie“ bol Štefánik opäť odstránený z verejného priestoru a vygumovaný z učebníc. Trnavskú sochu schovali v priestoroch vtedajšej galérie na Hviezdoslavovej ulici. V roku 1990 prišiel opäť čas odhaliť sochu Štefánika. Chýbal však pôvodný podstavec, reštaurátori preto Štefánika postavili na podstavec, ktorý bol chystaný pre sochu Klementa Gottwalda.

Ilustračné foto: archív mesta Trnava