4K

1104

MAREK MATUŠKA (*1960) je pedagóg a mladých učí prírodným vedám. Na strednej škole vydával vlastný časopis, a keď svet zachvátila mánia okolo Harryho Pottera, jeho prvé vlastné dielka patrili k subžánru fan-fiction. Dobré recenzie ho hnali ďalej a popri práci učiteľa ho pohltil svet literatúry a písania. Množstvo poviedok, zopár úspechov v súťažiach, rozpísaný román… Rád sa hrá so slovíčkami. Žije ako šachová figúrka, ktorá sa zaujíma o psychologický profil súperových. Obzerá sa po svete a ponúka netradičný uhol pohľadu.

 4K

Stál vo dverách tak, že ich nebolo ani vidieť. Hora svalov, žiadny krk…. skrátka väzba. Chránil vstup do klubu s účinnosťou kvalitného kondómu. Do tohto otvoru nevstúpi nikto poškvrnený!

Prichádza holobriadok. Aspoň tak z diaľky vyzerá. Už mu však mlieko po brade dávno netečie. Náznak páperia pod nosom znamená stav najvyššej pohotovosti. Symbol hriechu, smilstva, diablovho pôsobenia.

– Stoj, fagan! Ukáž ruky!

Chlapec zdvihne ruky. Má ich zopnuté, akoby schovával poklad alebo len pred chvíľou chytil nejaký odporný hmyz. Roztvorí ich pred tvárou vyhadzovača. Jemne sa celý trasie. Otec by ho vyhodil z domu, ak by ho vylúčili z tohto klubu.

– Aha, čo som našiel na tvojej dlani! Chĺpok! Že si sa ty dotýkal sám seba?

– Ale kdeže? To by som si nikdy nedovolil…

– Neklam! Priznaj sa! Na čo si myslel včera večer pred spaním, há?!

– Opakoval som si všetky dobré skutky, ktoré som v ten deň vykonal, predsa.

– Neverím ti! Ty už zďaleka nie si taký sopliak, ako sa tváriš. Hriešne myšlienky ti priam kysnú z tváre!

– Ale… pane! Musíte mi veriť, prisahám! Na zdravie celej rodiny… netuším, o čom hovoríte!

Holohlavý robot v sutane zmĺkol, ale neprestával sa chlapcovi pozerať skúmavo do očí. Hoci otázky i obvinenia mu už došli, pretože chalan odpovedal ukážkovo. Chĺpok mohol byť z ktorejkoľvek časti tela. Mohol sa naňho nalepiť hocikde. Mohol mu ho do tej ruky dokonca ktosi podstrčiť. Pri zisťovaní pravdy neboli nijaké praktiky zakázané. Účel predsa svätí…

No nadnes ho nechal na pokoji. Odstúpil od dverí a povolil mu vstup. Spolu s gestom, z ktorého išiel mráz – on ťa vidí!

Chlapčisko si nečujne vydýchlo a striaslo ho. Pri pomyslení, že ON mu vidí nielen do hlavy a do duše, ale aj pod perinu.

Opatrne vstúpil. V poslednom čase sa tu cítil trochu osamelo. Väčšina jeho kamarátov už trávila čas po svojom a hlavne inde. Výsluchy ich zlomili a oni priznali svoj prehratý boj s démonmi. Nasledovala spoveď, modlitby, očistný rituál a… doma bitka. Samozrejme, spolu s vylúčením z klubu. Rodina prekonala prvé obdobie najväčšej hanby, a život išiel ďalej.

Kresťanský klub Kristovho kráľovstva – 4 K – mal svoju povesť i svoje zásady. No a aj kvalitného vyhadzovača. Dohliadali na všetko. Rodičia sa mohli spoľahnúť. Nijaké nevhodné reči, knihy, časopisy, filmy, hudba…. Kontrola výučby. Kontrola myslenia. Disciplína nadovšetko. Otázka o Ježišovej puberte akoby nebola nikdy vyslovená.

Chalanovi však hlavou vírili iné otázky: Čo mu to len kysne z tváre? Veď nemá ani jeden jeb… ani jednu vyrážku! Stojí tento klub vôbec za to? Dokedy to tu ešte vydrží?

Ale hlavne jedna ho neustále priam šteklila: Ako to, že mu ešte nezarástli dlane hustými chlpmi?