5. apríl

491

1827 – narodil sa v Londýne Joseph Lister, anglický chirurg, zakladateľ antisepsy. Zistil, že pooperačné hnisanie rany môže spôsobiť smrť pacienta. Prvú operáciu pod antisepsou vykonal Lister v roku 1865. Docielil ju obväzom nasiaknutým karbolovou kyselinou. Lister si pred operáciou umýval ruky v karbolovej kyseline (fenol) i všetky chirurgické nástroje a prikladal na ranu obväzy namočené vo fenole. Antisepsa spôsobila revolúciu v chirurgii a zachránila milióny ľudí po operácii. Lister zomrel v Londýne 10. februára 1912.

1834 – narodil sa v Starej Pazove (Vojvodina) Vendelín Bohboj Kutlík, slovenský advokát, básnik, publicista, národný buditeľ a organizátor kultúrneho života. V roku 1875 sa s rodinou presťahoval do Bratislavy. V dome na Panenskej ulici sa stretávali národne orientovaní študenti. Pre jeho aktivity ho obvinili z panslavizmu a zakázali mu advokátsku prax. Opatrenia štátnej moci postihli aj Vendelínove deti, syna Vladimíra, ktorý verejne vystúpil na otcovu obranu, vylúčili zo všetkých škôl v Uhorsku a dcéry, učiteľky Mária a Viera sa nesmeli zamestnať na štátnych školách. Vendelín Kutlík sa z toho nespamätal do svojej smrti 4. júna 1904. Pochovaný je na bratislavskom evanjelickom cintoríne pri Kozej bráne. V bratislavskej Petržalke bola na počesť Vendelína Bohboja Kutlíka pomenovaná jedna z ulíc.

1835 – narodil sa český spisovateľ Vítězslav Hálek, predstaviteľ skupiny literátov okolo almanachu Máj. Autor veršov Večerní písně, V přírodě, realistických próz z českého vidieka a malomesta Pod dutým stromem, Muzikantská Liduška, Poldík rumař. Zomrel v Prahe 8. októbra 1874.

1908 – v Salzburgu sa narodil svetoznámy rakúsky dirigent Herbert von Karajan. Bol šéfom Berlínskej filharmónie, Viedenskej štátnej opery i Salzburských festivalov. Zomrel 16. júla 1989.

1920 – narodil sa britsko-kanadský prozaik Arthur Hailey. Autor populárnych románov z najrôznejších profesionálnych oblastí: Hotel, Kolesá, Letisko, Liek, Konečná diagnóza, Detektív. Zomrel 24. novembra 2004.

1929 – v Badíne sa narodil operný spevák, bas Ondrej Malachovský. Do Opery SND, kde účinkoval vo viac ako 80 operných inscenáciách, vstúpil v roku 1959 ako Gremin v Čajkovského opere Eugen Onegin. Okrem postáv v tradičnom repertoári zaujal v operách Eugena Suchoňa ako Štelina v Krútňave a kráľ Svätopluk v rovnomennej opere. Stvárnil postavy aj v Cikkerových operách Obliehanie Bystrice a Mister Scrooge. Koncertoval a bol uznávaným pedagógom. Zomrel 3. apríla 2011 v Bratislave.

1997 – zomrel americký básnik Allen Ginsberg, jedna z hlavných osobností generácie beatnikov. Bojoval proti vojne vo Vietname, viedol kampane proti zneužívaniu moci v medzinárodnej politike, bojoval za práva homosexuálov. Autor desiatok básnických zbierok. Jeho Vytie (Howl) sa stalo manifestom beat generation. Narodil sa 3. júna 1926.

2005 – zomrel americký spisovateľ Saul Bellow, držiteľ mnohých ocenení, tiež Nobelovej ceny za literatúru (1976). Známy napr. vďaka dielam Herzog, Henderson, kráľ dažďa, Planéta pána Sammlera. Narodil sa 10. júna 1915.

Ilustračné foto: Pixabay.com